Objavia sa nečakane, sprevádza ich intenzívna bolesť a ich priebeh má rýchly spád. Náhle brušné príhody sú kvôli ich priebehu nebezpečné a pokiaľ nie sú liečené, ide pri nich doslova o život. Rozhodujúce je včasné vyhľadanie odbornej pomoci, preto je dobré poznať príznaky, ktoré náhle brušné príhody sprevádzajú a rozhodne ich v prípade výskytu nepodceniť.
Po prečítaní nášho článku sa dozviete:
Črevá patria k tráviacej sústave človeka. Sú to dlhé trubicovité orgány, ktoré prepájajú žalúdok a konečník. Rozdeľujeme ich na tenké črevo a hrubé črevo. Tenké črevo je užšie priemer je 3 – 4cm, a jeho dĺžka je 5 – 7 metrov. Rozdeľuje sa na tri časti – dvanástnik, lačník, bedrovník. Úlohou tenkého čreva je najmä ukončiť trávenie, ktoré sa začalo v žalúdku, a vstrebať živiny z potravy, ktorá ním prechádza. Má tiež imunologickú funkciu.
Tenké črevo plynulo prechádza do hrubého čreva, ktoré pozostáva až zo 7 častí – slepé črevo, červovitý prívesok, vzostupný tračník, priečny tračník, zostupný tračník, esovitá kľučka a konečník. Jeho úlohou je absorbovať vodu a elektrolyty z už strávenej potravy. V porovnaní s tenkým črevom je kratšie (1,2 – 1,5m) a hrubšie (4-7cm). Ileus až v 95% postihuje tenké črevo, no môže vzniknúť v ktorejkoľvek z uvedených častí.
Črevá zdravého človeka majú popri ostatných spomenutých funkciách aj schopnosť posúvať prijatú potravu aborálnym smerom. Robia to pomocou svalových sťahovacích pohybov tzv. peristaltických vĺn. Ak sa prenos týchto vĺn z rôznych dôvodov (neurologických, kvôli prekážke a pod.) naruší, obsah čriev sa nemôže posúvať ďalej, stagnuje pred prekážkou a dochádza k stavu, ktorý sa nazýva ileus alebo črevná nepriechodnosť.
Hromadenie potravy v čreve spôsobuje hneď niekoľko závažných komplikácií. Cez upchaný lúmen čreva okrem potravy neprejdú ani tekutiny ani plyny. Ileus patrí medzi bolestivé náhle brušné príhody, lekári ho označujú ako “akútne brucho” a vyžaduje si rýchlu odbornú pomoc.
Všeobecne sa ileus prejaví značným diskomfortom v oblasti brucha. Medzi najčastejšie objavujúce sa prejavy črevnej nepriechodnosti patrí:
Od zápchy je možné ho odlíšiť práve pomocou prvých 4 najtypickejších príznakov. Zatiaľ čo počas zápchy sa neobjavuje vracanie a vyprázdňovanie sa objavuje v menšej miere, no je prítomné, pri ileu sa najbežnejšie objavujú všetky štyri príznaky vrátane vracania a absolútneho zastavenia vylučovania stolice a plynov. Oba stavy však môžu byť závažné. Viac o zápche sa dočítate v našom článku.
Ochorenie väčšinou vzniká náhle, neočakávane a jeho priebeh rýchlo graduje. S vymiznutím prirodzených pohybov čriev dochádza k hromadeniu črevného obsahu, čo zvyšuje tlak vo vnútri čriev. V dôsledku tlaku sa zhoršuje prívod okysličenej krvi aj odtok žilovej krvi, čo vedie k ischémii (nedokrveniu) steny čreva s jej následným odumieraním. Takto poškodená črevná stena nie je schopná bez kontinuálneho prívodu kyslíka správne fungovať a je oslabená. Dochádza k jej autodigescii (samonatravovaniu), rozvíja sa zápal a sliznica odumiera. V tele môžu tieto procesy spôsobiť stav dehydratácie prípadne až sepsy. Je to skutočne závažné a život ohrozujúce ochorenie.
Stav spočiatku vyzerá ako zápcha. Potrava uviaznutá v črevách je telom vyhodnotená ako nebezpečná a tak sa jej organizmus snaží reflexne zbaviť (vracaním, hnačkou). Pacient pociťuje silné bolesti v oblasti brucha, ktoré sa viditeľne zdvíha. Veľkou komplikáciou je, ak črevo v dôsledku nedokrvenia, oslabenia a súčasne zvyšujúceho sa tlaku praskne. V črevách sídli veľké množstvo baktérií, ktoré sa počas nepriechodnosti množia. Ak sa obsah čreva po prasknutí vyleje do brušnej dutiny, môže dôjsť k rozvoju zápalu postihnutých častí (napr. k peritonitíde), čo je opäť závažný život ohrozujúci stav.
Rozoznávame 3 druhy ileu, pričom ich rozdelenie sa zakladá na príčine, ktorá ochorenie spôsobila. rozdelenie je dôležité z hľadiska správnej diagnostiky a následnej liečby.
Vzniká v dôsledku mechanickej obštrukcie, ktorá bráni prechodu potravy črevom. Najčastejšou príčinou vzniku mechanického ileu je vytvorenie pooperačných adhézií (zrastov). Zrasty sa objavujú po klasických ale aj po laparoskopických operáciách. Ďalej upchanie môžu spôsobiť cudzie telesá, divertikulóza a divertikulitída, hernia či žlčové kamene. Zvlášť u starších ľudí môže byť príčinou vzniku tohto akútneho stavu prítomnosť benígnych alebo malígnych nádorov. Príčinou môže byť aj Crohnova choroba, ktorá vyvolaním zápalu spôsobuje zhrubnutie steny čreva a následné zúženie priestoru, ktorým potrava prechádza. Bolesti spôsobené mechanickým ileom prichádzajú v intervaloch a sú kolikovité. Potrava, ktorá sa v dôsledku prekážky hromadí v čreve a vyvolá vracanie.
K mechanickému ileu sa zaraďuje aj strangulačný ileus, ktorý vzniká zaškrtením čreva (doslova sa črevo zauzlí). Je v podstate kombináciou všetkých typov, nakoľko pri ňom dochádza k mechanickej prekážke v čreve, k zaškrteniu cievneho aj nervového zásobenia. Najčastejšie vzniká v dôsledku hernií (výdutí) v oblasti slabín, pupka či v operačnej jazve.
Vzniká v dôsledku poškodenia nervového systému v črevách. Problémom je narušenie prenosu nervových vzruchov na svalovinu v stene čreva, kvôli čomu dochádza k zastaveniu prirodzených črevných peristaltických pohybov. Tento stav môže nastať po operáciách brušnej dutiny, po operácii v oblasti panvy (napríklad po odstránení cysty na vaječníku), pri ochoreniach orgánov brucha, v dôsledku užívania niektorých liekov napr. antidepresív, opiátov, cytostatík alebo pri ochoreniach hladkého svalstva.
Tento typ ileu sa vyskytuje najmenej. Vzniká pri upchaní ciev, ktoré črevá zásobujú krvou. Črevo následne nie je schopné peristaltických pohybov. K cievnemu ileu môže dôjsť napríklad pri žilovej trombóze s následnou tromboembolizáciou.
Riziko možného rozvoja ochorenia stúpa s nasledujúcimi faktormi:
Rozhodujúca je v tomto prípade rýchlosť. Prvým krokom je zistenie anamnézy a vykonanie fyzikálneho vyšetrenia. Lekár zisťuje diagnózu rozhovorom s pacientom (dôležité sú najmä príznaky, užívanie liekov a zistenie, či pacient v podstúpil nejaký chirurgický zákrok, či v minulosti prekonal ileus a či má aj nejaké iné pridružené ochorenia), ďalej pozorovaním, počúvaním zvukov pomocou stetoskopu a pohmatom brucha. Okrem fyzikálnych vyšetrení sa pre potvrdenie diagnózy využívajú aj zobrazovacie metódy – RTG brucha, ultrasonografia (USG), počítačová tomografia (CT).
Liečbu ileu je potrebné začať okamžite po diagnostikovaní ochorenia. Spôsob liečby závisí od príčiny vzniku črevnej nepriechodnosti a závažnosti stavu pacienta. Súčasťou terapie je úprava stravy (najmä ak je príčinou Crohnova choroba) a vysadenie liekov (pri paralytickom ileu). Terapiu však vždy určuje lekár a je v záujme pacienta, aby svojvoľne neprestal užívať predpísané lieky.
Ak vznikol ileus na podklade mechanickej alebo cievnej príčiny, prípadne ak zmena liekov a stravy nezaberá, je nutné vykonať chirurgický zákrok. Ak bola príčina mechanická, chirurg ju počas zákroku odstráni a “opraví” napríklad laparoskopicky rozruší vzniknuté zrasty, prípadne odstráni postihnutú časť čreva. Rozsah zákroku závisí od závažnosti postihnutia. Čím skôr pacient príde k lekárovi a čím skôr je mu diagnostikovaný ileus, tým sú jeho šance na zákrok v menšom rozsahu a na rýchle zotavenie väčšie.
Normálna funkcia čreva sa následne vo väčšine prípadov obnoví do 2 – 5 dní od operácie. Dodržiavanie diéty je však dôležité aj po vyliečení. Strava by nemala obsahovať zeleninu a ovocie bohaté na vlákninu (prípadne by mali byť konzumované v mixovanej forme), ďalej je z jedálničku potrebné odstrániť orechy, semienka či celozrnné pečivo. Odporúča sa jesť častejšie v menších porciách, sústa poriadne prežuť a vyhnúť sa kofeínu.
Keďže rizikové faktory pre rozvoj ileu nie je možné ovplyvniť a eliminovať, je ťažké predchádzať vzniku tohto ochorenia. Vo všeobecnosti však platí dodržiavanie zásad zdravého životného štýlu, ktoré majú pozitívny dopad na tráviacu sústavu človeka. Patrí sem dostatok pohybu, dostatočný príjem tekutín, konzumácia pestrej stravy a dostatok pravidelného spánku.
V prípade, že pociťujete vyššie spomenuté symptómy (najmä kombináciu štyroch najčastejších), neváhajte vyhľadať lekársku pomoc. Lekári sa s akútnym bruchom stretávajú pomerne často, a ileus tvorí až 20% všetkých akútnych brušných príhod. Dôverujte svojmu lekárovi, ktorý vám vyberie najvhodnejší postup terapie vášho stavu.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: