10.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Generalizovaná úzkostná porucha u dospelých

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Ľudia, u ktorých saprejavujegeneralizovanáúzkostnáporuchu (GAD), sa nekontrolovateľne obávajú bežných vecí, udalostí a situácií. Často sa tento stav označuje ako chronická úzkostná neuróza a od normálnych pocitov úzkosti sa líši.Pacienti s touto chorobou často nedokážu povedať, čoho sa boja, a cítia, že sa môže stať niečo zlé, alebo sa jednoducho nedokážu upokojiť. Táto nadmerná nereálna obava je náročná na psychiku a postupne môže narúšať vzťahy a každodenné aktivity.

Príznaky

Spoločným znakom je úzkosť z niečoho (napríklad financie), avšak osobu, ktorá má GAD, môže stav jej finančných prostriedkov znepokojovať niekoľkokrát denne. Deje sa to aj v prípade, že nie je dôvod na obavy. Človek si často uvedomuje, že dôvod neexistuje, no silná úzkosť pretrváva.

Medzi najčastejšie symptómy patria ťažkosti s koncentráciou a so spánkom, popudlivosť, únava a vyčerpanie, svalové napätie, opakované žalúdočné bolesti alebo hnačka, spotené dlane, trasenie, rýchly tlkot srdca a neurologické príznaky, ako je necitlivosť alebo brnenie v rôznych častiach tela.

GAD sa od iných problémov duševného zdravia odlišuje. Úzkosť je bežným príznakom mnohých porúch, ako je depresia a fóbie, no kým ľudia s depresiou cítia úzkosť príležitostne a ľudia s fóbiou sa obávajú jednej konkrétnej veci, pri GAD ide o niekoľko rôznych „tém“ počas dlhého časového obdobia (šesť mesiacov alebo viac), prípadne pacient nedokáže príčinu stavu opísať.

Vznik a príčiny

Vznik generalizovanej úzkostnej poruchy u dospelých sa najčastejšie spája s nedávnym alebo dlhodobým vystavením stresovým situáciám (vrátane osobných alebo rodinných chorôb), takisto s nadmerným požívaním kofeínu alebo tabaku, ktoré môžu zhoršiť existujúcu úzkosť. Rizikovejším pohlavím sú ženy, ktoré podľa prieskumov majú až dvojnásobne vyššiu šancu trpieť touto diagnózou oproti mužom.

Diagnostika

GAD sa diagnostikuje detekciou duševného zdravia, ktorú najskôr vykonáva všeobecný lekár. Vyšetrenie sa začína otázkami na pacientov stav, na príznaky a prípadné príčiny ich prepuknutia. Ak je to potrebné, nasleduje odporúčanie absolvovať vyšetrenie u psychológa alebo psychiatra.

Kvôli diagnostike môžu byť urobené vyšetrenia na kontrolu toho, či pacient nemá iné ochorenie alebo neužíva návykové látky, ktoré spôsobujú opisované príznaky. Úzkosť totiž býva spájaná s gastroezofageálnym refluxom, s poruchou štítnej žľazy, ochorením srdca a menopauzou. Ak existuje podozrenie na tieto príčiny, môžu sa vykonať krvné testy na kontrolu hladín hormónov, testy moču na kontrolu užívania návykových látok, testy žalúdočného refluxu, ako je röntgen alebo endoskopické vyšetrenie, aby bol skontrolovaný pažerák.

Liečba

Najpoužívanejším spôsobom liečby je kognitívna behaviorálna terapia. Táto liečba zahŕňa pravidelné stretnutia s odborníkom z oblasti duševného zdravia. Cieľom je zmeniť myslenie a správanie. Je to prístup úspešný pri vytváraní trvalých zmien u mnohých ľudí s úzkosťou. V rámci terapie sa pacient naučí rozpoznať a ovládať svoje úzkostné myšlienky a upokojiť sa, keď prídu rušivé myšlienky. Spolu s terapiou sa predpisujú lieky. Tento liečebný plán môže byť krátkodobý alebo dlhodobý.

Krátkodobé lieky uvoľňujú niektoré fyzické príznaky úzkosti, ako je napätie svalov a kŕče žalúdka, a nazývajú sa lieky proti úzkosti. Medzi takto preferované lieky patrí alprazolam (Xanax), klonazepam (Klonopin), lorazepam (Ativan). Nie sú určené na dlhý čas, pretože majú vysoké riziko zneužívania a vzniku závislosti.

Pri dlhodobej liečbe sa predpisujú antidepresíva. Treba rátať s možnými vedľajšími účinkami, ako je sucho v ústach, nevoľnosť a hnačka. Na začiatku liečby antidepresívami existuje tiež malé riziko zvýšených samovražedných myšlienok.

Pacient si pri generalizovanej úzkostnej poruche môže výrazne pomôcť aj sám, ak zmení životný štýl. Najlepšími krokmi sú pravidelné cvičenie, zdravá výživa, dostatok spánku, meditácie, vyhýbanie sa stimulantom, ako je káva a niektoré voľnopredajné lieky, dôverná komunikácia o probléme s priateľom, partnerom či rodinným príslušníkom a obmedzovanie alkoholu. Keďže alkohol sa môže javiť ako rýchle riešenie potlačenia úzkosti, v konečnom dôsledku negatívne ovplyvňuje náladu a človek sa cíti viac podráždený alebo v depresii. Alkohol tiež môže zasahovať do účinku liekov používaných na liečbu úzkosti. Niektoré kombinácie liekov a alkoholu môžu byť fatálne.

Ako žiť s chorobou

Hlavným krokom na zlepšenie stavu je priznanie si problému a skoré vyhľadanie pomoci. Väčšina ľudí dokáže generalizovanú úzkostnú poruchu kontrolovať kombináciou terapie, liekov a zmien svojho životného štýlu.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
búšenie srdcageneralizovaná úzkostná poruchahnačkamozognadmerné potenienevoľnoststresúnavaúzkosť