23.05.2023 • 6 minút na prečítanie

Bolia vás kríže? Toto môže byť príčina

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Bolesť krížov alebo chrbtice sú celosvetovo najčastejšou príčinou invalidity. Poradíme, ako sa jej môžete vyhnúť. 

V nasledujúcom článku sa dozviete:

  • aký je rozdiel medzi akútnou a chronickou bolesťou krížov
  • ktoré zdravotné stavy môže bolesť krížov signalizovať
  • či môže bolesť krížov súvisieť so zmenou počasia
  • ktoré faktory zvyšujú riziko vzniku bolesti krížov
  • kedy je potrebné s bolesťou krížov navštíviť lekára
  • aké sú možnosti liečby bolesti krížov

Bolia vás kríže? Nie ste v tom sami. Ide o stav, ktorý postihuje ľudí všetkých vekových kategórii a povolaní, aj bez predošlého zranenia. Intenzita bolesti sa môže pohybovať od miernej až po invalidizujúcu

Pre ľudí, ktorí zápasia s bolesťou krížov, môžu byť náročnou výzvou aj najjednoduchšie úkony, ako je sedenie, státie alebo zdvíhanie predmetov. Bolesť chrbta môže brániť produktivite v práci, narúšať spánkový režim a znižovať celkovú kvalitu života. 

Ďalej môže bolesť krížov obmedziť pohyblivosť, sociálne interakcie a viesť k pocitom frustrácie, stresu či dokonca aj k depresii.

Aj keď nie vždy signalizuje závažný stav a často môže odznieť aj sama, v niektorých prípadoch vám môže dať najavo, že niečo nie je v poriadku. Netreba ju dlho ignorovať, pretože neliečená môže potenciálne viesť ku nepríjemným dlhodobým komplikáciám

Aký je rozdiel medzi akútnou a chronickou bolesťou krížov?

Akútna bolesť krížov trvá relatívne krátko, zvyčajne je to menej ako tri mesiace. Často sa vyskytuje náhle a zvyčajne súvisí s konkrétnym zranením alebo traumou, ako je natiahnutie svalov alebo nesprávne zdvíhanie ťažkých predmetov. Vo väčšine prípadov sa vďaka adekvátnemu prístupu a liečbe akútna bolesť chrbta zlepší v priebehu niekoľkých týždňov alebo mesiacov.

Chronická bolesť krížov je charakterizovaná pretrvávajúcou alebo opakujúcou sa bolesťou, ktorá trvá viac ako tri mesiace a môže pretrvávať roky. Býva ovplyvnená faktormi, ako sú abnormality chrbtice, degeneratívne stavy, zápaly alebo poškodenie nervov. Dôležité je poznamenať, že chronická bolesť nie je len zosilnenou verziou akútnej bolesti. Zvyčajne si vyžaduje multidisciplinárny prístup, ktorý zahŕňa liečbu nastavenú lekárom, fyzioterapiu a niekedy aj psychologickú podporu.

Ktoré zdravotné stavy môže bolesť krížov signalizovať?

Chrbát je komplexná časť tela, ktorá pozostáva zo svalov, väzov, šliach, medzistavcových platničiek a kostí. Všetky tieto štruktúry spolupracujú na podpore tela a umožňujú nám voľne sa hýbať. Problém s ktoroukoľvek z týchto štruktúr môže viesť k bolestiam krížov. Medzi stavy, ktoré môžu byť signalizované bolesťou krížov, patrí:

  • Hernia platničky

Medzistavcová platnička sa skladá z mäkkého jadra, ktoré je obalené v pevnom, ako keby gumovom prstenci. Pomenovanie “vyskočená platnička” v skutočnosti označuje stav, keď sa prstenec pretrhne, jadro platničky vytečie a tlačí na priľahlé nervy.

  • Spondylóza chrbtice

Spondylóza, iným slovom aj osteoartróza chrbtice, je stav, pri ktorom dochádza k opotrebovaniu a stenčeniu platničiek v chrbtici. To zvyšuje trenie stavcov, čo vyvoláva bolesť.

Osteoporóza je stav charakterizovaný zníženou hustotou kostí , ktorá vedie k ich zvýšenej krehkosti a vyššiemu riziku zlomenín dokonca aj pri minimálnej traume alebo bežných každodenných činnostiach.

  • Ochorenie obličiek

Bolesti krížov môžu signalizovať aj problémy s obličkami, ako napríklad obličkové kamene, infekcia obličiek alebo polycystické obličky.

  • Ankylozujúca spondylitída

Ide o zápalové ochorenie, ktoré môže spôsobiť splynutie kostí v chrbtici, vďaka čomu je chrbtica menej ohybná.

  • Rakovina

Bolesť chrbta je v skutočnosti jeden z prvých príznakov rakoviny prostaty, keď metastázuje. Takmer každá rakovina sa môže rozšíriť do chrbta a niektoré, ako napríklad sarkóm, môžu pochádzať priamo z chrbta.

Môže bolesť krížov súvisieť so zmenou počasia?

Ak máte pocit, že sa vaša bolesť krížov zhoršuje počas dní, keď je zima alebo sa mení počasie, je to naozaj tak. Bolesť chrbta môže skutočne súvisieť s barometrickým tlakom a s vonkajšou teplotou. Zmeny tlaku môžu niekedy spôsobiť bolesť kĺbov u ľudí s artritídou. 

Autor:Marcin Balcerzak/Shutterstock.com

Viete, ktoré rizikové faktory prispievajú k bolesti krížov?

K bolesti krížov môžu viesť aj zlozvyky, ktorých sa denne dopúšťame. Málokto si uvedomuje, že je medzi nimi a bolesťou krížov aj celého chrbta úzke prepojenie. Ide o nasledovné faktory:

  • Sedavý životný štýl

Dlhotrvajúce sedenie alebo všeobecne neaktívny životný štýl môžu oslabiť svaly, ktoré podporujú chrbticu, čo vedie k zvýšenej náchylnosti na zranenia a bolesť dolnej časti chrbta. 

  • Nesprávne držanie tela

Ak ste zhrbení pri sedení, státí alebo vykonávaní každodenných činností, naruší sa prirodzené zakrivenie chrbtice, čo môže mať za následok zaťaženie platničiek a svalov dolnej časti chrbta. Okrem toho sa svaly na chrbte natiahnu a oslabia, zatiaľ čo svaly v prednej časti trupu sú skrátené. Takáto svalová nerovnováha následne vedie k bolestiam a zvyšuje riziko zranenia.

  • Nadváha

Nadbytočná váha kladie na chrbticu a jej podporné štruktúry vyšší tlak, čo vedie k  napätiu, svalovej nerovnováhe a zvýšenému tlaku na platničky.

  • Nesprávna technika dvíhania ťažkých predmetov

Nesprávne zdvíhanie ťažkých bremien najmä v kombinácii s krútením alebo náhlymi pohybmi môže namáhať svaly a väzy v dolnej časti chrbta. Na minimalizovanie poranenia je dôležité používať správne techniky zdvíhania, ako je ohýbanie kolien, držanie vystretého chrbta a na zdvíhanie ťažkých váh používať svaly nôh.

  • Fajčenie

Povedali by ste, že fajčenie môže byť spojené so zvýšenou bolesťou chrbta? Je to tak. Nikotín poškodzuje tepny a obmedzuje prietok krvi do tkanív, čo znamená, že je zhoršená dodávka živín a kyslíka do chrbtice. Fajčenie je tiež významný rizikový faktor pre vznik osteoporózy.

  • Stres a emocionálne faktory

Stres môže viesť k svalovému napätiu a zvýšenej citlivosti na bolesť, zatiaľ čo emocionálne faktory môžu ovplyvniť vnímanie bolesti a mechanizmy jej zvládania.

  • Nekvalitný spánok a zlý matrac

Nedostatok kvalitného spánku na matraci, ktorý neposkytuje chrbtici dostatočnú oporu, môže viesť k bolestiam krížov alebo ich zhoršiť. Pre zdravie chrbtice je dôležitý matrac, ktorý udržuje zdravý tvar chrbtice.

Ako sa dá bolesti krížov predchádzať?

Bolesti krížov sa dá predchádzať obmedzením vyššie uvedených rizikových faktorov, ako aj začlenením pravidelného cvičenia, udržiavaním správneho držania tela, dosiahnutím zdravej hmotnosti, nácvikom správnych zdvíhacích techník, zvládaním stresu a zabezpečením kvalitného spánku.

Kedy je potrebné s bolesťami krížov vyhľadať lekára

Vyhľadanie lekára pri bolestiach krížov je obzvlášť dôležité, ak je bolesť závažná, dlhodobo pretrvávajúca alebo sprevádzaná inými súvisiacimi príznakmi. Tieto príznaky môžu zahŕňať:

  • vyžarovanie bolesti do nôh
  • necitlivosť alebo mravčenie v nohách
  • zápal alebo opuch na chrbte
  • necitlivosť okolo genitálií alebo konečníka
  • stratu kontroly močového mechúra alebo čriev
  • nevysvetliteľná strata hmotnosti
Autor:Marcin Balcerzak/Shutterstock.com

Aké sú možnosti liečby bolesti krížov ?

Väčšinou sa bolesť chrbta zlepší do jedného mesiaca od nástupu domácej liečby, najmä u ľudí mladších ako 60 rokov. Odpočinok na lôžku sa neodporúča. Pokračujte vo svojich aktivitách tak, ako vám vaša bolesť dovolí. Neprepínajte sa. Vyskúšajte ľahkú aktivitu, ako je napríklad chôdza.

  • Medikamentózna liečba

Voľnopredajné nesteroidné protizápalové lieky s účinnou látkou napríklad ibuprofén alebo naproxén môžu pomôcť uľaviť od bolesti. Ak je bolesť taká silná, že voľnopredajné lieky nie sú účinné, lekár vám môže navrhnúť lieky na predpis. Môže ísť o svalové relaxanciá, lokálne lieky proti bolesti vrátane mastí, náplastí alebo gélov. Ďalšou voľbou sú lieky obsahujúce opioidy, ktoré sa však môžu užívať len krátkodobo a pod prísnym lekárskym dohľadom. Účinnosť na chronickú bolesť chrbta preukázali aj antidepresíva

  • Fyzická terapia

Fyzioterapeut vás môže naučiť cvičenia na zvýšenie flexibility, posilnenie chrbtových a brušných svalov a zlepšenie držania tela. Pravidelné používanie týchto techník môže pomôcť zabrániť návratu bolesti.

  • Chirurgické a iné postupy

a, Kortizónové injekcie

Ak iné opatrenia nevedia zmierniť bolesť, ktorá vyžaruje do nohy, môže pomôcť injekcia kortizónu a znecitlivujúceho lieku do priestoru okolo nervových koreňov. Kortizónová injekcia pomáha znižovať zápal, avšak úľava od bolesti zvyčajne trvá len mesiac alebo dva.

b, Implantácia nervového stimulátoru

Ide o zariadenie implantované pod kožu, ktoré dodáva elektrické impulzy do určitých nervov, aby blokovali signály bolesti.

c, Chirurgický zákrok

Chirurgicky sa dá riešiť bolesť krížov, ak ju spôsobujú stavy, ako napríklad hernia platničky alebo iné ochorenia, ktoré zužujú miechový kanál.

 

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/back-pain/symptoms-causes/syc-20369906

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/back-pain/lower-back-pain-what-could-it-be

https://www.medicalnewstoday.com/articles/172943

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/back-pain/7-ways-to-treat-chronic-back-pain-without-surgery

https://www.webmd.com/back-pain/ss/slideshow-low-back-pain-overview

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť chrbtabolesť chrbticechrbticakrížeosteoporóza