16.07.2024 • 7 minút na prečítanie

Viete, ako zvládnuť pooperačnú bolesť? Toto sú jednoduché tipy, ako s ňou zatočiť

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Obavy z pooperačnej bolesti sú pred aj po operačnom výkone našou bežnou starosťou. To, prečo a ako vzniká a ako ju zdolať, sa dočítate v článku.

Čo je to pooperačná bolesť a ako ju delíme?

Bolesť je jedným z najdôležitejších príznakov a varovných signálov nášho tela. Pooperačná bolesť je jej akútnou formou v dôsledku chirurgického výkonu. 

Bolesť, ktorá prichádza po operácii, nie je len nepríjemný fyzický pocit – je to aj náročný emočný zážitok, ktorý patrí k obdobiu zotavovania. Prežívanie bolesti je odlišné u každého z nás, a práve preto, ak sa dá, je potrebné vedieť si od nej uľaviť. 

Ako delíme bolesť? 

Základné rozlišovanie bolesti z hľadiska jej časového trvania:

  • akútna (menej ako 3 mesiace)
  • chronická (viac ako 6 mesiacov)
  • v intervale 3 až 6 mesiacov sa občas hovorí o pojme subakútna bolesť

Ako vzniká bolesť? 

Mechanizmus vzniku akútnej bolesti je zložitý proces. Jeho základom je podráždenie a vznik nervových vzruchov, ktoré smerujú z periférie, napríklad kože alebo vnútorných orgánov, do nášho mozgu, kde sa nachádza „centrum bolesti“. Na prejavení bolesti sa podieľa aj náš imunitný systém spoločne s látkami, ktoré sa prirodzene uvoľňujú z poškodeného tkaniva – rany. 

Dôležité je sledovať aj ďalšie faktory zhoršujúce bolesť, napr. poloha operovanej končatiny. 

Zmeny vedúce k pooperačnej bolesti sú pre lepšie pochopenie stručne a schematicky znázornené na nasledujúcom obrázku.

Mechanizmus vzniku akútnej bolesti

Ako sa hodnotí pooperačná bolesť? 

Posúdenie bolesti vo všeobecnosti je náročné, keďže ide o subjektívny pocit každého z nás. Dôležitá je spolupráca lekára a pacienta, aby bol lekárovi podaný čo najlepší opis pociťovanej bolesti. 

Pri hodnotení akútnej bolesti je nutné vziať do úvahy aj ďalšie príznaky vyskytujúce sa v pooperačnom období (horúčka, triaška, nízky krvný tlak, bledosť kože a pod.), ktoré môžu znamenať inú závažnejšiu pooperačnú komplikáciu.

Bolesť by mala byť hodnotená vždy z hľadiska dvoch aspektov:

  • kvality (pocitového vnímania opísaného pacientom, t. j. aká je bolesť, ktorú vníma)
  • kvantity (t. j. intenzity, resp. ako silnú bolesť pacient registruje).

Kvalitatívne hodnotenie pooperačnej bolesti

Je založené na popise charakteru bolesti. Prejavy pooperačnej bolesti z hľadiska lokalizácie a charakteru: v mieste operačnej rany – napríklad ostrá, rezavá, v hĺbke po orgánových operáciách – tupá, kŕčová, bodavá, vyžarujúca. Po poraneniach/operáciách nervového systému sa môže objaviť pálenie, mravčenie alebo prenesené bolesti.

Kvantitatívne hodnotenie pooperačnej bolesti

Je zamerané na posúdenie toho, aká silná a neznesiteľná je pooperačná bolesť. Stanovuje sa prostredníctvom tzv. hodnotiacich škál bolesti (obrázok č. 2). 

Môžu byť buď číselné (stupnica 0 – 10), alebo vizuálne (piktogramy symbolizujúce výrazy tváre, vhodné pre deti).

Pri najčastejšie používanej číselnej škále platí: 

  • 0 – žiadna pooperačná bolesť 
  • 2 – mierna
  • 4 – stredne silná
  • 6 – silná 
  • 8 – krutá
  • 10 – neznesiteľná

Hodnotiace škály bolesti

Interpretácia hodnotiacich škál má za úlohu rýchlo a efektívne posúdiť aktuálnu bolestivosť pacienta v pravidelných časových intervaloch (najlepšie každých 6 až 8 hodín).

Škála vyjadruje číselné odstupňovanie sily pooperačnej bolesti, na základe ktorej sa volia následné liečebné (analgetické) postupy použité na jej tlmenie.

Kategorizácia chirurgických výkonov podľa intenzity pooperačnej bolesti

V súčasnosti sa uprednostňujú minimálne invazívne postupy (tzv. miniinvazívna chirurgia), pri ktorých je hlavným cieľom a úsilím chirurga zmenšiť poranenie tkanív a tým aj pooperačnú bolesť. 

Po stránke intenzity pooperačnej bolesti delíme operačné výkony na:

  • výkony s malou intenzitou bolesti: hodnota bolesti: 0 – 3, napr. malé zákroky v gynekológii, urológii, ORL, ortopédii; postačuje farmakologická multimodálna liečba (napr. neopioidné analgetikum alebo v kombinácii so slabým opioidom podľa potreby),
  • výkony so strednou intenzitou bolesti: hodnota bolesti: 4 – 6, napr. operácie v dutine brušnej; liečba farmakologická, kombinácia aj so silnými opioidmi podľa potreby, napr. pacientom riadená analgézia, 
  • výkony s veľkou intenzitou bolesti: hodnota bolesti: 7 – 10, napr. hrudníkové operácie, kĺbne náhrady; epidurálna analgézia alebo regionálna analgézia v kombinácii s multimodálnou liečbou bolesti.

Aký negatívny vplyv môže mať pooperačná bolesť na naše telo? 

Nedostatočne liečená akútna bolesť vedie k:

  • stresovej reakcii s tvorbou adrenalínu a ďalších stresových hormónov
  • zvýšeniu srdcovej frekvencie
  • zvýšenému krvnému tlaku, 
  • vyššej hladine glukózy v krvi.

Takto negatívne vplývajú na celkový zdravotný stav pacienta. Ak pooperačná bolesť nie je liečená, môže v konečnom dôsledku dôjsť k vzniku chronickej bolesti, ktorá negatívne ovplyvňuje najmä psychické zdravie.

Freepik.com

Čo od bolesti po operácii

Bolesť po operácii je bežný jav, s ktorým sa na istú dobu od operácie musíme popasovať. Liečba pooperačnej bolesti je riadená odborníkom a zvyčajne sú od bolesti po operácii predpisované lieky – analgetiká, ktoré tlmia bolesť. Na bolesť po operačnom výkone zaberá aj fyzioterapia, ľadové obklady či masírovanie jazvy.

Lieky proti bolesti po operácii

Lieky proti bolesti po operácii sa podávajú formou tabliet alebo injekčne (do žily, podkožne alebo do svalu). Farmakologická liečba bolesti je základným pilierom pooperačnej starostlivosti o pacienta, ktorá je vedená lekárom anesteziológom.

Ten počas operácie podáva anestéziu, dohliada na životné funkcie a po operácii sa podieľa na liečbe pooperačnej bolesti.

Lieky tlmiace bolesť delíme do troch skupín:

  • neopioidné analgetiká obsahujú účinné látky: paracetamol, ibuprofén 
  • slabé opioidy
  • silné opioidy

Opioidy na liečbu pooperačnej bolesti

Opioidy (zastarano opiáty, správne opioidné analgetiká) sú skupinou liečiv, ktoré pôsobia proti šíreniu bolesti na úrovni nervového systému. Sú určené na liečbu stredne a veľmi silných pooperačných bolestí a sú pomerne účinné.

Podávanie opioidov je pod prísnou kontrolou lekára, pretože tieto lieky môžu viesť k vedľajším účinkom, ako sú napríklad znížené vnímanie, poruchy dýchania a nevoľnosť, ktoré sa vyskytujú predovšetkým po podaní veľmi vysokej dávky. 

V liečbe pooperačnej bolesti je často využívaná kombinácia opioidných analgetík s neopiodnými, čím sa docieli zníženie celkovej dávky opioidov až o 40 %, čo vedie aj k poklesu výskytu vedľajších účinkov.

Vedľajšie účinky vznikajúce pri podaní opioidov je možné účinne potlačiť inými vhodnými liekmi (napr. proti vracaniu a pod.).

Pre účinnú liečbu silnej bolesti sa využíva metóda, pri ktorej anestéziológ zavedie k príslušným nervom tenký katéter (ohybnú hadičku), ktorým pacient prvé 2 až 4 dni po operácii nepretržite dostáva tzv. analgetickú zmes liečiv. 

Freepik.com

Ako si pacient dokáže sám riadiť množstvo liekov proti bolesti, ktoré potrebuje?

Moderný a optimálny spôsob podávania opioidov v pooperačnej analgézii je tzv. pacientom riadená analgézia. Ide o metódu, pri ktorej sa na dávkovacej pumpe nastavia príslušné dávky opioidov a bezpečnostné intervaly podávania vypočítané a určené konkrétne pre vás. 

Takto si viete ovládačom pri vzostupe bolesti aplikovať potrebnú dávku pri zachovaní maximálnej bezpečnosti.

Dávkovanie liekov proti bolesti ešte pred operáciou – predoperačná lieková príprava 

Pri liečbe bolesti sa môžu podávať neopioidné analgetiká vo forme tabliet ešte pred začiatkom operácie v rámci predoperačnej liekovej prípravy a v režime sa pokračuje aj po operácii. 

K ďalším anestéziologickým spôsobom liečby pooperačnej bolesti patrí analgézia v oblasti chrbtice (najčastejšie epidurálna) a regionálna analgézia (pre končatinové výkony).

Tipy, ako zvládnuť pooperačnú bolesť 

Fyzioterapia 

Fyzioterapia a celkový pohyb je v období rekonvalescencie veľmi dôležitý, samozrejme, pokiaľ to vaše zranenie dovoľuje. Pravidelným cvičením postupne dôjde k zmierneniu bolestivosti rany pri bežných činnostiach, zároveň si tak obnovíte pohyblivosť v kĺboch a okrem iného prídete na iné myšlienky. 

RICE terapia (odpočinok, ľad, tlak, elevácia alebo zdvihnutie končatiny)

RICE terapia je kombinácia postupov, ktoré vám môžu pomôcť zmierniť pooperačnú bolesť aj v pohodlí domova bez liekov. Doprajte si dostatok odpočinku na zahojenie rany, ak je to možné, pri opuchu si aplikujte studené obklady alebo jemným tlakom masírujte bolestivú jazvu.

Elevácia, teda zdvihnutie postihnutej oblasti, vám pomôže znížiť opuch, napríklad v prípade operovaných končatín.

Naučte sa počas bolesti po operácii správne dýchať 

Pri silnej bolesti, keď lieky ešte nestihli zabrať, je dobré naučiť sa pracovať s dychom. Hlbokými a pomalými nádychmi podporíte aj okysličenie tkanív, ktoré sa takto hoja rýchlejšie. Dychovými cvičeniami súčasne odvrátite pozornosť od bolesti. 

Vyskúšajte napríklad dychové cvičenie 4-7-8, pri ktorom opakujte tento postup niekoľkokrát:

  1. nadýchnite sa nosom (na 4 sekundy)
  2. zadržte dych na 7 sekúnd 
  3. pomaly vydychujte 8 sekúnd 
Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia