03.08.2022 • 10 minút na prečítanie

Klamstvo je vývinovo normálne, rozvíja kognitívne schopnosti, pozor však na morálnu stránku

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Hranica medzi vedomým zámerným klamstvom dieťaťa a tým nevedomým, teda akousi fabuláciou, je často veľmi ťažko rozlišiteľná. Práve v týchto prienikoch vedomého a nevedomého klamstva môžu rodičia svoje dieťa neprávom obviniť a spôsobiť tak u detí pocity krivky, či nesprávne ho morálne nastaviť. V prvom rade je dôležité myslieť na funkciu klamstva, najmä v kontexte okolností vyslovenej nepravdy. 

Klamstvo je často jedným z prvých príznakov, že si malé dieťa vyvinulo „teóriu mysle“ a štartuje svoj morálny vývoj.  Klamstvo môže mať rôzne úrovne a jeho rôzne úrovne znamenajú rôzne dôsledky.  

Klamstvo úrovne 1 

Pokiaľ ide o klamstvo vyžadujúce pozornosť, vo všeobecnosti je najlepšie ho ignorovať. Namiesto toho, aby rodič povedal tvrdo: „To je lož. Viem, že sa ti to nestalo,“ je lepší jemný prístup, pri ktorom rodičia nemusia nevyhnutne dať pocítiť dieťaťu následky, no zároveň sa tomu nesnažia venovať veľa pozornosti. To platí najmä vtedy, ak klamstvo pochádza z dôvodu nízkej  sebaúcty. Takže ak dieťa povie: ‘Dnes som dal 10 gólov vo futbale a bolo to úžasné’ , tieto druhy klamstiev, ktoré v skutočnosti nikomu neubližujú, ale nie sú dobrým správaním, je dobre ako klamstvo ignorovať a presmerovať na niečo iné, na inú tému.  

Klamstvo úrovne 2 

Ak dieťa rozpráva nejaký z nereálnych príbehov, je dobré, ak rodič jemne povie: ‚Hej, toto znie ako rozprávka, prečo to neskúsiš znova a nepovieš mi, čo sa naozaj stalo?‘“ Ide tak o poukázanie na správanie a zároveň povzbudenie.  

Klamstvo úrovne 3 

Ak deti klamú o tom, kde boli alebo či si urobili domácu úlohu, rodičia už môžu uvažovať o následkoch. Deťom by malo byť jasné, že takýto druh klamstva máva následky, a preto ide o vážnejší problém, ak napriek tomu klamú. Ak dieťa povedalo, že celý týždeň nemalo žiadnu domácu úlohu, a potom rodič zistí, že malo mať domácu úlohu každý deň, klamstvo musí mať nejaký následok a tiež si dieťa musí sadnúť a urobiť všetku prácu dodatočne.  

Autor: pathdoc/Shutterstock

Dialóg a limity 

Existuje rovnováha medzi otvoreným dialógom, a stanovením primeraných limitov. Napríklad v situácii, keď by bolo klamstvo jednoduchšie a napriek tomu sa dieťa povedzme prizná a nezaklame, rodičia by mali dieťa pochváliť za to, že povedalo pravdu, a povedať mu, že je vďaka tomu dôveryhodnejšie. Môžu tiež znížiť následky, napríklad dať deťom vedieť, že im berú telefón na deň namiesto celého týždňa. Deti a dospievajúci by si však nemali myslieť, že dôsledky sa dajú dohodnúť alebo že môžu s rodičom vyjednávať.  „Niekedy dieťa povie: ‚Ale ja som ti povedal pravdu‘, a bude sa snažiť byť manipulatívne, rodičia by tu mali byť ostražití.  

Pár dobrých drobných rád:   

  • Rodičia môžu viesť deti k tomu, aby hovorili pravdu tým, že im pripomenú, že neočakávajú dokonalosť.  
  • Rodičia by mohli povedať: „Položím ti otázku a možno mi povieš niečo, čo naozaj nechcem počuť. Ale pamätaj, že tvoje správanie nie je to, kým si. Takže chcem, aby si premýšľal o tom, že mi dáš úprimnú odpoveď.”  
  • Neoznačujte svoje dieťa za klamára. Je to preň potom ťažšie ako vysporiadanie sa s tým, o čom klamalo. Myslí si: “Mama mi neuverí.” Má zo seba zlý pocit a môže si vytvoriť vzorec klamstva. 
  • Veľmi efektívne je, ak na klamstvo rodič zareaguje: „Odídem a dám ti 10 minút a potom sa vrátim a opýtam sa ťa znova.“ 
Autor: Ermolaev Alexander/Shutterstock

Ako podporiť pravdovravnosť?  

  • Pri zistení klamstva ostaňte pokojní. Majte pod kontrolou vaše reakcie. Ak sa dieťa obáva, že naň budete kričať alebo ho potrestáte, pravdu vám nepovie. Namiesto toho, aby ste sa hnevali a prideľovali mu vinu, pokojným hlasom diskutujte s dieťaťom o riešení tohto problému.
    Namiesto vyhrážania sa trestom, učte ho hodnote vecí, pochváľte ho, keď sa prizná a to podporí jeho pravdovravnosť v budúcnosti!  
  • Snažte sa prísť na príčinu, prečo dieťa klame: či sa chce vyhnúť problémom, zachovať si tvár, alebo či je vôbec dosť zrelé na to, aby pochopilo, že klamanie je zlé. Porozprávajte sa s ním o tom.
    „Vidím, že sa máš z niečoho strach keď si mi klamal. Čo by ti pomohlo v tom, aby si bol úprimný?“  
  • Zdôrazňujte, že ste šťastní rodičia, keď deti hovoria pravdu. Aj keď ste v skutočnosti naštvaní, že v kúpeľni je more vody, pretože vaša dcéra sa snažila spraviť kúpeľ v umývadle pre bábiky, pochváľte ju, že za vami prišla a povedala pravdu. Byť čestný si niekedy vyžaduje veľa odvahy. Dajte svojmu dieťaťu vedieť, že ste hrdí na jeho čestnosť.  „Skutočne si cením, že si mi povedala, čo sa stalo. Muselo to byť pre teba ťažké, ale naozaj si vážim to, že hovoríš pravdu a si zodpovedná.“ 
  • Podporujte čestnosť. Porozprávajte sa so svojimi deťmi o tom, čo to znamená byť úprimný a prečo je čestnosť dôležitou hodnotou. Môžete tiež povzbudiť čestnosť budovaním dôveryhodných vzťahov s vašimi deťmi a pomáhať im rozvíjať sebavedomie. Diskutujte o dôležitosti vzájomnej dôvery. Priznajte, že niekedy sa môže zdať ťažké povedať pravdu. 
  •   Čestnosť detí záleží najmä od rodičov. Ak klamú rodičia, klamú aj deti, pretože majú pocit, že je to normálne, imitujú správanie rodičov. Aj keď si myslíte, že vaše malé klamstvá sú neškodné, v skutočnosti ukazujú deťom, že je v poriadku klamať. 
  •   Ukážte deťom svoju lásku. Dajte im vedieť, že ich bezpodmienečne milujete, aj keď robia chyby. Uistite sa, že vedia, že zatiaľ čo sa vám nepáči ich zlé správanie, nikdy ich neprestanete milovať kvôli chybám, ktoré robia. Deti sa tak budú cítiť bezpečne. Povedzte im, aké dôležité je pre vás všetkých, aby ste sa vždy mohli spoľahnúť na to, že povedia pravdu – aj keď je to ťažké. Ak medzi rodičmi a deťmi neexistuje úprimnosť, nebude vo vašej rodine dôvera ani blízkosť.  

Tieto tipy pomôžu u vašich deti rozvinúť pravdovravnosť. Pamätajte si, že budovanie dôvery a úprimnosti si vyžaduje určitý čas. Buďte trpezliví. Ak však vaše dieťa naďalej klame, mali by ste zvážiť poradenstvo alebo inú odbornú pomoc. 

V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje:  

Psychológia a klamstvo 

Prečo deti klamú

Klamstvo

Why kids lie

Klamanie detí

 

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
detské a dorastové lekárstvomozog