27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Liečba kolorektálneho karcinómu

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Keďže nádor sa vyvýja pomaly, väčšina pacientov prichádza v pokročilom štádiu. Liečba je v prvom rade je chirurgická. Pomocou diétnych opatrení a vyhľadávania prekanceróznych stavov sa dá predísť vzniku rakoviny hrubého čreva u viac ako dvoch tretín prípadov.

Na Slovensku je kolorektálny karcinóm u mužov na prvom a u žien na druhom mieste vo výskyte zhubných ochorení. V onkologických ochoreniach tráviaceho traktu patrí medzi najčastejšie.

Ide o zhubný nádor, ktorý vzniká z buniek vystieľajúcich hrubé črevo a konečník. Normálne bunky hrubého čreva alebo konečníka sa začnú postupne meniť, nekontrolovateľne rastú a nezanikajú. Väčšina karcinómov sa po svojom vzniku vyvíja veľmi pomaly, počas niekoľkých rokov.

Napriek tomu, že kolorektálny karcinóm je dobre prístupný všetkým vyšetreniam, prichádza viac ako polovica chorých k lekárovi s pokročilým ochorením. Príčina vysokej úmrtnosti je práve oneskorené stanovenie diagnózy.

Ako prebieha vyšetrenie?

Včasné odhalenie rakoviny hrubého čreva a konečníka výrazne zlepšuje možnosti a účinnosť liečby.  Najbežnejšie a najjednoduchšie vyšetrenie je vyšetrenie konečníka hmatom., tzv. vyšetrenie per rectum. Lekár prehmatá pacienta a zistí prípadné abnormality.

Domáci test na skryté krvácanie

Test na okultné (skryté) krvácanie v stolici je jednoduchý, bezbolestný test. Umožňuje odhaliť rakovinu ešte skôr, než prepukne. Dokáže odhaliť okom neviditeľné krvácanie. Vyšetruje sa z troch po sebe nasledujúcich stolíc.

Ľudia starší ako 50 rokov by si ho mali urobiť aspoň raz za dva roky, a to aj keď nemajú žiadne iné ťažkosti. Preto je toto vyšetrenie súčasťou preventívnej prehliadky od 50. roku života.

O tomto teste by pacienta mal informovať praktický lekár, ktorý v prípade pozitivity testu odporučí aj odborné vyšetrenie. Test sa dá získať od praktického lekára a je možné použiť ho aj doma. Ak je aj test pozitívny na krvácanie, neznamená to hneď rakovinu, môže ísť k hemoroidy alebo polypy, poprípade krvácanie z vyšších častí tráviacej trubice.

Ďalší postup určí gastroenterológ. V dňoch absolvovania testu je potrebné zo stravy vylúčiť výsledok ovplyvňujúce potraviny, napr. krvavničky a rôzne iné „krvavé“ špeciality, tmavé mäso, reďkovky, chren, listovú zeleninu (brokolicu, karfiol), neužívať ani vyššie dávky vitamínu C.

Základným vyšetrením pre stanovenie diagnózy je vyšetrenie ohybným endoskopickým prístrojom zavádzaným do čreva cez konečník – kolonoskopia. Umožňuje zároveň odber vzorky z podozrivého miesta za účelom histologického vyšetrenia, resp. pri náleze polypov ich odstránenie. V prípade nemožnosti kolonoskopie je nápomocné RTG vyšetrenie hrubého čreva – irigografia, USG brucha, resp. CT irigografia a kolonografia.

Liečba

Liečba kolorektálneho karcinómu je v prvom rade chirurgická, no záleží predovšetkým od štádia ochorenia a celkového stavu pacienta. Pri operačnom výkone sa odstraňuje nádorové tkanivo s priľahlou časťou hrubého čreva a priľahlé lymfatické uzliny. V prípade prítomnosti metastáz v pečeni je niekedy pri ich malom množstve a priaznivom umiestnení možné vykonať aj ich chirurgické odstránenie.

Chirurgická liečba sa najmä pri nádoroch konečníka môže kombinovať s predoperačným ožarovaním – rádioterapiou. Rádioterapia sa môže vykonávať aj po operácii.

Vzhľadom na to, že zhubné nádory hrubého čreva bývajú najčastejšie diagnostikované skôr v pokročilých štádiách a aj po radikálnej operácii prichádza až v 50 % prípadov k recidíve ochorenia, k liečebným metódam patrí aj chemoterapia.

Cieľom chemoterapie je zničenie zostávajúcich nádorových buniek. Najčastejšie vedľajšie účinky chemoterapie sú hnačka, napínanie na zvracanie, zvracanie, úbytok bielych a červených krviniek, strata vlasov a iné. V dôsledku poklesu krviniek, ale aj kvôli poškodeniu slizníc chemoterapiou sa zvyšuje riziko infekčných komplikácií.

Novú nádej priniesla tzv. cielená terapia monoklonálnymi protilátkami, ktoré zasahujú do prirodzených procesov v rakovinových bunkách.

Samozrejmosťou v liečbe je podporná terapia, ktorá zahŕňa liečbu bolesti, pridružených infekcií, podporu výživy a psychologickú podporu.

Primárna prevencia

Ukazuje sa, že najväčší význam majú diétne opatrenia a vyhľadávanie prekanceróznych stavov. Podľa množstva klinických štúdií pomôžu diétne a režimové úpravy predísť vzniku rakoviny hrubého čreva u viac ako dvoch tretín prípadov. Dôležité je bojovať proti obezite primeranou pohybovou aktivitou a znížením energetického príjmu.

Primárna prevencia predstavuje celospoločenský program zameraný na zlepšenie kvality životného prostredia a zmenu stravovacích návykov. Spočíva v posilňovaní ochranných faktorov a obmedzovaní rizikových, negatívnych faktorov.

Dôraz sa kladie na stravu s vysokým obsahom vlákniny, tá má totiž najväčší ochranný efekt na sliznicu hrubého čreva, nízkym obsahom živočíšnych tukov, pravidelné vyprázdňovanie, normálnu hmotnosť a malú spotrebu červeného mäsa. Je pravdepodobné, že takéto opatrenia môžu priniesť pozitívne výsledky v budúcnosti.

Sekundárna prevencia

Sekundárna prevencia predstavuje skvalitnenie systému vyhľadávania jedincov bez príznakov ochorenia, včasnej diagnostike, profylaxii a dispenzarizácii, ktoré vedú k znižovaní úmrtnosti na túto chorobu. Vo väčšine ekonomicky rozvinutých krajín s vysokým výskytom rakoviny hrubého čreva sa robia skríningové programy s cieľom zachytiť včasné štádiá kolorektálneho karcinómu. 

Preventívne vyšetrenie stolice u bezpríznakových pacientov nad 50 rokov každé dva roky hradí zdravotná poisťovňa. Alternatívnym preventívnym vyšetrením je kompletná kolonoskopia raz za 10 rokov, resp. vyšetrenie kratšieho úseku dolnej časti hrubého čreva raz za 5 rokov (bez úhrady zdravotnou poisťovňou).

Pacienti v vyšším rizikom vzniku sú dispenzarizovaní v gastroenterologických ambulanciách a pravidelne kolonoskopovaní v určených časových intervaloch. Jedná sa najmä o pacientov s črevnou polypózou, s adenómovými polypmi, pacientov po operácii pre kolorektálny karcinóm, s dlhotrvajúcou ulceróznou kolitídou alebo Crohnovou chorobou a samozrejme pacientov s vrodeným rizikom vzniku kolorektálneho karcinómu.

Záver

Kolorektálny karcinóm je vážnym medicínskym problémom aj napriek vyspelým možnostiam vyšetrovacích metód a liečebných postupov. Zmena stravovacích návykov a pochopenie zdravého životného štýlu sa u ľudí stále nedostalo do povedomia natoľko, aby sa o seba v tomto smere dostatočne starali.

Je teda len na nás, či sa budeme viac usilovať v starostlivosti o svoje zdravie. Prevencia je totiž vždy jednoduchšia ako neskoré možné následky, ktoré je v našich silách aspoň z nejakej časti ovplyvniť.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
hnačkahrubé črevokŕčekrv v stolicinafukovanie brucharakovina hrubého črevazápcha