Mäta blahodarne pôsobí na trávenie, no oceníte ju tiež pri prechladnutí a boji proti herpesom. Aké sú jej ďalšie účinky a využitie, sa dozviete v článku.
Mäta pieporná sa pre svoje blahodarné účinky na trávenie spomína už na staroegyptskom papyruse. Rimania verili, že stimuluje činnosť mozgu, Gréci ju po jedle podávali na zlepšenie trávenia a Arabi boli presvedčení, že zvyšuje ich mužnosť. Možno aj preto dnes mäta patrí medzi najznámejšie liečivé rastliny a pestuje sa takmer po celom svete.
Zaujímavosťou je, že sa mäta nedá pestovať zo semena – množí sa výlučne buď pomocou koreňových výbežkov, alebo zakorenených odrezkov. Nové rastliny sa vysádzajú na jeseň alebo na jar a dorastajú do výšky 20 – 80 cm.
Samotná mäta kvitne od júna do septembra, a tak je na jej využitie dostatok času. Niekedy môže pestovaný druh mäty „zdivieť“, takže je občas lepšie nahradiť ju novou výsadbou.
Mätové listy majú intenzívnu zelenú farbu, voňajú po mentole, sú chladivé a majú korenistú chuť. Najvhodnejší čas zberu je ráno či dopoludnia, po zídení rosy.
Hlavnými účinnými látkami v listoch mäty sú silica, triesloviny a organické kyseliny.
Vnútorne sa mäta uplatňuje pri všetkých druhoch žalúdočných problémov – uvoľňuje kŕče, uľavuje od nevoľnosti, zastavuje vracanie, lieči nadúvanie, pomáha pri nechutenstve. Podporuje takisto vylučovanie žlče a potláča bolesti spôsobené podráždeným žlčníkom a žlčovými kameňmi.
Mäta je výborným pomocníkom pri prechladnutí, kašli, zápale prinosových dutín, zápale priedušiek a horúčke.
Vo forme odvaru je výborná na výplach ústnej dutiny pri bolesti zubov. Inhalovanie mätového oleja alebo chladivý obklad na čelo okrem iného pomáha zmierniť príznaky migrény.
Pre svoje antibakteriálne vlastnosti sa mäta odporúča inhalovať hlavne pri zápaloch nosovej dutiny – vplýva tak na baktérie a zároveň vám pomôže uvoľniť upchatý nos. Vyplachovanie ústnej dutiny a ďasien pomáha potláčať nepríjemný zápach z úst. Mäta taktiež pôsobí protizápalovo, má schopnosť tonizovať pleť a sťahovať póry.
Skúste si pri strese, búšení srdca či úzkostných stavoch uvariť čaj z mäty s trochou medu a citróna. Táto kombinácia upokojuje myseľ a už po jednej šálke sa budete cítiť lepšie. Mätový čaj posilňuje nervovú sústavu a má mierne afrodiziakálne účinky.
Z čerstvej kvitnúcej vňate sa destiláciou vodnou parou získava silica mäty piepornej. Obsahuje hlavne mentol, ktorý má viaceré liečebné benefity.
Mätový olej má antibakteriálne a protiplesňové účinky a experimentálne bola dokázaná aj silná antivírusová aktivita proti herpetickému vírusu. Herpes ošetrený v ranej fáze vďaka tomu neprepukne v plnej miere.
Mentol obsiahnutý v mätových listoch a jeho chladivé účinky sa podieľajú na zmiernení bolestivých stavov pri reume a rovnako tak bojujú proti svrbeniu.
Čaj zo sušených listov mäty sa pripravuje v pomere 1,5 – 3 g mäty na 200 ml vriacej vody. Pri použití čerstvých listov je potrebné ich množstvo minimálne 3× navýšiť. Zápar sa nechá 10 až 12 minút postáť a pije sa 3-krát denne.
Ak chcete podporiť chuť do jedla, pite čaj z mäty pred jedlom – pitím po jedle podporíte tvorbu žlče.
Ak sa čaj popíja 30 – 60 minút pred jedlom, podporuje chuť do jedla – pôsobí ako stomachikum. Keď sa podáva po jedle, podporuje tvorbu žlče (cholagogum) a potláča nadúvanie (karminatívum).
Na výplachy ústnej dutiny sa mäta často kombinuje s rumančekom, šalviou alebo rebríčkom, ktoré pomáhajú uľaviť boľavému hrdlu, a samotná mäta aj upchatému nosu. Mätovú vodu môžete využiť tiež na kloktanie, tinktúru z listov zas pri kolike či hnačke a na naparovanie.
Konzultácia s lekárom je potrebná, pokiaľ trpíte nedostatočnou tvorbou žalúdočnej kyseliny, pažerákovým refluxom, žlčovými kameňmi, zápalom žlčníka či vážnym poškodením pečene.
Silica mäty by sa nemala používať u novorodencov a detí do 4 rokov, pretože obsiahnutý mentol im môže spôsobiť príznaky dusenia.
S popíjaním mätového čaju by mali byť opatrné aj tehotné ženy, pretože stimulácia maternice môže urýchliť pôrod. Neodporúča sa ani dojčiacim matkám, keďže by jeho pravidelná konzumácia mohla viesť k zníženej tvorbe materského mlieka.
Dlhodobé užívanie je kontraindikované aj pri ochoreniach obličiek. Čistý mentol a silica môžu vo vysokých dávkach zvyšovať krvný tlak, zrýchľovať činnosť srdca a spôsobovať dýchavičnosť.
Áno, predávkovanie je možné a nežiaduce účinky mäty sa prejavujú vracaním, bolesťami hlavy, tŕpnutím končatín a kŕčovitými záchvatmi.
Existuje veľké množstvo druhov mäty. Liečebne sa najviac využíva mäta pieporná a mäta klasnatá (kučeravá). V kuchyni svoje uplatnenie určite nájde mäta oregano – tymianová, sladká hruška, banánová, jahodová či ananásová.
Mäty s ovocnou a čokoládovou vôňou sú vhodné na prípravu dezertov, nápojov pre deti a pre tých, ktorí majú radi jemnejšiu chuť mentolu.
Hoci sú mätové listy k dispozícii celoročne, práve v letnom období poslúžia najviac. Ideálne sa hodia do šalátov, miešaných nápojov či ako ozdoba na zmrzlinu.