Tak, ako na celom svete, aj na Slovensku každoročne pribúdajú pacienti s onkologickou diagnózou. Priebeh týchto ochorení veľmi závisí od prevencie a včasného záchytu choroby. Práve to je dôvod, prečo je mesiac november venovaný preventívnej starostlivosti o mužské zdravie. Po prečítaní tohto článku budete vedieť:
Ak tento výraz nepoznáte, mohli by ste si myslieť, že ide len o preklep v názve mesiaca. V skutočnosti však movember vznikol kombináciou dvoch slov – moustache (anglický výraz pre fúzy) a november.
Slová nie sú vybrané náhodne, ale na základe činnosti iniciatívy, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie o mužskom zdraví. Rozhodli sa to urobiť tak, že si počas novembra nechajú narásť fúzy, čím jednak podporia chorých pacientov a zároveň pomôžu šíriť informácie o dôležitosti preventívnych prehliadok.
Cieľom kampane je teda osloviť mužov, aby sa starali o svoje fyzické, ale aj duševné zdravie, najmä v súvislosti so zvyšujúcou sa prevalenciou rakoviny prostaty a semenníkov. Každý muž, ktorý sa chce k iniciatíve pripojiť a pomôcť tak osvete o mužskom zdraví, si môže nechať narásť fúzy, teda mustache (resp. si ich počas tohto mesiaca neholiť).
Okrem kontroly lekárom je dôležité starať sa o svoje zdravie každodenne aj v domácom prostredí. Najjednoduchšou účinnou prevenciou je samovyšetrenie.
Prostata je mužská prídavná pohlavná žľaza. Má gaštanový tvar a nachádza sa v malej panve. Jej hlavnou úlohou je produkcia prostatického sekrétu, ktorý poskytuje výživu spermiám a slúži na ich transport.
Rakovina prostaty je jedným z najčastejších typov rakoviny vôbec. U mužov je na 3. mieste v rebríčku najčastejšie sa vyskytujúcich onkologických ochorení. V skorom štádiu ochorenie postihuje samotnú prostatu. Ak je diagnostikované v tomto čase, pacient má až 90% šancu, že liečba bude účinná.
Nanešťastie, v skorých štádiách môže ochorenie prebiehať asymptomaticky. To znamená, že pacienti nepociťujú prítomnosť žiadnych symptómov, nemusia si na sebe všimnúť žiadne zmeny a šanca na úspešnú liečbu sa znižuje. Práve to je dôvod, prečo je prevencia a včasný záchyt ochorenia veľmi dôležitý.
Rizikovými faktormi pre vznik tohto ochorenia sú:
V pokročilých štádiách ochorenie môže rozšíriť aj do okolia, postihnúť funkcie močového mechúra a vytvárať metastázy, teda vzdialené ložiská.
Vtedy sa objavujú nasledovné príznaky:
V prípade, že spozorujete akékoľvek z uvedených symptómov, neváhajte vyhľadať odbornú lekársku pomoc. Viac o rakovine prostaty si môžete prečítať v našom článku.
Semenníky patria medzi mužské pohlavné orgány. Sú oválneho tvaru a sú uložené v páre v miešku. Ich úlohou je produkcia mužských pohlavných buniek – spermií.
Rakovina semenníkov sa vyskytuje v populácii menej často, než predchádzajúci typ rakoviny. Postihuje najmä mužov vo veku medzi 15 až 49 rokom života.
Ak sa ochorenie zachytí v štádiu, keď ešte nevznikli metastázy do lymfatických uzlín, miera vyliečenia je veľmi úspešná. Pre včasné odhalenie ochorenia je však nutná pravidelná prevencia, medzi ktorú patrí aj samovyšetrovanie semenníkov. Počas neho je u ľudí s rakovinou zvyčajne odhalená hrčka na jednom, prípadne na oboch semenníkoch. Viac o rakovine semenníkov a hrčkách si môžete prečítať v našom článku.
Rizikovými faktormi pre vznik tohto ochorenia sú:
Ochorenie sa väčšinou prejaví ako opuch alebo malá nebolestivá hrčka, ktorá sa môže objaviť na jednom prípadne na oboch semenníkoch.
Akékoľvek zmeny tvaru či štruktúry semenníka sú podozrivé. Preto, ak sa u Vás objavia, neváhajte vyhľadať odbornú lekársku pomoc.