V súčasnosti sa vie k melatonínu dostať hocikto a dokonca pomerne ľahko, keďže ide o voľnopredajný doplnok výživy. Nemali by sme sa však nechať zmiasť touto klasifikáciou, pretože nejde o žiadne výťažky z byliniek či vitamínový doplnok, ale o hormón, ktorý si telo väčšiny cicavcov produkuje samé. Po prečítaní nášho článku budete vedieť:
Melatonín je hormón, ktorý sa bežne vyskytuje v tele každého človeka. Vytvára sa v epifýze, v malom žľazovitom teliesku, v jednej z častí nášho mozgu. Ľudské telo produkuje melatonín s cieľom regulácie cirkadiánneho rytmu, teda ovplyvňuje fungovanie 24 hodinového cyklu, ktorý je súčasťou našich vnútorných hodín. Jeho hodnoty v krvi sa počas tohto cyklu menia v závislosti od toho, ako veľmi sme vystavovaní jasnému svetlu, ktoré brzdí jeho tvorbu.
Jeho produkcia v tele je ovplyvnená aj inými faktormi, než je prítomnosť svetla. Napríklad, množstvo vyprodukovaného melatonínu prirodzene klesá spolu s narastajúcim vekom človeka.
Najviac melatonínu si preto telo vyprodukuje počas mladosti a v produktívnom veku počas noci a naopak, s pribúdajúcim svetlom jeho hodnoty ráno klesajú. Melatonín je teda kľúčový hormón pre dobrý spánok a jeho prítomnosť ovplyvňuje schopnosť tela pripraviť sa na spánok.
Ako sme uviedli vyššie, úlohou melatonínu je pripraviť naše telá na spánok. Pre jeho navodenie je preto potrebné, aby bolo v krvi vyplavené jeho určité množstvo. Ku produkcii melatonínu však nedochádza počas svetelnej časti dňa. Napríklad v lete je preto jeho tvorba znížená. Rovnako, ako svetlo zvonku, však na tvorbu melatonínu pôsobia aj naše smartfóny.
„Prežijú“ s nami celý deň, nosíme ich takmer všade. Mnohí si ich so sebou berieme dokonca aj do postele a čítame z nich pred spaním. Tento postup však nie je správny, nakoľko modré svetlo, ktoré smartfóny vyžarujú, spôsobuje práve rovnaké účinky, ako denné svetlo. Ak sa mu vystavíme tesne pred spaním alebo v horšom prípade počas noci, produkcia melatonínu sa zastaví.
Pri súčasnej situácii sa ukázalo, že vďaka svojim antivírusovým vlastnostiam môže pomôcť dokonca aj pri infekcii COVID-19 a to v rámci prevencie pred ochorením, ako aj pri jeho liečbe. Autori prieskumu, ktorí priniesli tieto nové poznatky, sa domnievajú, že práve melatonín by mohol byť lacnou a dostupnou možnosťou v boji proti úmrtiam na toto ochorenie a tiež riešením, ktoré by pomohlo v prípade prepuknutia ďalšej vlny ochorenia znížiť množstvo hospitalizácií.
Pre potvrdenie týchto informácií a kvôli možnosti využívať melatonín ako oficiálnu liečbu a prevenciu voči COVID-19, však musia skončiť už prebiehajúce štúdie. Cieľom štúdií je otestovať účinnosť, bezpečnosť lieku a zistiť jeho vhodné dávkovanie. Doposiaľ sú výsledky veľmi sľubné.
Melatonín je široko dostupný, voľnopredajný a relatívne často užívaný pacientmi, ktorí majú ťažkosti so spánkom, keďže prítomnosť melatonínu v krvi ovplyvňuje schopnosť tela pripraviť sa na spánok.
Existuje v rôznych formách, od sprejov, cez tabletovú podobu až po rôznych gumených medvedíkov. Problém však nastáva vtedy, pokiaľ pacienti nedodržia správne množstvá, ktoré treba užívať.
Pri jeho krátkodobom užívaní dokáže pacientom pomôcť pri:
Štúdie preukázali, že hladina melatonínu v tele človeka sa spája s jeho prežívaním šťastia. Pri jeho nízkych hodnotách môže dochádzať k vzniku depresií a dokonca niektoré antidepresíva zvyšujú jeho hodnoty v krvi.