Cítite sa neustále unavení? Mávate časté zápaly ďasien? Užívate statíny alebo beta-blokátory? Radi by ste podporili svoju imunitu? V taktom prípade je vhodné dopĺňanie koenzýmu Q10. Kde ho nájdete?
Koenzým Q10 sa nazýva aj ubiquinon alebo ubidecarenon. Nachádza sa v tele väčšiny zvierat vrátane človeka. Ovplyvňuje činnosť enzýmov nevyhnutných pre tvorbu energie buniek. Orgány s vysokými nárokmi na energiu ako srdce, pečeň a obličky majú vysokú koncentráciu koenzýmu Q10.
Koenzým Q10 je najmä silný antioxidant rozpustný v tukoch. Vychytáva voľné radikály, ktoré priamo škodia našim bunkám – najmä v srdci a cievach.
Profesor Fredrick L. Crane objavil koenzým Q10 v roku 1957. V roku 1972 boli zistené nízke hodnoty koenzýmu Q10 u pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami. V roku 1978 dostal Peter Mitchell Nobelovu cenu za výskum o mechanizme vzájomného pôsobenia koenzýmu Q10 a energie buniek.
Koenzým Q10 znižuje účinok warfarínu. Zvyšuje riziko zrážania krvi, preto sa pacientom užívajúcich warfarín neodporúča.
Veľmi dobrým zdrojom sú vnútornosti – srdce, pečeň, z rýb najmä sardinky, tiež sója, olivy, repka, petržlen. Varenie či vyprážanie znižuje obsah koenzýmu Q10 o 14 až 32 %.
Vhodnou alternatívou sú výživové doplnky. Odporúčané sú v mäkkých želatinových kapsuliach s olejovou emulziou. Novšou formou je vo vode rozpustný koenzým Q10. Na zvýšenie biologickej dostupnosti sa môžu využiť aj lipozómy či nanočastice.
Koenzým Q10 má nesmierny potenciál využitia a momentálne prebieha veľa výskumov o dôkaze jeho pozitívneho vplyvu (zaujímavé môže byť využitie pri liečbe Parkinsonovej choroby). Faktom je, že od roku 1976 sa koenzým Q10 používa v japonských nemocniciach, od roku 1992 sa využíva tiež v nemocniciach v USA.
Tvorba koenzýmu Q10 sa od tridsiateho roku života človeka znižuje. Preto je vhodné jeho dopĺňanie, aby sa neprejavil jeho nedostatok. Pri infekciách sa jeho spotreba zvyšuje a preto ho vtedy treba viac dopĺňať.
Starší ľudia majú v tkanivách len 50 % koenzýmu Q10 v porovnaní s mladými ľuďmi. Až 70 % ľudí so syndrómom chronickej únavy má nedostatok koenzýmu Q10. A stačí tak málo, aby sa cítili opäť dobre.