27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Fytoterapia – história a súčasnosť

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Používanie rastlín pre ich liečivé účinky trvá už od nepamäti a môžeme preto skonštatovať, že je takmer rovnako staré ako ľudstvo samo. Liečba liečivými rastlinami – fytoterapia, tvorí nepochybne jeden z pilierov, na ktorom sa budovali základy modernej medicíny.

Mnoho liekov, ktoré dnes bežne používame, sa začalo de facto používať už pred stáročiami či dokonca tisícročiami, keď si ľudia všimli priaznivé účinky nejakej rastliny. Išlo samozrejme o čisto empirickú medicínu (založenú na skúsenosti), čo však nijako neuberá z jej dôležitosti pre dané obdobie.

Cesta Acylpyrínu od starovekých Sumerov až po súčasnosť

Na objavenej kamennej tabuli Sumerov datovanej približne do roku 2000 pred n.l. bol zaznamenaný zoznam rastlinných a živočíšnych liečiv, medzi ktorými figurovala aj vŕba. Odvar z jej kôry a listov veľmi účinne zmierňoval bolesti a vysoké teploty. Odporúčali ju aj antickí Gréci na čele s Hippokratom, ktorý je považovaný za jedného z najvýznamnejších lekárov všetkých čias. Trvalo však bezmála ďalších 4 tisíc rokov, kým vŕba vydala ďalšie tajomstvá. Až v roku 1763 anglický duchovný Edward Stone podal sušenou vŕbovú kôru päťdesiatim farníkom, ktorí trpeli na reumatickú horúčku a zistil, že ich ťažkosti ustupujú. V prvej polovici 19. storočia sa chemikom a farmakológom podarilo z vŕby izolovať viaceré účinné látky – salycin, kyselinu salycilovú a salycilan sodný, ktoré mali ale výrazné nežiaduce účinky najmä v zmysle podráždeného žalúdka a pálenia v hrdle.

V roku 1897 sa nemecký chemik Felix Hoffmann pustil dovývoja  menej dráždivej alternatívy dostupných prípravkov. O dva roky neskôr dokončil klinické skúšky s kyselinou acetylsalycilovou a jeho liek dostal obchodné meno Aspirín (u nás dlhodobo známejší pod názvom Acylpyrín). A rýchlo zaplavil celý svet. Tajomstvo jeho účinku však stále ostávalo zahalené rúškom tajomstva a vedci tak ďalšie desaťročia bádali ďalej. Až v roku 1982 získali anglický profesor John Vane a jeho švédski kolegovia Sune Bergström a Bengt Samuelsson Nobelovu cenu za zistenie, že Acylpyrín tlmí tvorbu hormónov, ktoré okrem iného ovplyvňujú teplotu cicavcov a zúčastňujú sa zápalových  procesov. Neskôr sa prišlo na to, že Acylpyrín nielenže znižuje horúčku, bolesti a reumatické ťažkosti, ale tiež pomáha pri prevencii srdcových infarktov, cievnych mozgových príhod a znižuje výskyt rakoviny hrubého čreva.

Toto je teda klasická cesta liečiva, ktoré prekonalo tisícročia – cesta Acylpyrínu od starovekých Sumerov až po súčasnosť. Podobných príkladov by sme však našli v histórii medicíny mnoho.

Fytoterapia v súčasnosti a jej riziká

Napriek nesporným pokrokom v modernej medicíne sa záujem o fytoterapiu (a vôbec o alternatívnu medicínu ako takú) vo vyspelých krajinách zvyšuje. Príčinou sú rozšírené trendy „návratu k prírode“, skreslený názor, že čo je prírodné, musí byť zákonite aj dobré, ako aj neuspokojivé výsledky liečby niektorých ochorení obvyklou terapiou.

Fytoterapia vo svojom náraste obľúbenosti však v sebe zahŕňa aj riziká a možné následky toxických účinkov rastlín, ktorých toxíny pri dlhodobom užívaní alebo pri užívaní v nadmerných dávkach môžu poškodiť pečeň (apiol, pyrolizidínové alkloidy, lignány), obličky (terpény, saponíny), kožu (seskviterpénové laktóny, furanokumaríny) a iné tkanivá.

V krajinách s dlhoročnou tradíciou liečby rastlinnými prípravkami (napr. západná India, viaceré africké či ázijské štáty) sú znalosti o možnej toxicite rastlín všeobecne známe. Dokázať exaktne určitý rastlinný preparát ako pôvodcu pečeňového ochorenia je však neraz ťažké. Fytoterapia totiž často prebieha ako „samoliečba“, pacient o užívaní preparátov lekára neinformuje. Navyše mnohé prípravky obsahujú zmes viacerých rastlín. Schválenie predaja rastlinných preparátov často závisí viac od ich „dobrej povesti“, ako od výsledkov vedeckých kontrolovaných štúdií. K toxickému účinku môže dôjsť aj vplyvom neadekvátnej prípravy preparátu (prímes iných rastlín, použitie nesprávnej časti rastliny, zber v nevhodnom vegetačnom období, zlé skladovanie, kontaminácia toxickými látkami a pod.).

Na to, aký silný bude toxický účinok fytopreparátov, má vplyv aj vzájomná kombinácia a vzájomné pôsobenie (interakcia) rastlinných produktov, ktoré človek užíva. Napríklad môže ísť o dva rozličné preparáty, ktorých samostatné užívanie je relatívne bezpečné, ale pri ich súčasnom užívaní sa výskyt nežiaducich účinkov rádovo zvyšuje. Známe sú aj mnohé interakcie fytopreparátov s liekmi (antiagreganciami, antikoagulanciami, cyklosporínom, fenobarbitalom, prednizolónom, spirolaktónom atď).

Záver

Fytoterapia tak vzhľadom na voľnú dostupnosť a slabú informovanosť laickej i odbornej verejnosti predstavuje potenciálne nezanedbateľné zdravotné riziko, pričom pečeň je ako najdôležitejší orgán biotransformácie toxickými účinkami ohrozená najviac.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesticievna mozgová príhodahorúčkakĺbymozogreumasvalyteplotazaujímavosti z medicíny