10.06.2019 • 2 minút na prečítanie

Mozočková mŕtvica

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Mozočková mŕtvica je menej bežný druh mŕtvice. Spôsobuje ju krvácanie alebo blokáda krvného prietoku do mozočka. Tak sa k tkanivám nedostáva dostatočné množstvo kyslíka a živín, z toho vyplývajú aj príznaky poškodenia funkcií mozočka (koordinácia v priestore a ovládanie pohybov tela). Ochorenie väčšinou zasahuje určitú časť mozočka podľa toho, v akej cieve nastane blokáda. Bez liečby môže mŕtvica ohroziť život človeka.

Vznik a príčiny

Zastavenie prietoku krvi k mozočku je najčastejšie spôsobené krvnou zrazeninou cestujúcou po tele, napríklad zo srdca až do ciev mozočka. Tu sa zastaví, pretože cievy majú malý priemer na to, aby zrazenina nimi postupovala ďalej, a zablokuje prietok krvi. K mŕtvici však môže dôjsť aj následkom zranenia hlavy alebo pri ochoreniach, ktoré zvýšia vnútrolebečný tlak a uzavrú cievu. Zvýšené riziko mozočkovej mŕtvice sa vyskytuje u fajčiarov, ľudí s vysokým cholesterolom, obéznych, diabetikov, ľudí s nízkou fyzickou aktivitou, vysokým krvným tlakom, srdcovými a cievnymi ochoreniami a vyššou zrážanlivosťou krvi.

Príznaky

K príznakom patrí únava, žalúdočná nevoľnosť, vracanie, zdvojené videnie, chvenie, závraty, bolesti hlavy, slabá koordinácia, abnormálne reflexy, namáhavé prehĺtanie, nezrozumiteľná reč, nekontrolovateľný pohyb očí alebo bezvedomie.

Diagnostika

Lekár si všíma príznaky a využíva zobrazovacie metódy, ktoré ponúka moderná medicína. Mŕtvicu odhalí počítačová tomografia (CT), magnetická rezonancia (MRI), angiogram alebo ultrazvuk.

Liečba

Terapia závisí od závažnosti a príčiny vzniku mozgovej mŕtvice. V prípade krvácania sa lekár snaží zastaviť ho a zredukovať opuch. Zúžené cievy sa tak postupne spriechodňujú a krvné zrazeniny sa odstraňujú chirurgicky alebo sa využívajú lieky, ktoré zrazeninu rozpustia. Po chirurgickom zákroku sú často ordinované lieky (na zníženie tlaku, riedenie krvi a iné), aby nedošlo k opätovnej mŕtvici. Súčasťou terapie po prekonaní mŕtvice je fyzioterapia na obnovenie mobility a reči.

Prevencia

Prevenciou je čo najviac minimalizovať rizikové faktory, teda dodržiavať zásady zdravého životného štýlu, ku ktorým patrí strava chudobná na cholesterol, pravidelná fyzická aktivita, nefajčenie, pravidelné preventívne prehliadky u lekára.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bezvedomiebolesť hlavymozogmŕtvicanevoľnostnezrozumiteľná rečúnavavracaniezávrať