15.06.2022 • 10 minút na prečítanie

Nemôžete večer spať kvôli zvláštnym pocitom v nohách? Môže ísť o syndróm nepokojných nôh

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Syndróm nepokojných nôh nie je len nervózne klepkanie nohami pri nedočkavosti či nervozite. Naopak, objavuje sa najmä vtedy, keď je človek v pokoji a chcel by napríklad spať. Nepríjemné pocity v nohách sa ako príznaky tohto ochorenia môžu objavovať postupne, no dokážu do značnej miery ovplyvniť kvalitu života človeka. Zistite o tomto ochorení viac.

Po prečítaní tohto článku budete vedieť:   

  • čo je to syndróm nepokojných nôh, 
  • u koho sa môže rozvinúť, 
  • prečo vzniká, 
  • ako sa ochorenie prejavuje, 
  • čo dokáže priniesť úľavu, 
  • aké komplikácie môžu vzniknúť a ako ovplyvňuje bežný život, 
  • ako sa diagnostikuje, 
  • či je možná jeho liečba. 

Čo to vlastne je 

Syndróm nepokojných nôh patrí medzi neurologické ochorenia. V angličtine je tiež známy ako „restless leg syndrome“ a ako už zo samotného názvu vyplýva, ide o ochorenie, pri ktorom majú pacienti nutkavú potrebu hýbať s nohami. K nutkaniu vedú nepríjemné pocity v nohách, ktoré sa u väčšiny pacientov objavia paradoxne počas fyzického kľudu, oddychu na lôžku či pri pokuse zaspať.  

Kto ním môže trpieť 

Aj napriek tomu, že tento syndróm sa môže objaviť v akomkoľvek veku, väčšinou sa rozvinie ešte pred dovŕšením 40. roku života. U pacientov v strednom a pokročilom veku má o čosi horší priebeh. Postihuje obe pohlavia, pričom u žien je 2 násobne väčšia pravdepodobnosť pre vznik tohto ochorenia. Rovnako náchylnejší na rozvoj syndrómu sú tiež ľudia, ktorých blízki rodinní príbuzní trpia týmto ochorením.  

Autor: Creative Cat Studio/Shutterstock

Prečo vôbec vzniká 

Bohužiaľ, doposiaľ nepoznáme presnú príčinu vzniku tohto ochorenia. Pravdepodobne však ide o kombináciu genetickej predispozície a následne spúšťača ochorenia. Až 40% ľudí s týmto ochorením má v rodine blízkeho príbuzného, ktorý rovnako trpí týmto ochorením.  

Potenciálnym spúšťačom (alebo zosilňovačom) symptómov môžu byť niektoré látky, ako je kofeín či alkohol. Patria sem aj niektoré lieky na liečbu alergií, vracania či depresie. Vedci momentálne skúmajú ďalšie možné príčiny vzniku tohto ochorenia. Jedna z nich sa môže spájať s prerušením dopamínových dráh v mozgu. 

Spoznajte príznaky ochorenia 

Najvýraznejším symptómom ochorenia je neutíchajúca potreba hýbať s nohami, najmä počas pokojného sedenia, pri ležaní na posteli alebo jednoducho, pri akomkoľvek fyzickom oddychu. Okrem toho môžu pacienti so syndrómom nepokojných nôh pociťovať v dolných končatinách nezvyčajné pocity, ako napríklad: 

  • šteklenie,  
  • tŕpnutie či mravčenie, 
  • pocit ťažkých nôh, 
  • pocit ťahania. 

Jednotlivé príznaky sa môžu od pacienta k pacientovi líšiť, najmä v závislosti od závažnosti priebehu ochorenia. Pri miernom priebehu sa symptómy nemusia vyskytovať pravidelne, počas každej noci, ale len sporadicky. Naopak, pri závažnejšom priebehu ochorenia, majú pacienti veľký problém ignorovať objavujúce sa príznaky a priebeh ochorenia ovplyvňuje ich každodenný život.  

Syndróm obvykle postihuje obe nohy rovnako, avšak môže sa stať, že sa u niektorých ľudí vyskytnú príznaky len na jednej strane. Okrem nôh môže syndróm postihnúť aj iné časti tela – vrátane rúk a hlavy.  

Symptómy u detí 

Deti môžu pociťovať rovnaké príznaky, ako dospelí. Väčšinou ich však nevedia dobre opísať a sťažujú sa na mravčenie či svrbenie nôh. Tieto pocity im komplikujú život a tak sa môžu zdať duchom neprítomné, podráždené alebo nepríjemné. Môžu byť dokonca mylne označené ako rušivé alebo hyperaktívne.  

Syndróm nepokojných nôh v tehotenstve 

Príznaky syndrómu sa môžu u niektorých žien objaviť počas tehotenstva, najmä v poslednom trimestri. Údaje naznačujú, že tehotné ženy môžu mať dva- až trikrát vyššie riziko syndrómu nepokojných nôh. 

Ak sa objaví, je vhodné vyhýbať sa dlhodobému sedeniu, snažiť sa každý deň cvičiť, masírovať nohy, skúsiť použiť teplo alebo chlad na nohy počas príznakov, držať sa pravidelného režimu spánku, vyhýbať sa antihistaminikám, kofeínu, samozrejme aj fajčeniu a alkoholu a uistiť sa, že telo dostáva všetky živiny. Syndróm nepokojných nôh v tehotenstve zvyčajne zmizne sám do niekoľkých týždňov po pôrode. 

Vytúžená úľava 

Uvedené príznaky a tiež nutkavá potreba hýbať nohami sa zvykne zlepšiť (alebo úplne ustúpiť) v prípade, ak človek začne vedome hýbať nohami. Ľudia s týmto syndrómom obvykle robia rôzne cielené pohyby, ako napríklad – šúchanie nohami či prehadzovanie sa v posteli pri snahe zaspať. Tieto prejavy si väčšinou zvyknú všimnúť partneri pacientov s týmto syndrómom, nakoľko ich to pri spánku vyrušuje. 

Autor: Agenturfotografin/Shutterstock

Všetko sa môže skomplikovať 

Syndróm nepokojných nôh môže skomplikovať a narušiť najmä kvalitu spánku. Je to tak, pretože sa prejavuje najmä v čase, keď sa človek pokúša zaspať. Ľudia s týmto syndrómom majú počas odpočinku na lôžku neustálu potrebu nohy prekladať, hýbať nimi či otáčať sa zo strany na stranu a „hľadať si správnu polohu“.  

Tieto pocity môžu nastať aj počas noci, čo výrazne narúša priebeh spánku a následne celý denný režim. Pacienti so syndrómom nepokojných nôh môžu počas dňa pociťovať ospalosť a problémy s nutkavými pocitmi môžu viesť až k spánkovej depresii. 

Dostatočná kvalita spánku je pritom veľmi dôležitá ako pre fyzické, tak aj pre psychické zdravie človeka. Spánková depresia naopak vedie k rozvoju rôznych ochorení, vrátane depresie. Ak vás zaujíma dôležitosť spánku, prečítajte si o ňom viac našom článku o  Spánkovej hygiene 

Problémy v bežnom živote 

Okrem dennej ospalosti a únavy, ktorá sa väčšinou pri tomto syndróme objavuje, sa môžu vyskytnúť aj iné problémy, ktoré ovplyvňujú výkon človeka pri bežných činnostiach či pri práci.  

Pacienti so syndrómom nepokojných nôh majú problémy pri dlhom sedení v práci, pri jazde v aute, sedení v kine či pri dlhších letoch v lietadle. Všetky tieto v podstate bežné situácie sú pre nich náročné, pretože pri nich prežívajú nepríjemné nutkavé pocity. Všetky tieto negatívne skutočnosti ovplyvňujú výkonnosť, spoločenské aktivity a rodinný život pacienta. 

Autor: alphabe/Shutterstock

Predchodca syndrómu 

Približne u 25% všetkých pacientov s poruchou spánku sú prítomné tzv. periodické pohyby končatín v spánku. Vyskytujú sa tiež u väčšiny ľudí, u ktorých sa následne rozvinie syndróm nepokojných nôh. Periodické pohyby končatín spánku sú vlastne nekontrolovateľné pohyby nôh, ktoré sa opakujú každých 15-40 sekúnd a môžu trvať aj počas celej noci.  

Diagnostika 

Ochorenie diagnostikuje lekár špecialista – neurológ, na základe dôkladne odobranej anamnézy a vyšetrení. Súčasťou diagnostikovania sú krvné testy, ktoré slúžia pre kontrolu prítomnosti železa a odhalenie prípadných nedostatkov či abnormalít. 

Neexistuje však žiadny konkrétny test, ktorý by mohol potvrdiť alebo vylúčiť syndróm nepokojných nôh. Diagnóza je založená na pacientovom opise symptómov. Lekár diagnostikuje syndróm, ak pacient uvádza nasledovné príznaky: 

  • silné nutkanie na pohyb, zvyčajne sprevádzané zvláštnymi pocitmi, 
  • príznaky sa zhoršujú v noci a sú mierne alebo chýbajú v počiatočnej časti dňa, 
  • senzorické príznaky sa spúšťajú pri pokuse o odpočinok alebo spánok, 
  • senzorické symptómy sa zmierňujú pri pohybe. 
Autor: Video_Creative/Shutterstock

Liečba  

Syndróm nepokojných nôh je nevyliečiteľné, avšak liečiteľné ochorenie. Vhodná liečba dokáže zmierniť jeho príznaky a skvalitniť život pacienta. Súčasťou terapie je: 

  • obmedzenie príjmu kofeínu, alkoholu a tabaku,  
  • snaha o zavedenie pravidelného režimu spánku,  
  • pravidelné cvičenie (vhodná je napr. chôdza alebo plávanie),  
  • večerné masírovanie svalov nôh, 
  • namáčanie nôh v horúcej vode. 

Ak je v tele nedostatok železa, je potrebné jeho hladinu na odporučenie lekára doplniť. Lieky úplne nevyliečia syndróm nepokojných nôh, ale môžu pomôcť zvládnuť príznaky. Najčastejšie sa užívajú lieky z nasledujúcich skupín: 

Lieky, ktoré zvyšujú dopamín (pramipexol, ropinirol, rotigotín) – ich vedľajšími účinkami môžu byť závraty a nevoľnosť. Tieto lieky môžu byť časom menej účinné. 

Lieky na spánok a svalové relaxanciá (klonazepam, eszopiclón, temazepam, zolpidem) – tieto lieky príznaky neodstraňujú, ale môžu pomôcť pri relaxovaní a spánku. Vedľajším účinkom je denná ospalosť. 

Narkotiká – môžu znížiť bolesť a nechcené pocity v nohách, takisto dokážu uvoľniť (kodeín, oxykodón, kombinovaný hydrokodón a acetaminofén, kombinovaný oxykodón a acetaminofén). K vedľajším účinkom patrí závrat a nevoľnosť. Tieto lieky sú však silné a návykové. 

Antikonvulzíva – pomáhajú zmierňovať zmyslové poruchy (gabapentín, gabapentín enakarbil, pregabalín). Vedľajšie účinky sú závraty a únava. 

V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje:

Restless legs syndrome

RLS

RLS and sleep  

restless legs syndrome/symptoms

Neurlogiepropraxi

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
dolné končatinysyndróm nepokojných nôhtŕpnutie