27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Bylinky pre zdravie ženy

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Ženské telo počas života prejde mnohými zmenami. Obdobie dospievania môže priniesť kŕče, bolestivú alebo nepravidelnú menštruáciu. Neskôr sú to cysty a myómy. Koniec plodného obdobia uzatvára klimaktérium. Ako si pomôcť pri problémoch bylinkami?

Úloha ženy v dnešnej spoločnosti prešla mnohými zmenami a s utváraním si postavenia dochádzalo aj k zmenám v jej zdraví. Nepravidelný cyklus, neplodnosť, myómy a cysty, bolestivá menštruácia, kŕče, vaginálny dyskomfort, migréna, depresie a starnutie sú výsledkom evolučného príbehu jej života.

Plodné obdobie

Telo ženy a jej hormonálny systém je zložitý biologický mechanizmus. Ženy sú prirodzene cyklické a každomesačne sa opakujúci menštruačný cyklus ovplyvňuje nielen ich fyzickú kondíciu či spôsob myslenia, ale častokrát aj záhadné emočné správanie.

Bolesť a kŕče

Žiadna čajová zmes na ženské trápenie sa nezaobíde bez alchemilky obyčajnej. Je vhodná pre ženy v každom veku, upraví pravidelnosť cyklu v dospievaní a zmierni zdravotné ťažkosti v prechode. Je vhodná pri zápale maternice, vaječníkov a vajíčkovodov. Výsledkom celkového pôsobenia jednotlivých účinných látok je zmiernenie kŕčov počas menštruácie, aj ťažkostí pred ňou. Odporúča sa popíjať aj budúcim mamičkám, aby blížiaci sa pôrod prebehol hladko.

Voňavý čaj s obsahom éterického oleja a horčín sa dá pripraviť z vňate rebríčka obyčajného. V prírodnom liečiteľstve pre ženy sa ním tíši nielen bolesť, ale je zároveň výborným prostriedkom na potláčanie všetkých druhov kŕčov, či príliš silné krvácanie. V prípade bolestivej menštruácie sa minimálne desať dní pred popíjajú denne tri šálky čaju zo zmesi alchemilky, rebríčka a nátržníka husieho. Nátržník obsahuje účinné látky s protizápalovým a antiseptickým pôsobením. Okrem uvoľnenia kŕčov mierni krvácanie a zastavuje hnačky.

Pri liečbe menštruačných bolestí sa vnútorne používa aj rumanček kamilkový. Na prípravu čaju sa zaleje jedna čajová lyžička 250 ml vriacej vody a nechá lúhovať 10 – 15 minút. Podľa potreby sa pije teplý trikrát denne. Vďaka protizápalovému účinku je vhodný na popíjanie počas celého cyklu, zmierňuje aj predmenštruačný syndróm.

Nepravidelný cyklus

Už po stáročia sa pri bolestivom a nepravidelnom krvácaní používa hluchavka biela. Liečivé pôsobenie nájde uplatnenie aj pri zápaloch maternice a vajíčkovodov, vaginálnych infekciách, výtoku či suchej pošve. Sedací kúpeľ na tieto indikácie sa pripravuje denne až do ústupu ťažkostí. Používa sa jedna čajová lyžička na liter vody, nechá 10 minút lúhovať, potom scedí. Miene vychladený sa riedi teplou vodou na potrebný objem.

Povzbudzujúci účinok pri omeškaní menštruácie má aj sedmokráska obyčajná. Táto malá, ale neobyčajne krásna rastlina sa tradične používa predovšetkým pri liečbe kašľa, zahlienení a prechladnutí. Jej menej známe účinky sú podpora hojenia rán a trávenia, tonizácia maternice a uvoľňovanie kŕčov. Vnútorne sa odporúča čaj popíjať ženám najmä pri vyčerpaní, vynechaní cyklu a v období šestonedelia po ťažkom pôrode.

Mladým dievčatám sa na úpravu cyklu odporúča piť čaj z listov jahody obyčajnej. Ženy, ktoré túžia podporiť pravidelnosť cyklu i svoju plodnosť, pripraviť sa na pôrod, či znížiť bolestivosť kontrakcií by mali dať prednosť záparu z listov ostružiny malinovej (maliny).

Okrem využitia v kuchyni má pamajorán obyčajný, známy pod ľudovým názvom oregáno bohaté uplatnenie aj v ľudovej medicíne. Vyvolávajú menštruáciu pri jej vynechaní a zároveň napomáha pravidelnosti cyklu.

Má spazmolytický účinok, odporúča sa aj pri bolestiach hlavy, pôsobí ako mierne antidepresívum, je vhodný pri vyčerpanosti organizmu a dokonca aj pri sexuálnych poruchách. Pre silný antikandidózny účinok sa používa pri vaginálnych a iných mykózach.

Menopauza a klimaktérium

Klimaktérium predstavuje pomerne dlhé, ale významné obdobie v živote ženy. Je obdobím prechodu medzi plodným vekom a začiatkom staroby, keď vplyvom poklesu koncentrácie estrogénov dochádza k fyziologickému poklesu funkcie vaječníkov a následným hormonálnym, telesným a psychickým zmenám.

Pojem menopauza znamená zastavenie menštruačného krvácania, posledné fyziologické krvácanie, ktorým sa uzatvára plodné obdobie ženy. Oba tieto stavy sú sprevádzané množstvom symptómov (návaly tepla, nočné potenie, poruchy spánku, depresia, vaginálna suchosť) a zdravotnými komplikáciami (osteoporóza, zvýšenie hladiny cholesterolu, vysoký krvný tlak).

Základom prevencie týchto symptómov je hormonálna substitučná terapia. Prírodné látky s účinkom podobným estrogénom sú tzv. fytoestrogény. Mnohé vedecké štúdie poukazujú práve na ich ochranný účinok. Priaznivý výsledok v boji proti osteoporóze je založený na zvýšenej tvorbe vitamínu D a na spätnom vychytávaní vápnika do kosti. Známy je tiež prajný účinok na zníženie koncentrácie lipidov plazmy, zníženie hladiny cholesterolu a zabránenie vzniku niektorých kardiovaskulárnych chorôb. Silné antioxidačné účinky fytoestrogénov chránia DNA pred oxidačným poškodením.

Protinádorový účinok sa predpokladá v súvislosti s nízkym výskytom rakoviny prsníka u ázijských žien a ich stravou bohatou na sójové fytoestrogény. Uvádza sa, že preventívny účinok súvisiaci s redukciou opakovania sa ochorenia je významný aj u žien, ktoré prekonali rakovinu prsníka.

Ďalším z prínosov užívania prípravkov s obsahom fytoestrogénov je priaznivý účinok na pokožku, spomalenie znakov jej starnutia a na nervový systém v podobe prevencie demencie a depresívnych stavov.

Snáď najvýznamnejšou liečivou rastlinou, resp. plodinou zo spomínanej skupiny je sója fazuľová. Zistilo sa, že sója a produkty z nej majú priaznivý efekt na redukciu symptómov klimaktéria. Znižujú riziko vzniku osteoporózy a karcinómu prsníka, znižujú hladinu cholesterolu a výskyt žlčových kameňov a majú priaznivý vplyv na krvotvorbu a látkovú výmenu.

Na preventívne aj liečebné účely sa využíva kvet ďateliny lúčnej. Okrem menopauzálnych problémov spojených s osteoporózou, vysokou hladinou cholesterolu, návalmi, potením, nepokojom a poruchami spánku sa používa aj pri predmenštruačných ťažkostiach (bolesť prsníkov) a pri benígnom zväčšení prostaty.

Zo semien ľanu siateho sa v prípade potreby pripravuje macerát s obsahom prekurzorov lignánov, slizov, oleja, vlákniny a vitamínov, ktorý priaznivo ovplyvňuje predovšetkým zdravie prsného tkaniva, má laxatívny účinok a preventívny na vznik rakoviny hrubého čreva.

Významnú úlohu pri návaloch tepla a nadmernom potení v období klimaktéria zohráva šalvia lekárska. Obsahuje silicu, vďaka ktorej má silný protizápalový účinok, antiseptickú a antimikrobiálnu aktivitu. Odporúčaná doba užívania je 2 – 4 týždne, dlhodobejšie sa neodporúča.

Záver

Medzi ďalšie liečivé rastliny, ktoré sú zdrojom fytoestrogénov a používajú sa v prevencii a redukcii negatívnych prejavov klimaktéria patrí ploštičník strapcovitý, vitex jahňací alebo dioskórea huňatá.

Redakcia portálu Lekar.sk
Zdravý život
menopauzazdravý životný štýl