10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Neprimerané užívanie liekov na spanie a sedatív

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Lieky na spanie a sedatíva sa užívajú na liečbu porúch spánku a na úzkostné poruchy. Pre svoj tlmiaci účinok ľahko prispievajú k rozvoju závislosti, k ich nadužívaniu či zneužívaniu. Preto sú bez výnimky viazané na lekársky predpis a nedodržanie dávok odporúčaných lekárom môže viesť k rozvoju závislosti. Zaraďujeme sem liečivá ako alprazolam (Xanax) a diazepam (Valium) a hypnotiká typu zolpidem (Ambien). Nadužívanie je rozšírené vo všetkých vekových skupinách, ale prevažuje u mladých dospelých. Skoré rozpoznanie neprimeraného užívania môže zabrániť rozvoju závislosti.

Vznik a príčiny

Ako každá závislosť, aj závislosť od týchto liečiv je poruchou odmeňovacieho systému mozgu. Tlmiaci účinok sedatív čoraz viac núti štruktúry mozgu zapojené do odmeňovacieho systému tieto liečivá vyhľadávať, pričom dávka na dosiahnutie želaného efektu stále rastie.

Risk rozvoja závislosti je u každého jedinca individuálny. Je totiž predpoklad, že náchylnosť k závislosti rôznych typov je významne podmienená geneticky. Okrem liečiv samotných sa často spája so závislosťou od alkoholu. Táto kombinácia môže mať fatálne následky.

Príznaky

Príznaky nadužívania sedatív a liekov na spanie sú odvodené od normálneho účinku týchto liečiv, ktorý je však zvýraznený. Zahŕňa zmätenosť, ospalosť, nestabilnú chôdzu, spomalenú či nezrozumiteľnú reč, spomalené dýchanie, poruchy pamäti a sústredenia.

Uvedené príznaky sú už vlastným prejavom nadužívania. Prvotne sa prejavia zmeny v správaní, ktoré sú prispôsobené získavaniu týchto liečiv. Ide napríklad o výkyvy nálad, predpisy od viacerých lekárov, časté „straty“ predpisu liečiva, poruchy spánku.

Diagnostika

Diagnostika nadužívania sedatív je založená na spojení príznakov s typickými odpoveďami pacientov pri vyšetrení. V prípade nejasností sa odoberie vzorka krvi a moču, hladiny liečiv sa z nich dajú ľahko zistiť. Táto metóda sa používa aj pri monitorovaní úspešnosti liečby.

Liečba

Liečba spočíva v komplexnom prístupe a jej cieľom je znížiť dávky užívaných sedatív alebo ich užívanie úplne zastaviť. Takýto proces si vyžaduje súčinnosť praktických lekárov, psychológov a psychiatrov. Hlavným pilierom liečby je psychoterapia, individuálna alebo skupinová. Jej cieľom je naučiť sa zvládať nutkanie po vyššej dávke a nastavenie životného štýlu tak, aby užívanie sedatív nebolo nutné. Príkladom je náhrada návykového liečiva inou činnosťou, napríklad športom.

Takýto proces je zdĺhavý, preto si vyžaduje trpezlivosť nielen pacienta, ale aj ľudí v jeho okolí aprofesionálov zapojených do liečby.

Prevencia

Ak niekto užíva spomínané lieky, musí dodržiavať predpísané dávkovanie. Nikdy nesmie použiť predpis, ktorý nebol určený jemu. Sedatíva a lieky na spanie sa nesmú kombinovať s alkoholom.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
mozognarkolepsianezrozumiteľná rečporucha spánkuzmätenosť