19.02.2025 • 3 minút na prečítanie

Čierny kašeľ a jeho diagnostika: Kedy vyhľadať lekára a aké testy na čierny kašeľ existujú?

Čierny kašeľOchorenia

V tomto článku sa dozviete

Čierny kašeľ je vysoko nákazlivé ochorenie. Aby sa jeho šírenie spomalilo je dôležité odhaliť ho, diagnostikovať a liečiť.

Ako sa čierny kašeľ šíri?

Čierny kašeľ je vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré postihuje dýchacie cesty. Šíri sa kvapôčkovou infekciou, teda prostredníctvom drobných kvapiek, ktoré vznikajú napríklad pri kašli, kýchaní, ale aj pri bežnom rozprávaní. Môže ho teda šíriť každý z nás (ak v sebe máme baktériu čierneho kašľa Bordetella pertussis).

Kedy sa odporúča vyhľadať lekára?

Čierny kašeľ je nebezpečný najmä pre neočkované deti, tehotné, starších ľudí a všeobecne pre ľudí so zníženou imunitou. U pacientov z týchto rizikových skupín je pri podozrení na čierny kašeľ potrebné vyhľadať lekára.

Všeobecne by ste však mali lekára vyhľadať v prípade, že máte podozrenie na čierny kašeľ (napr. priamy kontakt s niekým, kto čierny kašeľ má). Okrem toho by ste mali pomoc vyhľadať, ak spozorujete niektorý z príznakov čierneho kašľa:

Aké testy na čierny kašeľ existujú?

Ako zistiť, či máte čierny kašeľ? Existujú 3 základné testy, ktoré ho dokážu odhaliť:

  1. PCR test
  2. test na protilátky v krvi (sérológia)
  3. kultivácia

Na Slovensku sa pri diagnostike využíva najmä prvý spomenutý – PCR test. Vyšetruje sa odobraná vzorka (výter z nosohltana). Výhodou PCR testu je najmä jeho rýchlosť a presnosť. PCR test je možné vykonať už v počiatočných štádiách ochorenia a je veľmi presný.

Test na protilátky v krvi je vhodný pri neskorších štádiách ochorenia. Najmenej „výhodná“ je kultivácia. Trvá pomerne dlho, kým prinesie výsledky a je potrebné čakať, kým sa  ochorenie rozvinie.

Zdroj: Unsplash.com

Existuje domáci test na čierny kašeľ?

Bohužiaľ, zatiaľ neexistujú spoľahlivé testy na čierny kašeľ, ktoré by ste mohli urobiť sami v pohodlí domova. Na diagnostiku je preto nutné navštíviť svojho všeobecného lekára, ktorý v prípade potreby testy vykoná a určí vhodnú liečbu.

Oplatí sa CRP vyšetrenie pri čiernom kašli?

CRP je skratka pre „C-reaktívny proteín“, ktorý využívame napríklad vtedy, ak chceme určiť, či ide o bakteriálnu, alebo vírusovú infekciu.

Aj napriek tomu, že čierny kašeľ spôsobuje baktéria, CRP vyšetrenie nám nepovie viac než to, či je baktéria v tele prítomná, alebo nie. CRP sa pri infekcii čierneho kašľa totiž výrazne neznižuje.

Aká je prevencia čierneho kašľa?

Najúčinnejšou zbraňou proti čiernemu kašľu je preventívne očkovanie. Vďaka nemu sa nemusíme báť jeho masívneho šírenia medzi ľuďmi. Podáva sa ako súčasť detských, tzv. trojkombinovaných DTP vakcín (záškrt, tetanus, čierny kašeľ v jednej dávke). V dospelosti sa podáva tzv. booster, teda miernejšia dávka na posilnenie imunity.  Medzi ďalšie dôležité kroky v prevencii patrí:

  • hygiena
  • ochrana rizikových skupín
  • rýchla diagnostika a liečba
  • časté vetranie miestnosti s vyšším počtom ľudí
Autorom textu je: Redakcia portálu Lekár.sk
Čierny kašeľOchorenia
čierny kašeľdýchacie cestydýchavičnosťhorúčkakašeľpľúcaúnava

Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje