02.10.2024 • 5 minút na prečítanie

Chrípková sezóna je za dverami, viete aký je najlepší liek na chrípku?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Chrípka so sebou prináša celý rad nepríjemných príznakov, od plného nosa a horúčky až po únavu a bolesť tela. Hoci často ustúpi aj sama, k rýchlejšiemu zotaveniu či zmierneniu príznakov môžu dopomôcť voľnopredajné lieky na chrípku.

Antibiotiká si na chrípku dáte zbytočne 

Antibiotiká nie sú proti chrípke účinné, pretože chrípku nespôsobujú baktérie, ale vírusy – vírus chrípky alebo influenza vírus. Antibiotiká sú navrhnuté na zabíjanie baktérií alebo zastavenie ich rastu. Vírus chrípky má úplne odlišnú štruktúru a spôsob množenia ako baktérie, a preto na antibiotiká nereaguje.

Keď vás najbližšie skolí chrípka, pamätajte, že svojvoľné podanie antibiotík vám nepomôže. Naopak, môže prispieť k rozvoju rezistencie na antibiotiká. Tento proces spôsobuje, že sa baktérie stávajú odolnejšími voči liekom, čo vám v budúcnosti môže sťažiť liečbu bakteriálnych infekcií.

Ak nedôjde k sekundárnej bakteriálnej infekcii, ako je zápal pľúc, antibiotiká pri príznakoch chrípky nepomôžu a nemali by sa používať. 

Ktoré lieky na chrípku sú na predpis?

Na liečbu chrípky vám zvyčajne lekár predpíše antivírusové lieky. Podávajú sa najmä v závažných prípadoch či pacientom s vysokým rizikom komplikácií, ako sú malé deti, starší ľudia, tehotné ženy a ľudia s chronickými ochoreniami ako je astma, cukrovka alebo srdcové choroby.

Lieky na chrípku na predpis fungujú tak, že bránia vírusu v množení, čím obmedzujú jeho šírenie do zdravých buniek. Antivirotiká sú najúčinnejšie, ak sa užijú do 48 hodín od nástupu prvých príznakov chrípky, pretože práve v tomto období sa vírus aktívne replikuje najvyššou rýchlosťou. Akonáhle sa vírus vo veľkej miere rozmnoží a imunitný systém začne reagovať, účinnosť antivirotík sa znižuje. 

Aký je najlepší liek na chrípku bez predpisu?

Neexistuje jeden konkrétny liek, ktorý by bol na chrípku a prechladnutie najlepší. Liečba chrípky zahŕňa kombináciu postupov a liečiv, ktoré uľavia od príznakov a posilnia imunitný systém, aby si s vírusom telo poradilo samo. Ak vás toto ochorenie trápi, môžete siahnuť po nasledujúcich voľnopredajných liekoch,:

  • Lieky na zvýšenú teplotu a od bolesti – antipyretiká, ako je paracetamol, kyselina acetylsalicylová alebo ibuprofen, znižujú horúčku a zmierňujú bolesti hlavy a tela, čo sú bežné príznaky chrípky. Okrem toho acylpyrin a ibuprofen sú nesteroidné protizápalové lieky, ktoré pomáhajú tlmiť aj zápal hrdla.
  • Dekongestíva na upchatý nosspreje do nosa zužujú krvné cievy v nose, čím sa zníži opuch a tvorba hlienu. Nemali by sa však používať dlhodobo, viac ako 5 po sebe nasledujúcich dní. 
  • Lokálne antiseptiká – pastilky alebo spreje do hrdla obsahujúce zložky ako benzokaín alebo benzydamín, sa bežne používajú na zmiernenie bolesti hrdla spojených s chrípkou. Tieto antiseptiká pomáhajú znecitlivieť hrdlo, čím poskytujú dočasnú úľavu od bolesti. Okrem anestetických vlastností majú aj antibakteriálne zložky, ktoré pomáhajú zabrániť rozmnožovaniu baktérií v ústach a hrdle.
  • Lieky proti kašľu – zohrávajú kľúčovú úlohu pri liečbe chrípky. Blokujú totiž reflex kašľa v mozgu a poskytujú úľavu od suchého, neproduktívneho kašľa (dextrometorfán), zatiaľ čo lieky na vykašliavanie pomáhajú uvoľňovať a vylučovať hlien z dýchacieho traktu, čím uľahčujú produktívny kašeľ (guajfenezín alebo N-acetylcysteín). 
  • Vitamíny najmä vitamín C a vitamín D, sú dôležité na podporu imunitného systému. Predpokladá sa, že vitamín C zvyšuje imunitnú odpoveď a má antioxidačné vlastnosti, ktoré pomáhajú bojovať proti oxidačnému stresu. Vitamín D zase zohráva úlohu pri regulácii imunitnej odpovedi a môže pomôcť znížiť riziko respiračných infekcií. 

Zatiaľ čo samotné vitamíny nedokážu chrípku vyliečiť, udržiavanie ich dostatočných hladín pomocou doplnkov alebo vyváženej stravy pomáha podporiť imunitu a potenciálne pomôcť rýchlejšiemu zotaveniu.

Shutterstock.com

Ako na chrípku bez liekov?

Chrípku môžete efektívne zvládnuť aj bez liekov pomocou niekoľkých metód, ktoré zmierňujú príznaky a podporujú prirodzené hojivé procesy tela. Tu sú niektoré užitočné domáce tipy na liečbu chrípky:

  • Odpočinok – dostatok odpočinku pomáha telu sústrediť sa na boj s vírusmi. Zamerajte sa na dostatok spánku a vyhnite sa namáhavým aktivitám.
  • Hydratácia – pite veľa tekutín, ako je voda, bylinkové čaje a konzumujte teplé polievky. Tekutiny pomáhajú riediť hlieny, upokojujú bolesť hrdla a zabraňujú dehydratácii.
  • Parná inhalácia – vdychovanie pary z misky s horúcou vodou alebo teplá sprcha môže pomôcť uvoľniť hlieny a zmierniť upchatie nosa. Pridanie niekoľkých kvapiek esenciálnych olejov, ako je eukalyptus alebo mäta pieporná, môže zvýšiť účinok inhalácie.
  • Kloktanie slanej vody – kloktanie teplého soľného roztoku môže pomôcť upokojiť bolesť hrdla a znížiť zápal.
  • Med a citrón – zmes medu a citrónu v teplej vode tíši bolesť hrdla a zmiernuje kašeľ. Med má antibakteriálne vlastnosti a citrón dodáva vitamín C.
  • Zvlhčovač vzduchu – vlhký vzduch pomáha zmierňovať upchatý nos a sucho v krku, vďaka tomu sa vám uvoľní dýchanie.
  • Vyvážená a pestrá strava – konzumácia vyváženej stravy bohatej na ovocie, zeleninu a celozrnné potraviny podporuje imunitný systém a poskytuje základné živiny potrebné na zotavenie. 
Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
chrípkahorúčkaúnava

Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje

Súvisiace články

12 potravín, ktoré fungujú aj ako liek

Ochorenia

Ak vám tečie z nosa a pobolieva vás hrdlo, nemusíte hneď bežať k lekárovi. Aj vo vlastnej špajze nájdete liečivé…

7 faktov o chrípke, o ktorých ste možno nevedeli

Ochorenia

Chrípku pozná ľudská populácia už stáročia. Každý z nás s ňou má nejednu osobnú skúsenosť. Napriek tomu je veľa faktov,…

Ako sa zbaviť bolesti v hrdle?

Ochorenia

Už to zas začalo… ťažké a bolestivé prehĺtanie, pálenie, škrabanie v krku, zachrípnutie, začervenanie. V lekárni je k dispozícii množstvo…