Polovica ľudí, ktorí podľahli fajčeniu, doplatí na svoj zlozvyk životom. Vyplýva to zo štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie.
V článku sa dozviete:
E-cigarety, žuvací tabak, vodná fajka či klasické cigarety – ak hľadáte najzdravší spôsob, akým si môžete tabak dopriať, mali by ste vedieť, že zdravý spôsob neexistuje. Všetky formy, v ktorých vieme tabak prijímať, sú totiž pre zdravie škodlivé a nebezpečné.
Dokonca ani fajčenie vodnej fajky či elektronických cigariet nie je možné považovať za vhodnejšiu alternatívu. Ich dym totiž stále obsahuje množstvo toxických látok, ktoré na telo pôsobia škodlivo. Navyše, ich používanie trvá dlhšie než fajčenie klasickej cigarety. Telá ich užívateľov sú preto vystavené dymu dlhšie a absorbujú väčšie množstvo toxínov.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) sa každoročne snaží znížiť počet ľudí závislých od tabaku pomocou šírenia povedomia o jeho rizikách. Štatistiky sú veľmi znepokojivé. Podľa nich tabakové výrobky spôsobia smrť až u viac než polovice ich spotrebiteľov.
Pri príležitosti Svetového dňa bez tabaku, ktorým je každoročne 31. máj, prinášame článok o rizikách spojených s užívaním tabaku vrôznych podobách.
Žuvací tabak sa u nás predáva porciovaný v malých vrecúškach. Tie sa vkladajú sa pod hornú peru, kde sa postupne uvoľňuje ich obsah. Nikotínové vrecúška sú čoraz populárnejšie najmä medzi mladými ľuďmi. Pri jeho konzumácii trpia pľúca menej než pri fajčení klasických cigariet, no aj žuvací tabak so sebou prináša mnohé závažné riziká a môžete si naň vytvoriť závislosť. Jeho používaním zvyšujete nasledujúce riziká:
Najbežnejším zdrojom tabaku sú rozhodne cigarety. Každoročne zomrie na následky ochorení súvisiacich s fajčením až 8 miliónov osôb. Ide o úmrtia, ktoré mohli byť odvrátené. Ohrození nie sú len fajčiari, ale aj ľudia, ktorí cigaretový dym vdychujú v ich blízkosti, tzv. pasívni fajčiari. Fajčenie cigariet ohrozuje zdravie na každej úrovni a skracuje život v priemere o 10 rokov.
Skoncovať s fajčením nie je jednoduché. Každý človek to zvláda inak a to, čo platí na jedného, inému nemusí fungovať. Aj keď neexistuje zaručený recept na to, ako s fajčením prestať, prinášame vám pár metód, ktoré môžu vašu cestu uľahčiť.
1. Stanovte si presný dátum – zvoľte si konkrétny dátum, kedy s fajčením prestanete, a dodržte ho. Budete mať priestor, aby ste sa mentálne pripravili na tento dôležitý krok a zároveň vďaka tomu budete vedieť počítať míľniky v podobe dní, ktoré ste bez cigariet vydržali.
2. Vymeňte fajčenie za niečo iné – mnohí fajčiari si svoju „cigaretku“ doprajú zo zvyku, napr. pri rannej káve alebo po jedle. Skúste sa zamyslieť nad tým, s čím si fajčenie spájate vy, a skúste ho nahradiť iným podnetom (napr. žutie žuvačky, stláčaním loptičky, aby ste zamestnali ruky), prípadne inou činnosťou, ktorú máte radi. Alebo môžete začať s niečím úplne novým, na čo ste sa doposiaľ neodhodlali. Môže to byť nový šport či koníček. Čokoľvek, čo odpúta vašu pozornosť od cigariet.
3. Nezabudnite, prečo ste s fajčením prestali – spíšte si zoznam, prečo s fajčením končíte. Je dobré mať ho kedykoľvek poruke – napríklad zapísaný v poznámkach telefónu, kde sa k nemu môžete kedykoľvek vrátiť.
4. Nájdite si niekoho, kto vás podporí – hovorte o svojom rozhodnutí s rodinou a s priateľmi. Vaši blízki vás môžu podporiť a pomôcť vám preklenúť náročnejšie situácie, počas ktorých sa budete chcieť k fajčeniu vrátiť. Pomôcť vám môžu aj odborne vedené konzultácie s psychológom.
5. Začnite sa hýbať a zdravšie jesť – proces skoncovania s fajčením môže byť náročný psychicky aj fyzicky, avšak majte na pamäti, že ide len o dočasný stav. S náročnými začiatkami vám môže pomôcť pravidelný pohyb, konzumácia zdravej a vyváženej stravy, dostatočná hydratácia a dostatok spánku.
6. Nebuďte na seba príliš prísni – možno sa vám s fajčením nepodarí prestať na prvý pokus. Možno počas náročnejších období situáciu nezvládnete a zapálite si. Neberte to však ako svoje zlyhanie. Pozrite sa skôr na to, koľko ste bez fajčenia vydržali a odmeňte sa za dosiahnuté čiastkové ciele.
To, že fajčenie škodí zdraviu, vie snáď každý. Čo presne sa ale s vaším telom deje, počas prvých dní a týždňov, keď s fajčením skoncujete?
Z dlhodobého hľadiska skoncovanie s fajčením znižuje riziko vzniku cukrovky 2. typu, poškodenia kostí, demencie, rakoviny a ďalších chronických ochorení. Už po 1 roku abstinencie sa riziko vzniku infarktu myokardu znižuje na polovicu. Po uplynutí 10 rokov sa o polovicu znížia šance na rozvoj rakoviny a po 15 rokoch je riziko vzniku infarktu na rovnakej úrovni ako u nefajčiara.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:
https://www.webmd.com/smoking-cessation/life-without-smoking
https://nationaltoday.com/world-no-tobacco-day/#why-we-love
https://www.nhs.uk/live-well/quit-smoking/paan-bidi-and-shisha-risks/
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/tobacco