Dennodenne, počas celého roka, sme zavalení informáciami z každej strany. Všetky dáta náš mozog spracúva a to ho môže značne vyčerpať. K tomuto stavu nenapomáha ani každodenné pripájanie sa na sociálne siete, kontrola príspevkov a neustále pípanie upozornení, ktoré kradne našu pozornosť. Nadmerné používanie sociálnych sietí môže spôsobovať reálne zdravotné problémy. Dokážete si ešte predstaviť život bez nich? Po prečítaní nášho článku budete vedieť:
Sociálne siete majú určite mnoho pozitív. Vďaka nim môžeme byť v kontakte so svojimi blízkymi, či už s rodinou alebo s priateľmi. Umožňujú nám expresne zdieľať informácie, myšlienky a nápady bez toho, aby sme sa museli pohnúť z miesta. Avšak je potrebné udržať zdravý balans medzi životom v realite a trávením času v online priestore. V opačnom prípade môžeme na vlastnej koži zažiť napríklad úzkosť, depresiu, osamelosť či zníženie sebavedomia.
Okrem spomenutých problémov môže nastať tiež zhoršenie kvality spánku. Potvrdila to aj štúdia, ktorá zistila, že tzv. FoMO – fear of missing out (strach z toho, že na sociálnych sieťach čosi premeškáme) narúša dĺžku spánku a tým aj jeho kvalitu.
Pandémia ochorenia covid-19 zasiahla okrem fyzického aj psychické zdravie obyvateľstva. Striktné nariadenia a lockdowny spôsobili, že mnoho ľudí zostalo osamelých a zatvorených vo svojich domovoch. Online komunikácia bola jedným z mála spôsobov, ako zostať v kontakte s ostatnými ľuďmi.
Tohtoročný medzinárodný online prieskum, ktorý prebiehal v Spojených štátoch, Spojenom kráľovstve, v Austrálii a v Nórsku odhalil, že používanie sociálnych sietí na zábavu či zníženie osamelosti zhoršuje stav duševného zdravia. Štúdia potvrdila, že existuje prepojenie medzi dĺžkou času strávenou na sociálnych sieťach a úrovňou zhoršenia psychického zdravia.
Paradoxne, aj keď nás sociálne siete dokážu „preniesť“ bližšie k našim príbuzným a tým pomôcť zlepšiť naše duševné zdravie, prieskumy ukazujú, že dlhodobé trávenie času na sociálnych sieťach je prepojené s vyšším rizikom vzniku ochorenia týkajúceho sa mentálneho zdravia.
Potvrdzuje to aj štúdia z roku 2015, ktorá sledovala deti v Spojenom kráľovstve. Deti, ktoré trávili 3 a viac hodín používaním sociálnych sietí, mali až 2 násobne vyššiu pravdepodobnosť, že sa u nich prejaví zhoršenie duševného zdravia.
Z novšej štúdie, ktorá prebehla v roku 2017, vplynulo, že ľudia používajúci sociálne siete po dobu viac než 2 hodiny za deň, sa cítili psychicky horšie než tí, ktorí ich používali menej.
O tom, aký kľúčový je čas strávený na sociálnych sieťach, hovorí aj ďalšia štúdia z roku 2018, ktorá potvrdila, že obmedzenie používania sociálnych sietí priamo zlepšuje stavy depresie a osamelosti.
Prestávka od sociálnych sietí môže byť veľmi prospešná. Avšak ešte lepšie je zostať konzistentný v obmedzovaní sociálnych sietí. Preto by sme mali byť schopní nastaviť si vlastné a reálne zvládnuteľné hranice. V tom nám môže pomôcť:
Počas akejkoľvek činnosti si vypnite upozornenia, ktoré by vás mohli pri jej výkone vyrušovať. V mobile je možné nastaviť si denný časový limit, ktorý sme ochotní stráviť na danej sociálnej sieti.
Okrem obmedzenia času stráveného na sieťach počas dňa, môže nášmu zdraviu pomôcť aj tzv. detox od sociálnych sietí. Ide o určité obdobie, počas ktorého prestanete používať sociálne siete. Jeho dĺžka je individuálna, každý si môže určiť, ako dlho bude jeho detox trvať a tiež vybrať, ktoré aplikácie obmedzí. Už 1 týždeň bez sociálnych sietí dokáže zredukovať pocity úzkosti a depresie.
,
Podľa minuloročnej štúdie, ktorej sa zúčastnilo 132 ľudí, sa vďaka obmedzeniu sociálnych sietí po dobu jedného týždňa podarilo zlepšiť kvalitu spánku. Zúčastnení tiež uviedli, že v súvislosti so zlepšením spánku sa zlepšil ich celkový zdravotný stav.
Z ďalších štúdií, vyplýva, že neustála kontrola správ a iné až návykové používanie sociálnych sietí vedie k rozvoju depresií, úzkosti a zvýšeniu úrovne stresu. Naopak obmedzenie sociálnych sietí na 30min denne, malo výrazný pozitívny vplyv na psychické zdravie zúčastnených.
Kedy je správny čas na detox
Pauzu si môžete urobiť kedykoľvek, keď to budete potrebovať. Potreba obmedziť sociálne siete sa môže u každého prejaviť rôzne. Pomyselný „varovný prst“ predstavujú napríklad nasledovné situácie:
Ak sa chcete pripraviť na pauzu od sociálnych sietí, skúste:
Ak si nedokážete urobiť pauzu na niekoľko dní, skúste obmedziť aspoň denný čas strávený na sociálnych sieťach. Obmedzte ho len na nevyhnutnú výmenu informácií. Časom sa vďaka menším prestávkam môžete dopracovať k dlhším a súvislejším pauzám. Pomôcť môže tiež plánovanie a dodržiavanie dennej rutiny, ktorá vynecháva používanie sociálnych sietí.
Odpoveď na túto otázku je veľmi jednoduchá – skúste ich vymeniť za skutočný život. Za osobné stretnutia so svojimi blízkymi, za prechádzky v prírode či akúkoľvek inú aktivitu, ktorá vás baví a napĺňa. Všetko z toho vám totiž uniká, kým listujete medzi fotkami a zážitkami niekoho iného. Ak budete mať počas pauzy od sociálnych sietí nutkanie ísť ich predsa len navštíviť a stratiť čas, skúste ich vymeniť napríklad za:
Social media and mental health
Social media break reduces anxiety