27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Čo pomáha na pálenie záhy?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Pravdepodobne ste už stretli s pocitom tlaku a bolesti za hrudnou kosťou. Najčastejšie sa objavuje po zjedení mastného alebo pikantného jedla. Ďalšími príznakmi pálenia záhy sú bolesť v oblasti žalúdka, grganie a nadúvanie. Ako prvá pomoc pomáhajú antacidá, lieky neutralizujúce žalúdočnú kyselinu. Ak sa pálenie prejavuje častejšie, podávajú sa inhibítory protónovej pumpy. Väčšina z nich je viazaná na lekársky predpis.

Rýchla prvá pomoc

Antacidá sú lieky, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu. Používajú na potlačenie príznakov pri krátkodobých ťažkostiach alebo ako rýchla pomoc. Patria sem prípravky s obsahom solí hliníka, vápnika a horčíka. Nevýhodou je krátkodobá úľava a nutnosť častejšieho podávania. Sú dostupné ako žuvacie tablety, pastilky alebo supenzia.

Kvôli interakciám s niektorými liekmi je potrebné dodržať dvojhodinový odstup od ich užitia. Najmä pri predávkovaní môžu mať nežiaduce účinky:

  • soli hliníka spôsobujú zápchu,
  • soli horčíka hnačku.

Mnohé prípravky obsahujú ich kombináciu, čím sa tieto nežiaduce účinky znížia.

Problémy s pálením záhy má asi polovica tehotných žien. Pre ne sú vhodné antacidá s účinnou látkou kyselinou algínovou, ktorá v žalúdku vytvára ochrannú vrstvu. Tá pláva na povrchu žalúdka, čím bráni prenikaniu žalúdočnej kyseliny do pažeráka. Pre deti od 12 rokov sú vhodné perorálne suspenzie alebo žuvacie tablety. U mladších detí je vhodná konzultácia s lekárom.

Občasné pálenie záhy

Liečivá nazývané H2 – blokátory sú vhodné pri ľahkej forme. Spôsobujú blokádu na histamínových receptoroch v žalúdku, čím znižujú tvorbu žalúdočnej kyseliny.

Sú dostupné ako voľnopredajné lieky s nižšou silou (účinná látka ranitidín 75 mg) alebo ako lieky viazané na lekársky predpis (účinná látka ranitidín, famotidín). Ich účinok trvá dlhšie ako u antacíd a dávkujú sa 1 až 2x denne.

Dlhodobé a časté pálenie

Pri dlhodobom a častom pálení záhy sa podávajú liečivá, ktoré nazývame inhibítory protónovej pumpy. Bránia nadmernej tvorbe žalúdočnej kyseliny a ochraňujú sliznicu žalúdka.

Väčšina z nich je viazaná na lekársky predpis. Účinnou látkou je omeprazol, ezomeprazol alebo pantoprazol. Dostupné sú aj voľnopredajné lieky s nižšou silou liečiva. Účinnou látkou je pantoprazol 20 mg. Ich výhodou je dlhodobý účinok a pohodlné dávkovanie 1x denne nalačno.

Záver

V prípade, že sa ťažkosti objavujú častejšie alebo neustupujú ani po liečbe voľnopredajnými liekmi, je potrebné navštíviť lekára, ktorý určí diagnózu a zvolí vhodnú liečbu. U starších ľudí treba bolesti na hrudi venovať zvýšenú pozornosť, pretože môže byť nielen signálom pálenia záhy, ale aj srdcového infarktu.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
gerdgrganieliečivánevoľnostpálenie záhypažerákporucha spánkužalúdok