Rakovina pankreasu je zákerná v tom, že sa navonok prejaví až v pokročilom štádiu. Zomrel na ňu aj americký podnikateľ Steve Jobs.
Po prečítaní článku sa dozviete:
Karcinóm pankreasu patrí medzi najagresívnejšie druhy rakoviny, ktoré majú z hľadiska prežívania a liečby najhoršiu prognózu. Navyše u 80 percent ľudí sa aj po chirurgickej liečbe ochorenie vráti.
Výsledky nedávnej štúdie, publikované vo významnom vedeckom časopise Nature, však naznačujú možnosť zabrániť opakovanému relapsu ochorenia.
Vedci z farmaceutickej spoločnosti BioNtech pripravili „na mieru šité“ mRNA vakcíny pre vzorku 16 pacientov, ktorí predtým podstúpili operáciu kvôli odstráneniu rakoviny pankreasu. Pri príprave vakcín boli použité bunky práve z týchto nedávno odstránených nádorov. Kľúčové bolo využitie bielkovín z tumoru, ktoré sú pre každého človeka jedinečné.
Vakcíny boli pacientom podané 9 týždňov po operácii a v kombinácii s očkovaním bola využitá aj ďalšia liečba – imunoterapia a chemoterapia. U polovice pacientov (8 zo 16) nastal vďaka vakcíne nárast špecifického typu imunitných buniek – T buniek, ktoré dokážu rozpoznať rakovinu.
Aj po uplynutí 1,5 roka mali títo 8 pacienti preukázateľne vyššiu imunitnú odpoveď a väčšina z nich nemala žiadne známky recidívy rakoviny (boli vyliečení).
V skupine, u ktorej vakcína nebola účinná, sa rakovina pankreasu objavila v priemere po cca 13 mesiacoch. Príčinou neúčinnosti môžu byť viaceré faktory, napr. celkový zdravotný stav pacienta, štádium rakoviny či stav imunitného systému.
Na rozdiel od tradičných vakcín, ktoré sa podávajú v rovnakom stave každému človeku a ich úlohou je prevencia voči infekčným ochoreniam, personalizované vakcíny sú pripravené pre každého pacienta individuálne a ich cieľom je naučiť imunitné bunky rozpoznať rakovinu.
Ide teda o formu imunoterapie, ktorá je zacielená presne proti danému tumoru, ktorým človek trpí. V každom nádore sú totiž jedinečné bielkoviny, vďaka ktorým sa nádor ukrýva pred našimi imunitnými bunkami.
Vedci dokážu tieto špeciálne bielkoviny použiť proti nádorom samotným, a to tak, že ich pri príprave vakcíny použijú ako vzor. Naše imunitné bunky vďaka nemu vedia, že tento typ bielkoviny (a samotný tumor) majú zničiť.
Zjednodušene by sa dalo povedať, že aplikácia vakcíny naučí imunitné bunky (T lymfocyty) človeka rozpoznať rakovinu a následne proti nej zaútočiť.
Personalizované vakcíny sú v štádiu skúmania a zatiaľ nie sú štandardnou súčasťou liečby. Je potrebné, aby boli vykonané aj ďalšie a rozsiahlejšie štúdie. Výsledky tejto štúdie sú však dôkazom, že personalizované vakcíny môžu pomôcť nášmu vlastnému imunitnému systému bojovať s rakovinou.
Ide o nadmerný a nežiaduci rast buniek, ktoré vytvárajú tumory a rastú na úkor zdravých buniek. Najčastejšie sa vyskytuje u ľudí vo vekovej kategórii nad 65 rokov.
Medzi rizikové faktory vzniku patrí okrem veku aj:
Hlavnou príčinou nepriaznivej prognózy ochorenia je najmä fakt, že symptómy sa väčšinou objavia až v pokročilých štádiách ochorenia. Patrí medzi ne:
Vo väčšine prípadov je liečba rakoviny pankreasu chirurgická. To znamená, že pacienti s touto diagnózou musia podstúpiť operáciu a odstránenie pankerasu, prípadne jeho časti. Bohužiaľ, až v 80 % prípadov sa rakovina aj po chirurgickej liečbe vráti.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:
https://www.news-medical.net/health/Insight-into-Personalized-Vaccines.aspx