Anémia, ľudovo nazývaná chudokrvnosť, sa vyskytuje, ak naše telo nevytvára dostatočne veľa červených krviniek alebo ak ich príliš rýchlo odbúrava a stráca. Červené krvinky obsahujú hemoglobín, krvné farbivo, ktorý má významnú úlohu vo viazaní a transporte kyslíka do tkanív a orgánov. Pokiaľ máme málo krviniek, a teda hemoglobínu, naše telo nedostáva toľko kyslíka, koľko potrebuje. Výsledkom môže byť napríklad pocit únavy. Pri niektorých typoch anémie, ako napríklad aplastická anémia, okrem červených krviniek čiastočne chýbajú aj biele krvinky a krvné doštičky. Keďže biele krvinky pomáhajú imunitnému systému bojovať proti infekciám a krvné doštičky sa zúčastňujú na zrážaní krvi, pacienti tým, že ich majú málo, môžu mať s týmito obrannými mechanizmami problémy.
Anémia má veľa podôb. Najčastejšie sa u ľudí vyskytuje sideropenická anémia z nedostatku železa. Ostatné typy postihujú iba malé percento ľudí.
Perniciózna anémia, alebo inak zhubná anémia, vzniká keď sa v žalúdku netvorí dostatok vnútorného faktora. Vnútorný faktor je zodpovedný za vstrebávanie vitamínu B12. Bez vitamínu B12 si telo nedokáže efektívne tvoriť nové červené krvinky.
Tento typ anémie môže byť spôsobený dedičnými alebo získanými faktormi, ktoré zapríčiňujú, že telo rýchlejšie odbúrava staré a poškodené, aj zdravé a nové červené krvinky. Pokiaľ nie je hemolytická anémia vrodená, môže byť spôsobená napríklad škodlivými látkami (arzén, kovy, dusitany, sulfóamidy, olovo), infekciami alebo autoimunitnými poruchami. Ďalšou príčinou môže byť napríklad reakcia na určité lieky, napríklad penicilín, ktorý keď užije pacient s alergiou môže sa u neho rozvinúť tento typ anémie.
Anémia z nedostatku železa, alebo inak sideropenická anémia, je najbežnejším typom anémie. Vzniká, keď v tele nemáme dostatok železa, či už kvôli jeho zlej absorpcii alebo kvôli strate krvi. Porucha absorpcie môže nastať pri týchto stavoch: operácie, abnormality gastrointestinálneho traktu a malabsorpcie (poruchy vstrebávania)- pretože železo sa vstrebáva v tenkom čreve. Ďalším faktorom je vysoká hladina vápnika, nakoľko vápnik blokuje vstrebávanie železa. Tehotenstvo a pôrod vyžadujú veľa železa, a preto môžu mať za následok anémiu spojenú s tehotenstvom. Počas tehotenstva vaše telo produkuje viac krvi na podporu rastu dieťaťa. Ak nemáte dostatok železa alebo niektorých ďalších živín, vaše telo nemusí byť schopné produkovať množstvo červených krviniek, ktoré je potrebné na výrobu tejto ďalšej krvi. Po tehotenstve sa vám hodnoty upravia do normálu. V ohrození sú tiež ľudia, ktorí podstúpili bypass žalúdka. Tí môžu mať nedostatok železa práve kvôli zlej absorpcii.
Aplastická anémia je zriedkavá porucha, zapríčinená zlyhaním kostnej drene, pri ktorej kostná dreň prestáva vytvárať dostatok krvných elementov (červené krvinky, biele krvinky a krvné doštičky). Dochádza k tomu v dôsledku nedostatku alebo deštrukcie krvotvorných kmeňových buniek v kostnej dreni, najmä keď ich začne napádať imunitný systém tela. K aplastickej anémii môžu viesť vírusové infekcie, ionizujúce žiarenie (CT, RTG vyšetrenie, ožarovanie onkologických pacientov) a vystavenie toxickým chemikáliám alebo liekom.
Pri tomto type anémie produkuje kostná dreň štruktúrovo abnormálne červené krvinky, ktoré sú príliš veľké a nedozreté. Keďže nie sú zrelé a nemajú vhodný tvar na viazanie kyslíka, nevedia ho efektívne prenášať do celého tela. Medzi najbežnejšie príčiny vzniku tohto typu anémie patrí nedostatok vitamínu B12 a vitamínu B9 (kyseliny listovej).
Príznaky anémie sa líšia v závislosti od typu anémie, stupňa anémie a akýchkoľvek pridružených zdravotných problémov, ako sú krvácanie, vredy, menštruačné problémy alebo rakovina. Ich intenzita závisí od rýchlosti vzniku anémie a od možnosti uplatnenia tzv. kompenzačných mechanizmov, ktoré umožňujú organizmu adaptovať sa na nižšie hodnoty hemoglobínu. Mladší pacienti znášajú anémiu ľahšie ako starší, ktorí sú pri nej ohrození vystupňovaním srdcovej ischémie až zlyhaním srdca. Príznaky môžu byť aj veľmi ľahko prehliadnuteľné. V skutočnosti si veľa ľudí ani neuvedomuje, že má anémiu, kým sa to nezistí v krvnom teste. Avšak ak sa anémia zhorší, zhoršia sa aj jej príznaky.
Najbežnejšou príčinou tohto chorobného stavu je nízka hladina železa. Anémia z nedostatku železa postihuje cca 25 % detí, 30 % adolescentov, 3 % mužov, 30 % menštruujúcich a 60 % tehotných žien. Naše telo potrebuje určité množstvo železa na syntézu hemoglobínu a keď ho nemá, vzniká anémia, ktorá sa nazýva sideropenická. Táto anémia je však iba jedným typom. Ďalšie typy anémie môže spôsobiť napríklad:
Po otehotnení ženské telo prechádza významnými zmenami. Jednou zo zmien sa týka množstva krvi, ktoré sa zvyšuje asi o 20 až 30 percent, čo automaticky zvyšuje aj potrebu železa na tvorbu hemoglobínu. Mnoho žien má nedostatok železa najmä v druhom a treťom trimestri, čo môže viesť k anémii.
Za normálnych okolností, keď imunitný systém odhalí cudzorodé patogény /pôvodcov ochorenia, ako sú napríklad baktérie a vírusy, vytvára protilátky, ktoré ich napadnú a zničia. Avšak pri autoimunitných ochoreniach je imunitný systém hyperaktívny a napáda aj vlastné bunky, napríklad erytrocyty, čo znižuje ich počet v krvi. Medzi tieto ochorenia radíme reumatoidnú artritídu, systémový lupus erythematosus, crohnovu chorobu a ulceróznu kolitídu.
Tvorbu červených krviniek v kostnej dreni stimuluje hormón erytropoetín, tvorený v obličkách. Ak sú obličky poškodené, nie sú schopné produkovať dostatočné množstvo tohto hormónu, čim sa brzdí aj tvorba červených krviniek. Anémie chronických chorôb sú pomerne časté, vo vyspelých krajinách tvoria 20 až 30 % anemických syndrómov.
Úrazy, pri ktorých dochádza k ťažkému krvácaniu, či už vnútornému alebo vonkajšiemu, môžu zapríčiniť anémiu, pretože telo s krvou stráca veľa červených krviniek. Aby sa v takejto situácii zabránilo rozvoju anémie, je potrebné pacientovi doplniť stratený objem krvi, s krvinkami, transfúziou.
Anémia býva častým stavom pacientov s rakovinou. Je to spôsobené tým, že rakovina vedie k zápalu, ktorý znižuje produkciu červených krviniek. Mnoho chemoterapií narúša kmeňové bunky, spomaľujú aktivitu kostnej drene a tým aj produkciu nových krviniek.
Niektorí ľudia sa mohli aj narodiť s genetickými abnormalitami, ktoré spôsobujú anémie. Konkrétne ide o Fanconiho anémiu, pri ktorej kostná dreň produkuje málo krvných elementov a kosáčikovú anémiu, pri ktorej majú červené krvinky polmesiačikový tvar, čo im zabraňuje efektívne viazať kyslík.
Anémiu treba vždy dôkladne vyšetriť, pretože znižuje kvalitu života a môže byť príznakom oveľa vážnejšieho ochorenia. Prvý krok lekára je vždy rozhovor. Pýta sa pacienta na jeho zdravotný stav, či nemá iné pridružené ochorenia alebo aké pociťuje príznaky ale aj na jeho rodinnú anamnézu.
Pri fyzikálnom vyšetrení lekár pohľadom posúdi vzhľad kože a slizníc. Počúvaním zhodnotí tepovú frekvenciu, tlak krvi, srdcové a cievne šelesty, pohmatom sa zameria na veľkosť pečene a sleziny, prípadné zväčšenie lymfatických uzlín. Vyšetrením „per rectum” – cez konečník posúdi straty krvi tráviacim traktom.
Vyšetrenie:
Je potrebné zdôrazniť skutočnosť, že zistenie príčiny anémie je nevyhnutné pred začatím liečby anemického pacienta.
Aký typ liečby anémie zvolí váš lekár závisí od typu anémie, ktorý máte. Pokiaľ spôsobuje anémiu nedostatok železa, kyseliny listovej alebo vitamínu B12, je vhodné tieto komponenty dopĺňať či už v strave alebo formou doplnkov. Zvážiť treba aj dopĺňanie vitamínu C, ktorý zvyšuje vstrebávanie železa. Ak je príčinou nedostatku železa strata krvi, iná ako z menštruácie, musí sa zistiť zdroj krvácania a krvácanie sa musí zastaviť. Môže to zahŕňať chirurgický zákrok.
Ak má váš tráviaci trakt problémy so vstrebávaním vitamínu B-12 z potravy, ktorú konzumujete, možno budete potrebovať injekcie vitamínu B-12. Spočiatku býva potrebné na ne chodiť každý druhý deň, časom však, keď sa anémia trochu upraví, len raz mesačne. Samozrejme všetko je to individuálne. Liečba vitamínom B12 sa aplikuje hlavne pri pacientoch s megaloblastickou anémiou.
Ak je vaša anémia spôsobená chronickým ochorením, lekári sa zamerajú na liečbu základnej diagnózy, ktorá anémiu často zlepší. Napríklad pri chronickom ochorení obličiek, vám lekár môže predpísať lieky alebo injekcie erytropoetínu, ktoré stimulujú vašu kostnú dreň k tvorbe väčšieho množstva červených krviniek.
Pokiaľ máte formu aplastickej anémie, lekár vás môže odkázať hematológovi na biopsiu kostnej drene, aby zistil prečo je utlmená krvotvorba. Liečba tejto anémie môže zahŕňať krvné transfúzie na zvýšenie hladiny červených krviniek. Ak vaša kostná dreň nedokáže vytvárať zdravé krvinky, je tu možnosť transplantácie kostnej drene.
Liečba hemolytickej anémie zahŕňa podávanie glukokortikoidov, imunosupresív a vyhýbanie sa potenciálne škodlivým liekom, liečbu infekcií a užívanie takých liekov, ktoré potláčajú imunitný systém, ktorý by mohol napádať červené krvinky.
Sideroblastová anémia sa lieči podávaním vitamínu B6 (pyridoxínu), kyseliny listovej a vitamínu C, v ťažších prípadoch transfúziami červených krviniek.
Pri anémii z akútnej straty krvi je liečba komplexná. Zahŕňa zástavu krvácania, udržanie cirkulujúceho objemu a liečbu šoku, podávajú sa transfúzie červených krviniek.
Ideálny diétny plán pre anémiu zahŕňa potraviny bohaté na železo a ďalšie vitamíny nevyhnutné pre tvorbu hemoglobínu a červených krviniek. Mal by tiež obsahovať potraviny, ktoré vášmu telu pomáhajú železo lepšie vstrebávať. V potravinách sa nachádza železo v dvoch formách a to hemové a nehémové. Hemové železo sa nachádza v mäse, hydine a morských plodoch a z hľadiska biologickej dostupnosti sa oveľa ľahšie vstrebáva. Nehémové železo sa nachádza v rastlinných potravinách a potravinách obohatených o železo. Odhaduje sa, že 85–90% celkového príjmu železa je nehémovej formy, zatiaľ čo 10–15% je formy hémovej.
Pridajte tieto jedlá do svojho jedálnička, aby ste získali viac železa a pomohli bojovať proti anémii z jeho nedostatku:
Vegetariánska alebo vegánska anémia sa vzťahuje na myšlienku, že ľudia, ktorí sú vegetariánmi alebo vegánmi, majú problém so železom, pretože nejedia červené mäso, hydinu ani morské plody. Dôsledné plánovanie jedálnička však toto tvrdenie vyvracia. Štúdie preukázali, že vegetariánska a vegánska strava obsahuje rovnako veľa železa, ak nie viac, ako strava obsahujúca mäso. Avšak aj keď vegetariáni môžu konzumovať toľko železa ako nevegetariáni, zistilo sa, že sú stále vystavení väčšiemu riziku nedostatku železa. Je to preto, lebo konzumujú hlavne nehémové železo, ktoré sa neabsorbuje rovnako dobre ako to hémové zo živočíšnych potravín.
Ako už bolo spomenuté, v dôsledku zvýšeného objemu krvi sa u tehotných žien môže vyvinúť anémia. Na základe vážnosti ju môžeme klasifikovať od miernej až po závažnú. Mierna anémia je počas tehotenstva normálna a úpravou stravy alebo užívaním doplnkov ju vieme ľahko dostať pod kontrolu. Závažnejšia anémia však môže spôsobiť, že sa aj u vášho dieťaťa vyvinie anémia, neskôr v dojčenskom veku. Okrem toho, ak ste počas prvých dvoch trimestrov tehotenstva výrazne anemická, je tu riziko predčasného pôrodu alebo dieťaťa s nízkou pôrodnou hmotnosťou.
Ak ste tehotná alebo sa pokúšate otehotnieť, správna výživa je najlepší spôsob prevencie anémie. Konzumácia potravín s vysokým obsahom železa, vám môže pomôcť zaistiť taký prísun tohto minerálu, ktoré vaše telo potrebuje pre správne fungovanie. Váš lekár vám môže odporučiť aj vitamíny, ktoré vám dodajú dostatok železa a kyseliny listovej.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: