12.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Methicilín – rezistentný Staphylococcus aureus (MRSA)

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

MRSA je infekcia spôsobená stafylokokom. Tento druh baktérie sa prirodzenevyskytujev nose a na koži a všeobecne nespôsobuje žiadne problémy. Keď sa premnoží, okrem iného môže dôjsť k infekcii MRSA. Zvyčajne sa tak stane, keď je pokožka narušená alebo zranená.

Môže ísť o vážny stav, preto je nutná rýchla antibiotická liečba. MRSA je veľmi nákazlivé ochorenie. Môže sa šíriť prostredníctvom priameho kontaktu s nakazenou osobou, takisto po styku s predmetom alebo povrchom, ktorého sa dotkol človek postihnutý infekciou.

Infekcie MRSA sú klasifikované ako získané v nemocnici (HA-MRSA) alebo získané v komunite (CA-MRSA).

HA-MRSA: Súvisia s infekciami, ktoré sa vyskytujú v zdravotníckych zariadeniach (nemocnice, opatrovateľské ústavy). Tento typ infekcie MRSA možno dostať priamym kontaktom s infikovanou ranou alebo kontaminovanými rukami. Infekciu tiež možno získať prostredníctvom kontaktu s kontaminovanou bielizňou alebo nedostatočne dezinfikovanými chirurgickými nástrojmi. HA-MRSA môže spôsobiť vážne problémy, ako sú infekcie krvi a zápal pľúc.

CA-MRSA: Má spojitosť s infekciami prenášanými prostredníctvom kontaktu s osobou, ktorá má infekciu, alebo priamym kontaktom s infikovanou ranou. Tento typ infekcie MRSA sa môže rozvinúť aj vinou nedostatočnej hygieny, ako je časté alebo nesprávne ručné pranie.

Vznik a príčiny

Rizikové faktory sa líšia podľa typu infekcie MRSA.

Rizikové faktory pre HA-MRSA:

Človek hospitalizovaný počas posledných troch mesiacov.

Človek pravidelne podstupujúcu hemodialýzu.

Človek s oslabeným imunitným systémom.

Človek žijúci v dôsledku iného zdravotného stavu v opatrovateľskom dome.

Rizikové faktory pre CA-MRSA:

Človek používajúci pomôcky na cvičenie, uteráky, holiace strojčeky a podobne s inými ľuďmi.

Človek zúčastňujúci sa kontaktných športov.

Človek pracujúci v zariadení dennej starostlivosti.

Človek žijúci v preplnených obydliach alebo v zlých hygienických podmienkach.

Príznaky

Aj príznaky MRSA sú rôzne podľa druhu infekcie.

Symptómy HA-MRSA: HA-MRSA môže spôsobiť vážne komplikácie, ako je zápal pľúc, infekcie močových ciest alebo sepsa. Dôležité je okamžite navštíviť lekára, ak človek spozoruje niektorý z príznakov ako vyrážka, bolesti hlavy, bolesť svalov, zimnica, horúčka, únava, kašeľ, dýchavičnosť alebo bolesť v hrudi.

Príznaky CA-MRSA: CA-MRSA zvyčajne spôsobuje infekcia kože. Oblasti, ktoré majú zvýšené ochlpenie, ako podpazušie alebo zadná časť krku, bývajú infikované najčastejšie. Oblasti, ktoré boli porezané, poškriabané alebo trené, sú takisto náchylné, pretože bariéra voči baktériám (pokožka) je poškodená. Infekcia zvyčajne spôsobuje opuchnuté a bolestivé miesta na pokožke. Môžu pripomínať uhryznutie alebo pupienok. Často má žltý alebo biely stred, akoby hlavičku, z tej môže vytekať tekutina. Niekedy je infikovaná oblasť začervenaná a horúca, pacient môže mať aj zvýšenú teplotu.

Diagnostika

Pri tejto diagnóze sú dôležité odbery z miesta infekcie, aby sa potvrdila prítomnosť stafylokoka. Ďalej sputové kultúry, pričom sputum je látka, ktorá sa dostáva von z dýchacieho traktu počas kašľa. Tento odber analyzuje prítomnosť baktérií, fragmentov buniek, krvi alebo hnisu. Keď pacient nie je schopný poskytnúť túto vzorku kašľom, podstúpi respiračný výplach a bronchoskopiu.

Pomocou tenkej trubice s pripojenou kamerou sa za kontrolovaných podmienok bronchoskop vloží cez ústa až do pľúc. Lekárovi umožňuje jasne vidieť pľúca a odobrať vzorku sputa na testovanie. Medzi potrebnými testami je aj testovanie močových kultúr a vzoriek krvi. Pozitívne výsledky môžu naznačovať prítomnosť infekcie.

Liečba

Lekári zvyčajne liečia HA-MRSA inak ako CA-MRSA.

Liečba HA-MRSA: Tento typ môže produkovať závažné infekcie, ohrozujúce život. Zvyčajne vyžadujú vnútrožilovo podané antibiotiká, niekedy dlhý čas, podľa závažnosti infekcie.

Liečba CA-MRSA: Tieto infekcie sa zvyčajne zlepšia po podaní perorálnych antibiotík. Ak je to nutné, lekár môže vykonať rez na odvodnenie rany.

Prevencia

Pri predchádzaní riziku infekcie MRSA sú dôležité preventívne opatrenia. Prvý krok je umývanie rúk, vlastný uterák, dezinfekčné prostriedky na ruky obsahujúce 60 percent alkoholu, keď človek nemá prístup k mydlu a vode. Rany na koži by mali byť čisté a zakryté. Ak človek prekonal infekciu alebo v jeho blízkosti sa vyskytuje pacient s infekciou, je dôležité mať vlastné osobné veci, nepoužívať ich spolu s niekým iným a dezinfikovať ich. Ľudia s HA-MRSA sú zvyčajne umiestnení do dočasnej izolácie, kým sa ich stav nezlepší.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavybolesť svalovdýchavičnosťhorúčkakašeľkožakrkmrsanosúnava