10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Bolesť bedier

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Bolesť v oblasti bedier býva veľmi častá. Tento príznak môže mať rad príčin. Bolesť môže byť lokalizovaná do kĺba alebo vystreľovať do slabín či do chrbta. Dôležité je zistiť, odkiaľ bolesť prichádza. Postihnutý môže byť bedrový kĺb, svaly v jeho okolí alebo dolná časť chrbtice. Bolesť niekedy stlmí ľadový obklad alebo, naopak, teplý zábal, ktorý pomáha uvoľniť svaly v okolí bedrového kĺba. Pri dlhotrvajúcej bolesti sú dôležité časté zmeny polohy, aktívny odpočinok a vyvarovanie sa dlhodobého ležania.

Vznik a príčiny

Bolesť bedier má vo väčšine prípadov jasný pôvod, vznikať môže z rôznych príčin, napríklad úrazu alebo zápalu kĺba, môže však byť výsledkom aj iného ochorenia.

Artritída

Artritída je zápal lokalizovaný do oblasti kĺba, často sprevádzaný jeho opuchom, bolesťou, môže sa objaviť stuhnutosť, začervenanie a obmedzenie pohybu. Medzi časté artritídy u detí patrí juvenilná idiopatická artritída, pri ktorej bývajú najviac postihnuté veľké kĺby. U dospelých je najčastejšie diagnostikovaná osteoartritída. Reumatická artritída je autoimunitné zápalové ochorenie postihujúce drobné kĺby, často ruky a zápästia. Artritída sa môže vyskytovať spolu so psoriázou, ktorá postihuje nielen kožu, ale aj kĺby.

Úrazové poškodenie

Úrazy sú častou príčinou bolesti u detí. Zlomenina krčka stehennej kosti je veľmi častá u starších pacientov trpiacich osteoporózou. Aj poškodenie šliach v okolí bedrového kĺba vedie k výraznej a náhlej bolesti. Poškodenie šliach býva vyvolané natrhnutím, pomliaždením alebo natiahnutím šliach a úponov svalov v danej oblasti. Bolesťou bedier sa môže prejavovať taktiež inguinálna hernia, pri ktorej sa do oblasti slabín dostáva časť obsahu brušnej dutiny.

Poškodenie nervov

Bolesť bedier sa môže vyskytovať pri poškodení nervov alebo nervových pletencov, po útlaku nervového koreňa pri výstupe z chrbticového kanála.

Nádorové ochorenie

Medzi nádorové ochorenia, ktoré sa prejavujú bolesťou bedier, patria leukémie, primárne nádorové ochorenie kostí (najčastejšie osteosarkóm a Ewingov sarkóm). Bolesť v oblasti bedier sa vyskytuje aj pri infiltrácii kostí a kĺbov nádorovými bunkami, ktoré môžu mať pôvod v hociktorej časti tela.

Ostatné príčiny

Medzi ostatné príčiny bolesti bedier patria infekčné ochorenia postihujúce pohybový aparát.

Borelióza je v našich podmienkach rozšírené infekčné ochorenie prenášané kliešťami. Môže viesť k postihnutiu kĺbov a často sa prejaví až niekoľko mesiacov po prisatí kliešťa. Najčastejšie bývajú postihnuté veľké kĺby, kolenné alebo bedrové kĺby. Ďalej sa bolesť vyskytuje u starších pacientov s osteoporózou.

Diagnostika

Lekár na základe anamnézy, klinického a laboratórneho vyšetrenia a s využitím zobrazovacích metód posúdi stav pacienta a príčinu ochorenia.

Liečba

Zistiť príčinu ochorenia predstavuje základ pre nasadenie účinnej liečby, ktorá nebude len potláčať jeho prejavy. Možnosť úľavy predstavujú analgetiká tlmiace bolesť.

Prevencia

Prevencia sa môže začať zmenou životosprávy s dostatkom pohybu, spánku a relaxácie. Naopak, škodí rýchly spôsob života, stres, nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie. Dôležité je i udržiavanie správnej telesnej hmotnosti a dobrej fyzickej kondície, strava bohatá na vitamíny a minerály. Riešením môže byť aj užívanie doplnkov stravy s obsahom kolagénu.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
artritídabedrový kĺbbolesť bedrového kĺbabolesť kĺbovhoršia pohyblivosťkostiopuchnutiepocit stuhnutostizápal