Záchvat dny môže prekvapiť aj pri nepatrnom porušení diéty. Zvlášť, ak ste po viróze, chirurgickom zákroku či v období zvýšeného stresu. Nebezpečné je aj prechladnutie končatín a nadmerná fyzická námaha, keď sa tvorí kyselina mliečna. Tá znižuje vylučovanie kyseliny močovej. Vo väčšine prípadov však máme hlavného vinníka na tanieri, preto je veľmi dôležité dodržiavať špeciálnu diétu.
Dna je nepríjemná chronická porucha látkovej výmeny, kedy sa v tele vo vyššom množstve ukladá kyselina močová v podobe drobných kryštálov. Postihuje nielen kĺby, ale aj rôzne vnútorné orgány, väčšinou obličky.
Tie môžu zlyhať alebo sa v nich vytvoria kamene. Sprievodnými znakmi tohto ochorenia môžu byť aj tráviace ťažkosti, bolesti hlavy, poruchy zraku, zmeny na koži, nervové a svalové bolesti.
Typickým prejavom tejto choroby je akútny dnový záchvat. Ako prvý zvyčajne býva postihnutý palec na nohe, potom nasledujú malé kĺby na rukách a nohách, vrátane členka, kolien a lakťov. Čím dlhšie dna trvá a čím väčší je počet záchvatov, tým častejšie postihuje viaceré kĺby súčasne. Postihuje prevažne mužov v strednom a vyššom veku, najmä takých, ktorí radi veľa jedia a preháňajú to s alkoholom.
Obézni ľudia trpia dnou oveľa častejšie ako štíhli, preto je dôležité postupne redukovať hmotnosť a zvýšiť fyzickú aktivitu. Nepokúšajte sa však schudnúť rýchlymi diétami alebo hladovaním, takýto spôsob paradoxne zvyšuje hladinu kyseliny močovej v krvi.
Zvýšená hladina kyseliny močovej v krvi, tzv. hyperurikémia je výsledkom narušenej rovnováhy medzi jej tvorbou a vylučovaním. Nemusí ešte znamenať prítomnosť dny, u väčšiny ľudí totižto nespôsobuje výrazné ťažkosti. Patrí však ku rizikovým faktorom srdcovo-cievnych ochorení a vysokého krvného tlaku. Na druhej strane má kyselina močová aj ochranný význam – je antioxidantom, ktorý likviduje v cievach voľné kyslíkové radikály.
Prvý záchvat sa môže objaviť aj po niekoľkých rokoch bezpríznakovej zvýšenej hladiny kyseliny močovej v krvi. Je sprevádzaný prudkou bolesťou, teplotou a celkovou vyčerpanosťou. Bolesť sa zjavuje v noci a nad ránom, cez deň ustupuje a v noci sa zase zhoršuje. Postihnuté kĺby opuchnú, sčervenajú a sú mimoriadne bolestivé na dotyk. Typická je krívajúca chôdza, nakoľko chorí môžu stúpiť iba na pätu. Koža je tak napnutá, že odráža svetlo.
Menšie záchvaty trvajú niekoľko hodín až dva dni, ale môžu potrápiť aj 10 až 14 dní. Záchvat sa strieda s rôzne dlhým obdobím bez ťažkostí, ale kedykoľvek môže prekvapiť znova.
V dôsledku neskoro stanovenej diagnózy alebo nesprávnej liečby môže dna prejsť až do chronického štádia. V okolí kĺbov, na okrajoch ušníc, na Achillovej šľache či na viečkach sa tvoria z vyzrážanej kyseliny močovej tzv. dnové uzly – tofy. Tie sa môžu uvoľniť na povrch a vyteká z nich biela kašovitá hmota. Pacienti trpia neustálymi bolesťami a trvalými zmenami kĺbov.
Pri dne sa striedajú obdobia pokoja, kedy stačí udržiavacia liečba a obdobie záchvatov, kedy pacient užíva lieky na zmiernenie bolesti a zápalu. Ako účinný liek sa pri záchvate osvedčil kolchicín. Užíva sa krátkodobo, až kým neodznejú bolesti alebo kým sa neobjavia vedľajšie nežiaduce účinky ako hnačka a nevoľnosť. Úľavu prináša uloženie postihnutej končatiny do vyššej polohy a prikladanie studených obkladov a ľadu.
Dôležitou súčasťou liečby je dostatočný prísun tekutín (minimálne 2 litre za 24 hodín), aby sa mohla kyselina močová z tela ľahko vyplaviť a vylúčiť. Ideálnou tekutinou je čistá voda, prípadne nesýtené alebo jemne sýtené alkalické minerálne vody, ktoré zvyšujú rozpustnosť kyseliny močovej. Vhodné sú aj bylinné čaje. Pri dne prináša úľavu praslička, púpava, žihľava, rebríček či mäta.
Špeciálnu diétu by mal neustále dodržiavať každý pacient, spolu s užívaním liekov. Zakázané sú potraviny s vysokým obsahom purínov, ako sú silné mäsové vývary, živočíšne bielkoviny a tuky, sardinky, vnútornosti, divina, mastné údeniny a plesňové syry. Nevhodné sú aj strukoviny, čokoláda, kakao, špenát, chren alebo cesnak. Dávajte si pozor aj pri ochucovaní jedál, nevhodné sú ostré koreniny, horčica, sójová omáčka či worchester.
Z nápojov sa odporúča vynechať koncentrovaný alkohol, pivo a ťažké vína. Hladinu kyseliny močovej zvyšuje aj fruktóza, ktorá je bohato pridávaná do sladených nápojov a rôznych hotových produktov. Po prepuknutí záchvatu je vhodné potraviny obsahujúce puríny úplne vylúčiť. Osvedčila sa strava pozostávajúca z čerstvého ovocia, zemiakov, ryže a nízkotučných mliečnych výrobkov.
Najlepšiou prevencou je striedmo sa stravovať a piť, vyvarovať sa hlavne kombinácii alkoholu a nadmerného príjmu jedál s vysokým obsahom purínov a fruktózy.