12.04.2021 • 8 minút na prečítanie

Antidepresíva: Brať či nebrať? Poznáte ich nežiaduce účinky?

Duševné zdravieZdravý život

V tomto článku sa dozviete

Antidepresíva boli prvýkrát vyvinuté v 50. rokoch 20. storočia. Ich použitie sa za posledných 20 rokov stalo čoraz bežnejším a mnoho ľudí s psychickými problémami  je nimi roky úspešne liečených. Napriek preukázanej účinnosti existuje v bežnej populácii veľa obáv a mýtov o tomto type liekov. Ak rozmýšľate nad užívaním antidepresív, je dôležité vedieť, čo od nich môžete očakávať a ako môžu ovplyvniť  váš život.

V tomto článku sa dozviete:

  • čo sú antidepresíva,
  • aké môžu so sebou prinášať nežiaduce účinky,
  • ako dlho môžu vedľajšie účinky antidepresív trvať,
  • čo môžete robiť pre to, aby vás nežiaduce účinky ovplyvnili čo najmenej,
  • či sú antidepresíva návykové,
  • či vám môžu antidepresíva zmeniť osobnosť,
  • či je bezpečné šoférovať po užití antidepresíva,
  • akými prirodzenými cestami si viete dopomôcť proti depresii.

Čo sú antidepresíva?

Antidepresíva sú lieky, ktoré pomáhajú zmierniť príznaky depresie, sociálnej fóbie, úzkostných porúch, ale aj stavov ako je obsedantno-kompulzívna choroba, bipolárna porucha, alebo posttraumatická stresová porucha.  Delíme ich do piatich skupín, pričom každá skupina má iný mechanizmus účinku.

Ich cieľom je napraviť chemickú nerovnováhu neurotransmiterov v mozgu, o ktorých sa predpokladá, že sú zodpovedné za zmeny nálad a správania. Neurotransmitery sú chemické látky, ktorých úlohou je prenášať signály z neurónov do cieľových buniek. Zdá sa, že zvýšenie aktivity neurotransmiterov serotonínu, norepinefrínu a dopamínu zmierňuje príznaky depresie a úzkosti.

Okrem žiaducich účinkov môžete pocítiť aj tie nežiaduce 

Antidepresíva majú bez pochýb pozitívny vplyv na psychické problémy, avšak nežiaduce účinky sú tiež často súčasťou balenia. U niektorých ľudí sa nemusia vyskytnúť vôbec, alebo sa vyskytnú a môžu byť celkom nepríjemné. Vo väčšine prípadov sa však vedľajšie účinky s postupom liečby zmierňujú.

Medzi typické nežiaduce účinky antidepresív patria:

  • nevoľnosť,
  • priberanie na váhe,
  • únava,
  • problémy so spánkom,
  • sucho v ústach,
  • rozmazané videnie,
  • vypadávanie vlasov,
  • bolesti hlavy,
  • zápcha,
  • závraty,
  • úzkosť,
  • sexuálne problémy ako erektilná dysfunkcia a znížená schopnosť dosiahnuť orgazmus.

Niektoré nežiaduce účinky sú len dočasné iné zas nie

Veľká časť nežiaducich účinkov, ktoré môžete spozorovať pri užívaní týchto liekov pretrváva iba niekoľkých dní alebo týždňov a potom sa zlepšia, alebo odznejú. Ostatné môžu pokračovať po celú dobu užívania lieku. Ak sú vedľajšie účinky závažné alebo sú pre vás problémom, obráťte sa na svojho lekára. Pomôže vám nájsť spôsob, ako nežiaduce účinky eliminovať, napríklad tým, že užijete liek v inú dobu počas dňa, alebo vám vymení liek za iný. Dôležité je aby ste neprestali, kvôli nežiaducim účinkom, užívať lieky zo dňa na deň. Ak zastavíte užívanie takto náhle, môže sa u vás prejaviť nevoľnosť, bolesti hlavy alebo závrate.

Antidepresíva bez predpisu
Autor: Monika Wisniewska/Shutterstock.com

S určitými vedľajšími účinkami si viete podradiť aj sami 

  • Priberanie a zápcha

Pravidelný pohyb a konzumácia stravy s nízkym obsahom tukov, cukru a vysokým obsahom vlákniny (napr. ovsené vločky, ovocie a zelenina), pomáhajú predchádzať prírastku hmotnosti a zápche.

  • Sucho v ústach

Suchu v ústach pomôže predísť cmúľanie cukríkov, žuvanie žuvačiek (najlepšie bez cukru), a pravidelný pitný režim. Žutie žuvačky stimuluje produkciu slín až 10krát rýchlejšie ako za normálnych okolností. Preto ak máte práve tento vedľajší účinok uistite sa, že máte vždy žuvačku, alebo cukrík po ruke.

  • Závrate

Pokiaľ vám antidepresíva spôsobujú závrate, skúste zo sediacej alebo ležiacej polohy vstávať pomaly a sústrediť sa na dýchanie zhlboka.

  • Nevoľnosť a únava

Skúste užiť lieky večer pred spaním.

  • Sexuálne problémy

Majte pohlavný styk tesne pred tým ako užijete antidepresívum. Poraďte sa so svojim lekárom o ďalších možnostiach, ktoré vám môžu pomôcť, ako je estrogénový krém alebo lieky na erektilnú dysfunkciu.

  • Problémy so spánkom

Užite antidepresívum ráno, nie pred spaním. Skúste vysadiť kofeín a informujte sa u svojho lekára na medikamenty, ktoré vám môžu pomôcť zaspať.

Čo by ste mali vedieť pred začatím užívania antidepresív

Pred začiatkom liečby sa pripravte aj na možnosť, že pred tým ako dôjde k zlepšeniu depresívnej nálady sa môže najprv na nejaký čas nálada zhoršiť. Je to tak preto, lebo vedľajšie účinky sa často objavia skôr ako sa psychický stav zlepší. Na začiatku liečby sledujte svoje nálady a akékoľvek seba poškodzujúce myšlienky oznámte lekárovi.

Sú antidepresíva návykové?

Lieky sa považujú za návykové, ak spôsobujú závislosť, vyvolávajú pocit eufórie, silnú túžbu pokračovať v užívaní a potrebu zvýšiť množstvo daného lieku. Antidepresíva tieto účinky nemajú. Majú však spoločné určité vlastnosti s niektorými návykovými látkami. Ak užívate antidepresíva mesiace alebo roky, vaše telo sa na prítomnost lieku prispôsobí. Ak ho potom prestanete používať, najmä ak prestanete náhle, môžu sa u vás vyskytnúť abstinenčné príznaky, ako sú bolesti svalov, pocity podobné elektrickému šoku, závraty, bolesti hlavy, nevoľnosť, zimnica a hnačky.Syndróm vysadenia z antidepresív však nie je podobný závislosti.

Môžu mi zmeniť antidepresíva osobnosť?

Pri správnom užívaní antidepresíva vašu osobnosť  nezmenia. Zriedkavo ľudia pociťujú pri užívaní určitých antidepresív apatiu alebo stratu emócií. Ak k tomu dôjde, môže pomôcť zníženie dávky alebo prechod na iné antidepresívum. Akúkoľvek úpravu dávkovania nezabudnite konzultovať so svojim lekárom.

Ovplyvnia antidepresíva moju schopnosť bezpečne viesť vozidlo?

Samotná depresia môže viesť k únave a problémom so sústredením, ktoré ovplyvňujú schopnosť riadiť vozidlo. Antidepresívne lieky môžu taktiež spôsobovať ospalosť, a to najmä v počiatočných štádiách liečby, pred tým ako sa vaše telo liekom prispôsobí. Ak aj vy pociťujete únavu  a ospalosť radšej za volant nesadajte a ani neobsluhujte žiadne stroje.

Ako dlho potrvá kým sa budem cítiť lepšie?

Je normálne, že účinok liečby antidepresívami sa nedostaví hneď v prvom týždni užívania. Môže to trvať kľudne aj tri až štyri týždne kým si začnete všímať postupné zmeny nálad. Medzi prvé príznaky toho, že liek účinkuje, patrí zlepšenie spánku, chuti do jedla a nárast energie.

V prípade, že ani po niekoľkých týždňoch nespozorujete žiadnu zmenu k lepšiemu, poraďte sa so svojím lekárom. Ak prvé antidepresívum nie je účinné, je pravdepodobné, že ďalšie bude. Asi 60% ľudí, ktorí užívajú antidepresíva, sa cíti lepšie hneď s prvým liekom, no iní musia predtým, ako spozorujú zmenu, vyskúšať viac ako jeden druh.

Účinky antidepresív
Autor: Polly_Yoko/Shutterstock.com

Čo mám robiť ak už nechcem antidepresíva ďalej užívať?

Či už chcete znížiť dávku, alebo ich prestať užívať úplne, platí pravidlo: choďte na to pomaly. Náhle zmeny dávky môžu výrazne zvýšiť riziko návratu depresívnej nálady alebo abstinenčných príznakov. Dôležité je položiť si otázku či je na vysadenie vhodný čas. Cítite sa dobre ? Máte podporu rodiny a priateľov? Súhlasí s tým váš lekár? Ak je vaša odpoveď na všetky otázky „áno“ môžete dávku postupne po dvoch –troch týždňoch znižovať podľa odporúčania lekára.

Pandémia koronavírusu vplýva negatívne nielen na telo ale aj na dušu

S príchodom pandémie sa veľa vecí zmenilo. Aby sa predišlo šíreniu nákazy, museli sme prijať isté obmedzenia, ktoré nám výrazne zasiahli do zabehnutých životov. Zo dňa na deň sme prestali chodiť do roboty, do školy, do fitnescentra, do kina, na kávu, alebo na dobré jedlo do reštaurácie. Ľudský kontakt, na ktorý sme boli denno denne zvyknutí tu odrazu nebol. Prirodzene samota, nedostatok fyzického kontaktu, strach o svojich blízkych, strach o finančné zabezpečenie rodiny a neistota priviedla mnoho ľudí na pokraj svojich psychických síl.

Od začiatku prvého lockdownu sa miera predpisovania antidepresív lekármi podstatne zvýšila. Nárast  množstva antidepresív, ktoré sa predpisujú v priebehu pandémie, nie je prekvapujúci, vzhľadom na zložité podmienky, v ktorých ľudia žijú, a nemal by sa automaticky považovať za negatívnu vec. Treba si uvedomiť, že kým niekto sa vyrovnáva s úzkosťou, obavami, strachom a depresiou lepšie, pre iného to už môžu byť rizikové faktory seba poškodzovania a samovražedných sklonov, preto berú lekári tieto obavy veľmi vážne.

Pandémia a antidepresíva
Autor: kanvictory/Shutterstock.com

Vyriešia antidepresíva moju situáciu?

Treba pamätať na to, že antidepresíva by mali ísť ruka v ruke s terapiou. Iba 20 percent ľudí užívajúcich antidepresíva podstupuje zároveň aj psychoterapiu, a pritom absolvovanie terapie hlavne počas a po znižovaní dávky antidepresív môže pomôcť pri prevencii relapsu alebo recidívy.  Dokonca na miernu depresiu môže byť terapia s psychológom rovnako účinná ako antidepresíva .

Tipy, ktoré vám pomôžu bojovať s depresiou aj prirodzene

Depresia môže často navodiť aj pocit bezmocnosti. Avšak bezmocní nie ste. Poradíme vám pár tipov ktoré môžete skúsiť popri terapii a medikamentóznej liečbe, a ktoré vám pomôžu efektívnejšie bojovať s depresívnou náladou.

  1. Vytvorte si dennú rutinu

Depresia môže vášmu životu ubrať štruktúru. Dni sa vám zlievajú a neviete poriadne aký je deň. Stanovenie denného harmonogramu vám môže pomôcť vrátiť sa späť do starých koľají a pomôže vám donútiť sa vykonávať bežné denné činnosti aj keď na ne nemáte zrovna náladu.

  1. Stanovte si ciele

V depresívnych stavoch, môžete mať pocit, že neviete nič dosiahnuť. Ak sa chcete niekam posunúť, stanovte si denné ciele. Začnite najprv zľahka a určite si za cieľ niečo čo ľahko splníte. Keď sa začnete cítiť lepšie, môžete si pridávať náročnejšie denné ciele.

  1. Hýbte sa

Štúdie ukazujú, že na zvládnutie depresie je veľmi prospešné aj cvičenie, ktoré podporuje vyplavovanie endorfínov. Endorfíny pomáhajú znižovať stres, úzkosť a depresiu. Aby ste pocítili tieto benefity fyzickej aktivity nemusíte behať maratóny, stačí aj prechádzka niekoľkokrát týždenne.

  1. Stravujte sa zdravo

Neexistuje síce žiadna magická diéta, ktorá by dokázala zahnať depresiu, no je dobré sledovať si, čo jete. Ak máte kvôli depresii tendenciu sa prejedať kontrola nad stravovaním vám pomôže cítiť sa lepšie.

  1. Doprajte si dostatok spánku

Aj keď zvykne depresia spôsobiť problémy s kvalitou spánku je pár vecí, ktoré môžete vyskúšať. Vytvorte si spánkový režim. Choďte do postele, a vstávajte každý deň v rovnakom čase. Odstráňte zo spálne všetky rušivé elementy ako je televízor a telefón, a skúste pred spaním dychové cvičenia, alebo meditáciu.

  1. Snažte sa zabaviť

Hovoríte si, že ale vám sa už nič nezdá zábavné? Je to iba príznak depresie. Akokoľvek to môže znieť čudne, musíte na zábave pracovať. Stretnite sa s rodinou, s priateľmi, vyrazte si do prírody, prečítajte obľúbenú knihu a snažte sa postupne vracať k veciam, ktoré vás kedysi bavili a robili vám radosť.

Nie je hanba vyhľadať odbornú pomoc

Ak máte pocit, že už je na vás toho veľa, neváhajte vyhľadať psychologickú pomoc. Čím dlhšie ľudia čakajú a odďaľujú návštevu psychológa, alebo psychiatra, tým závažnejšie sa stávajú ich ťažkosti. A pritom odborná pomoc vám pomôže zvýšiť kvalitu života a často krát môže byť až život zachraňujúca.

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: 

How Your Depression Medicine Can Affect Your Life

Self-Management Resources

Antidepressant Medications

Redakcia portálu Lekar.sk
Duševné zdravieZdravý život
apatiadepresialiečivámozognáladovosťnechutenstvopocit panikyporucha spánkuúzkosť