Tak, ako ide leto ruka v ruke s dlhými teplými večermi, s kúpaním, dovolenkami, osviežujúcimi nápojmi, rovnako sa pridružujú aj možné nástrahy. Tie sú neodmysliteľnou súčasťou každého dňa, či už je vonku 30 stupňov Celzia, alebo je daždivo. Nástrahy v podobe možných úrazov a zranení, ktoré nám môžu znepríjemniť deň a zhoršiť náladu.
Poranenia nekomplikujú letné prázdniny len deťom, ale aj dospelým. Obzvlášť, ak sa zameriame na zlomeniny, prasknutia kostí, výrony členkov a úrazy podobného typu. Letné mesiace sú z hľadiska poranení najrizikovejšie, konkrétne u detí sa vyskytujú častejšie, ako po ostatné mesiace v roku. Mihnutím oka sa môže človek zraniť, či už počas jazdy na bicykli, alebo sa pošmykne v areáli kúpaliska, pri horskej turistike, alebo len počas cesty do obchodu. Ako správne reagovať pri páde a úraze, kedy volať záchranku a podobné odpovede sa dočítate v nasledujúcom článku, ako aj:
Nikto nevie, prečo je to tak, avšak v lete je výskyt zranení a nehôd vo všeobecnosti najväčší. Možno je to tým, že teplé dni ponúkajú mnoho príležitostí na voľno časové aktivity a tak je riziko zranenia omnoho vyššie.
Nástrahy, ktoré na nás číhajú a môžu sa rapídne zvrhnúť na tragédiu v podobe úrazu, sú na každom rohu. Len v zlomku sekundy môže idylická chvíľka skončiť nešťastným koncom. Nehovoriac o deťoch. Rodičia pri nich musia byť v stopercentnej pohotovosti, 24 hodín denne. Všetka ich pozornosť smeruje na nich, obzvlášť počas akejkoľvek aktivity, či vonku na ihrisku, alebo na kolobežke či odrážadle, či počas kúpania sa v bazéne. Letné úrazy detí, ako odreté kolená, úraz hlavy, či dokonca suché topenie, netreba podceniť. Konkrétne o suchom topení sa dočítate v našom článku.
Detské pády sú časté a ich dôvody sú mnohokrát nejasné. Niekedy zakopnú, inokedy sa potknú o vlastnú nohu, prípadne spadnú na rovnej ceste. Pády a aj úrazy patria k detskému veku, preto ak sa zameriame na výskyt zlomenín, pomliaždenín u detí, čo hovoria štatistiky? K problematike sa nám vyjadril pán doktor Vladimír Vozár, ktorý sa špecializuje na ortopédiu.
,,V prvom rade je úlohou rodičov vytvoriť dieťaťu bezpečné prostredie na hru, aktivity a rôzne činnosti. Avšak, úrazy k detskému veku patria. Medzi najčastejšie detské úrazy patria odreniny, modriny, poranenia kolien, úrazy chrbta, hlavy, brucha… Zlomeniny sa väčšinou vyskytujú na končatinách, vďaka ktorým deti automaticky tlmia pád. “
Kosti detí sú pružnejšie a odolnejšie voči úrazu, než kosti dospelého človeka. Možno teba skonštatovať, že aj detské zlomeniny sú iné, a aj preto môže po niektorých detských zlomeninách dôjsť k poruche pri raste akejkoľvek kosti, a to predovšetkým po nesprávnej liečbe. Komplikovanejšie môže byť aj určenie a zadefinovanie zlomenej kosti, pretože zlomeniny sa môžu vyskytnúť aj v častiach, ktoré majú deti ešte chrupavkovité. V tom prípade ani cez röntgen nemusí byť zlomeniny viditeľná. Pri detských zlomeninách sa často skloňuje slovné spojenie „schopnosť remodelácie kosti“. Čo si pod tým môžeme predstaviť, nám povie pán doktor Vladimír Vozár, ortopéd.
V rámci detských zlomenín rozlišujeme tri druhy:
Pri mnohých prípadoch sa na diagnostiku používa aj RTG snímok zdravej končatiny, respektíve kosti, na prípadné porovnanie, keďže nie vždy je možné presne špecifikovať zlomeninu.
Zlomeniny sa hoja asi 3-6 týždňov, avšak rozdiel hojenia je rozdielny pri zlomeninách dolných končatín a pri zložitých zlomeninách.
Vyberanie kliešťa či zabodnutú triesku, vyberieme a ošetríme v pohodlí domova. Ale čo také zlomeniny? Tie sa nám nevyhýbajú ani počas leta, keď sme športovo aktívnejší.
Práve športové zranenia, respektíve úrazy pri športovaní sú v lete najčastejšie. Zatiaľ čo je šport skvelým spôsobom ako cvičiť, hýbať sa a tráviť čas vonku, o to skôr sa môže vyskytnúť zranenie, ako napríklad:
Klasické a bežné športové zranenia sú zvyčajne spôsobené nedostatočným strečingom pred činnosťou, aktivitou, prípadne nenosením vhodného vybavenia (napríklad obuv, chrániče…), alebo celkovo vykonaním nesprávneho tréningu.