Chrípka je vírusové ochorenie, ktoré koluje v populácii hlavne od októbra do februára. Je vysoko nákazlivé a keďže očkovanie nie je povinné, nakaziť sa viete veľmi jednoducho – v autobuse, v práci alebo od blízkych.
Medzi príznaky chrípky patria:
Prenos chrípky z matky na plod je počas tehotenstva zriedkavý, no najmä na začiatku tehotenstva môže byť príčinou potratu. Okrem toho sa v prvom trimestri začínajú vyvíjať základy všetkých orgánov.
Vírus chrípky môže spôsobiť rázštepy neurálnej trubice (budúcej miechy) a zaostávanie vo vnútromaternicovom vývoji. Ochorenie v neskorších mesiacoch zvyšuje riziko predčasného pôrodu a nízkej váhy dieťatka.
Vírus chrípky naozaj dokáže narušiť správny vývoj plodu. Závisí však aj od obdobia, v ktorom sa nakazíte.
Chrípka je v prvom trimestri veľmi zradná, keďže práve vtedy môže vírus ovplyvniť vývoj neurálnej trubice alebo spôsobiť rázštepy. Zároveň zvyšuje riziko potratu.
V druhom trimestri môže chrípka vyvolať predčasný pôrod a spôsobiť poruchy rastu bábätka, čo súvisí s nižšou pôrodnou hmotnosťou.
Chrípka v treťom trimestri vedie k podobným rizikám ako v druhom – nízka pôrodná hmotnosť bábätka a predčasný pôrod. Okrem toho môže u bábätka po narodení spôsobiť dýchacie ťažkosti.
Počas tehotenstva by ste sa mali proti rôznym infekciám chrániť dôkladnejšie. Imunitný systém, konkrétne bunková imunita, ktorá nás chráni pred vírusmi, nefunguje na 100 %, aby sa vo vašom tele mohol vyvíjať nový život. Zároveň mamička zdieľa svoj imunitný systém s plodom, preto infekcie ohrozujú aj dieťa. Čo robiť, aby ste riziko znížili?
Jedzte rozmanitú stravu plnú ovocia a zeleniny – dopĺňať môžete aj vitamín C a D.
Najúčinnejšou prevenciou je očkovanie proti chrípke.
Lieky prechádzajú do tela embrya najmä v prvom trimestri, neskôr je placenta akousi bariérou, no niektoré lieky ňou dokážu aj tak prechádzať. Z tohto dôvodu liečbu chrípky v tehotenstve nechajte v rukách lekára.
Očkovanie proti chrípke v tehotenstve odporúčajú všeobecní lekári aj gynekológovia. Znižuje riziko nakazenia sa chrípkou a ak už k tomu dôjde, zmierňuje jej priebeh. Očkovanie proti chrípke sa vykonáva kedykoľvek počas tehotenstva, no najmä ak ste tehotná v zimných mesiacoch. Chráni vás, ale aj plod, keďže protilátky, ktoré sa po očkovaní vytvoria, prechádzajú placentou do plodu.
Ten potom chránia počas celého tehotenstva až do 6 mesiacov po narodení, ak dojčíte. Očkovanie je najúčinnejšou a bezpečnou prevenciou proti chrípke v tehotenstve, preto ho prekonzultuje so svojím gynekológom alebo všeobecným lekárom.
Sú očkovania, ktoré sa v tehotenstve neodporúčajú, pretože ich očkovacia látka obsahuje živý oslabený kmeň, pri ktorom je malá šanca infikovania plodu. Patrí sem očkovanie proti:
Vakcína proti chrípke neobsahuje živý oslabený vírus – je to neživá vakcína, ktorá vás ani vyvíjajúci sa plod nedokáže infikovať. Preto je vakcína proti chrípke v tehotenstve bezpečná.
Vedľajšie účinky očkovania sú zvyčajne mierne. Najčastejšie sa objavuje bolesť a začervenanie v mieste vpichu, niekedy aj zvýšená teplota, únava alebo bolesť hlavy. Všetky tieto príznaky však do 1 až 2 dní ustúpia.
Ak počas tehotenstva ochoriete, návštevu lekára by ste nikdy nemali odkladať. Pokiaľ sa vám počas liečby pohorší a objaví sa u vás sťažené dýchanie, cítite bolesť v brušku, trápia vás závraty, vracanie či vysoká horúčka, nečakajte a opätovne vyhľadajte lekársku pomoc.