15.09.2021 • 4 minút na prečítanie

Aké magnézium je pre športovca najvhodnejšie?

BehZdravý život

V tomto článku sa dozviete

O dôležitosti užívania magnézia sa dnes dozvedáme odvšadiaľ. Z televízie, rádia či časopisov. Ale prečo by sme ho mali užívať, aký má vplyv na náš organizmus a ako si vlastne vybrať z množstva ponúkaných prípravkov?

Čo je magnézium – horčík?

Horčík je minerálna látka, ktorá je dôležitá pre väčšinu buniek nášho tela a ich správne fungovanie, preto by sme mali dbať na udržiavanie optimálnej hladiny.

Aká je optimálna hladina horčíka?

Zdravý dospelý človek má v sebe približne 20 – 30 g horčíka, z toho 60 % je v kostiach, 27 % vo svaloch, 6 – 7 % v ostatných bunkách a len 1 % v krvi. Denná odporúčaná dávka je 300 – 400 mg, pričom jeho potreba sa mení v závislosti od pohlavia, pribúdajúceho veku a vonkajších faktorov ako sú stres, tehotenstvo či zvýšená fyzická a psychická záťaž.

Hladinu horčíka si možno „udržiavať“ aj správnou životosprávou. Listová zelenina, orechy, celozrnná múka, čokoláda, strukoviny a ryby majú vyšší obsah tohto minerálu, naopak príliš mäkká voda, mastné jedlá, sladké nápoje, alkohol či vysoký príjem soli môžu spôsobiť jeho nedostatok. Tiež ľudia trpiaci niektorými ochoreniami (migréna, cukrovka, vysoký krvný tlak či kŕče) by si mali horčík dopĺňať. To isté platí aj pre ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu.

Tak ako si správne vybrať?

Na trhu je dnes množstvo prípravkov s rôznou silou, liekovou formou – tak ako sa v tom vyznať? Je potrebné si uvedomiť, že výrobcom je zadávaná dávka zlúčeniny, v ktorej je horčík obsiahnutý (oxid, laktát, citrát, orotát), no dôležité je práve množstvo využiteľného horčíka, čiže koľko naše telo naozaj príjme. Napríklad 500 mg soli horčíka nie je 500 mg čistého horčíka!

Ďalším faktorom je vstrebateľnosť – teda koľko horčíka sa nám dostane do organizmu. Z oxidu je iba 4 % z užitej dávky, laktát, citrát sú preto vhodnejšou voľbou, orotát naše telo využije najviac.

V niektorých prípravkoch sa tiež kombinuje s pyridoxínom – vitamínom B6, ktorý zlepšuje vstrebávanie horčíka a zároveň zosilní jeho účinok. Všetky formy sa však najlepšie vstrebávajú, ak sa užívajú súčasne s jedlom.

Tablety či radšej šumivé?

Na rozdiel od iných vitamínov a minerálov, horčík si väčšina ľudí dopĺňa, až keď už pociťuje jeho nedostatok. A pritom dostatočný príjem je aj podpornou liečbou mnohých ochorení.

Šumivé tablety majú vyššiu dávku, a preto sú vhodné na rýchle doplnenie, napríklad pri svalových kŕčoch alebo bolestiach hlavy, avšak nie na dlhodobé užívanie. Ak zapijete liek od bolesti šumivým horčíkom, urýchlite tak nástup účinku a tiež predĺžite jeho trvanie.

Klasické tablety sú vhodné na dlhodobé užívanie, optimálne niekoľko mesiacov a výrazne skvalitňujú život cukrovkára (horčík zlepšuje metabolizmus cukrov a tukov), astmatika (zmierňuje záchvaty prieduškovej astmy), pomáhajú znížiť vysoký krvný tlak, znižujú výskyt záchvatov migrény a zmierňujú ich priebeh, zmierňujú bolesti pred a počas menštruácie a pôsobia proti svalovým kŕčom či nespavosti.

Ak netrpíte žiadnym z uvedených ochorení, neznamená to, že horčík nepotrebujete alebo ho máte dostatok. Práve naopak, doplňte si magnézium a cíťte sa sviežo, vďaka jeho schopnosti potlačiť chronickú únavu, pomôže tiež pri strese a zvýšenej fyzickej záťaži.

Mgr. Lívia Kravec-Švecová
Farmaceutka z lekárne Dr.Max

Redakcia portálu Lekár.sk
BehZdravý život
bolesť hlavyhypertenziamigrénanespavosťpohyb a športúnavazdravá stravazdravý životný štýl