Dlhotrvajúci kašeľ nemusí mať príčinu len v ochorení pľúc. Vedeli ste, že za ním môže byť napríklad aj refluxná choroba pažeráka?
V nasledujúcom článku sa dozviete:
Chronický kašeľ je definovaný ako kašeľ, ktorý pretrváva dlhšie ako osem týždňov u dospelých a štyri týždne u detí.
Na rozdiel od akútneho kašľa, ktorý je často spojený s infekciami dýchacích ciest a pomerne rýchlo ustúpi, dlhotrvajúci kašeľ býva často príznakom chronického ochorenia alebo nežiaducim účinkom liekov.
Chronický kašeľ môže významne ovplyvniť kvalitu života pacienta. Prerušuje spánok, spôsobuje únavu a zhoršuje koncentráciu a pracovný výkon. Niektorí pacienti môžu pri dlhotrvajúcom kašli zažívať aj inkontinenciu moču či mdloby.
Chronický kašeľ je obzvlášť znepokojujúci pre fajčiarov kvôli jeho silnej spojitosti so základnými pľúcnymi ochoreniami, z ktorých mnohé sú zosilnené alebo spôsobené fajčením.
Pretrvávajúci kašeľ u fajčiarov je často znakom zhoršenej funkcie pľúc a môže naznačovať prítomnosť závažnejších stavov, ako je chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) alebo rakovina pľúc.
Liečba inhibítormi angiotenzín-konvertujúceho enzýmu, ako je enalapril alebo ramipril, je pri vysokom krvnom tlaku a srdcovom zlyhávaní uprednostňovaná mnohými lekármi.
Je to preto, že prináša dobré výsledky a má málo vedľajších účinkov, s jednou výnimkou – pretrvávajúci kašeľ, ktorý sa vyskytuje až u 10 % pacientov užívajúcich ACE inhibítor.
Prvým príznakom je často len šteklenie v krku, po ktorom nasleduje suchý kašeľ, ktorý môže začať už po troch týždňoch alebo až po roku od začiatku liečby. Akonáhle kašeľ začne, pretrváva dlhodobo.
Jediný spôsob, ako sa kašľa zbaviť, je prejsť na iný typ antihypertenzív. Namiesto ACE inhibítorov sa odporúčajú blokátory angiotenzínových receptorov, ako je napríklad losartan alebo valsartan.
Keďže vysoký krvný tlak a srdcové zlyhávanie postihujú najmä ľudí vyššej vekovej kategórie, práve oni sa môžu stretnúť s liečbou ACE inhibítormi a ich vedľajšími účinkami.
Aj napriek tomu, že tento fakt je dobre známy, môže sa na to v klinickej praxi zabúdať. Preto ak užívate tieto lieky a trpíte chronickým suchým kašľom, obráťte sa na svojho lekára.
Pretrvávajúci kašeľ môže znepokojovať aj nefajčiarov, spôsobujú ho však menej závažné príčiny.
Medzi najčastejšie stavy, ktoré sú zodpovedné až za 90 % všetkých prípadov chronického kašľa, patria:
Ide o stav charakterizovaný nadmernou produkciou hlienu nosovou sliznicou, ktorý sa následne hromadí v zadnej časti nosovej dutiny a zateká dolu do hrdla.
Toto zatekanie dráždi v hrdle voľné nervové zakončenia, čo reflexne spustí kašeľ, ktorý má dráždenie odstrániť. Pacienti kašlú viac v noci a často si hlien v zadnej časti hrdla uvedomujú. Môže ich aj štekliť.
Zatekanie hlienu do hrdla môže byť výsledkom rôznych faktorov vrátane alergií, infekcií nosových dutín alebo dráždivých látok v ovzduší.
Astma je chronický stav, ktorý je charakterizovaný zápalom a zúžením dýchacích ciest. Pri chronickom kašli spojenom s astmou je kašeľ často suchý, neproduktívny a môže byť výraznejší v noci alebo skoro ráno.
Jeho častými vyvolávateľmi sú kontakt s alergénmi, infekcie dýchacích ciest, cvičenie alebo dýchanie dráždivých látok.
Zistenie spúšťačov astmy a vyhýbanie sa im, ako aj zvládanie alergií patria tiež ku kľúčovým zložkám manažmentu astmy a kontrolu chronického kašľa.
Pri gastroezofageálnom refluxe sa žalúdočná kyselina vracia späť do pažeráka, čo vedie k podráždeniu a zápalu. Ako kyselina dráždi citlivú sliznicu hrdla, spustí sa kašľový reflex.
Kašeľ je často pretrvávajúci a môže byť výraznejší v polohe ležmo alebo po jedle.
Pre liečbu GERD je naopak prospešné zdvihnutie hlavy počas spánku a udržiavanie si zdravej hmotnosti. V rámci farmakologickej liečby sa bežne používajú inhibítory protónovej pumpy (omeprazol, pantoprazol) alebo H2 blokátory (ranitidín, famotidín).
Menej časté príčiny dlhotrvajúceho kašľa zahŕňajú:
Chronická bronchitída je pretrvávajúci zápal priedušiek, ktorý spôsobuje zúženie dýchacích ciest a tvorbu nadbytočného hlienu. Zvyčajne k nej dochádza v dôsledku fajčenia alebo dlhodobého vystavenia vysokým koncentráciám priemyselných látok znečisťujúcich ovzdušie.
Bronchiektázie sú tiež výsledkom chronického zápalu, ktorý vedie k abnormálnemu rozšíreniu a zjazveniu priedušiek.
Pri srdcovom zlyhávaní sa srdcu nedarí efektívne pumpovať krv do tela, čo znamená, že sa hromadí v pľúcach. Tam spôsobuje zvýšený tlak v pľúcnych cievach, ktorý vedie k úniku tekutiny do pľúcnych mechúrikov.
Prebytočná tekutina v pľúcach dráždi dýchacie cesty a spúšťa kašeľ, ktorým sa telo pokúša dostať nahromadenú tekutinu z pľúc von.
Tento kašeľ je často výraznejší pri ležaní alebo v noci.
Úpravy životného štýlu vrátane diétnych zmien na zníženie príjmu soli, pravidelné cvičenie a kontrola hmotnosti,sú kľúčovými zložkami manažmentu chronického srdcového zlyhania.
Aj keď chronický kašeľ zvyčajne nie je vážny, existujú sprievodné príznaky dlhotrvajúceho kašľa pri ktorých treba čím skôr vyhľadať lekársku pomoc. Medzi tieto príznaky patrí:
Uvedené príznaky v spojení s chronickým kašľom môžu naznačovať rôzne ochorenia od chronickej infekcie, astmy, srdcového zlyhávania až po nádorové ochorenia.
Preto ak sa u vás objavili uvedené príznaky, navštívte čím skôr lekára, ktorý vám môže na základe dôkladnej anamnézy, fyzikálneho vyšetrenia, krvných testov, zobrazovacích (röntgen, CT, magnetická rezonancia) či funkčných vyšetrení poskytnúť presnú diagnózu.
Včasnou diagnostikou a liečbou prispejete k zmierneniu príznakov, ako aj k zlepšeniu prognózy ochorenia.
Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:
Staying healthy – Nagging cough
Clevelandclinic: Chronic cough overview
Cold and flu – why your cough may not be improving