10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Nespavosť

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Nespavosť (insomnia) je veľmi bežná porucha spánku. Človek má buď ťažkosti so zaspávaním, s udržaním spánku, alebo problémy spojené s príliš skorým prebudením. Nedostatok spánku sa, okrem chýbajúcej energie a zmien nálady, ktoré vplývajú hlavne na výkonnosť človeka počas dňa, môže prejaviť aj iným ochorením, dokonca fyzickým. Potreba spánku je individuálna, preto nie je možné presne stanoviť dĺžku spánku. Udáva sa priemerná hodnota 7-8 hodín denne(u detíje oveľa vyššia).

Vznik a príčiny

V niektorých prípadoch, keď insomnia trvá len pár dní, je príčina jasná. Najčastejšie ide o stres z práce alebo zo školy, preto sa častejšie vyskytuje v produktívnom veku. Takisto niektoré lieky, potraviny a nápoje dokážu zapríčiniť nespavosť. V chronických prípadoch však nespavosť trvá niekoľko týždňov až mesiacov a jej príčinu sa väčšinou nepodarí odhaliť. Aj tu hrá značnú rolu dlhodobý stres. Tento typ nespavosti je bežnejší u ľudí nad 60 rokov.

Ďalšou známou príčinou krátkodobej nespavosti je „jet lag“, spôsobený lietaním do iných časových pásiem. Zlé návyky ohľadom spánku (pozeranie TV, do mobilov a tabletov pred spaním) alebo životosprávy (prejedanie sa pred spánkom) môžu významne narušiť reguláciu spánku.

Existujú aj ochorenia, ktoré sa môžu prejaviť nespavosťou. Okrem iných sem patria duševné poruchy (posttraumatická stresová porucha, úzkostná porucha a iné), užívanie liekov (bežné lieky proti bolesti obsahujú kofeín), chronické bolestivé syndrómy, zvýšený príjem alkoholu (problém nie je so spaním, ale s jeho kvalitou), syndróm spánkového apnoe, refluxná choroba žalúdka.

Príznaky

Príznaky sú značne rôznorodé a často nie veľmi špecifické. Pacient môže zaznamenať ťažkosti so zaspávaním, časté budenie, skoré prebúdzanie bez nastaveného budíka, pocit únavy po prebudení zo spánku, únavu počas dňa, poruchy sústredenia, pozornosti a pamäti, zvýšenú chybovosť a nehody.

Diagnostika

Diagnostika je komplexná a väčšinou je jej súčasťou pohovor, počas ktorého pacient opíše spánkové návyky a životosprávu. Ak sa nepotvrdí problém na tejto úrovni, bude referovaný do spánkového laboratória kvôli vylúčeniu chorôb často spájaných s insomniou. Ak sa príčina neodhalí, je nutné psychologické vyšetrenie, ktoré by malo pomôcť odhaliť a riešiť stresové situácie.

Liečba

Liečba insomnie prebieha hlavne zmenou spánkových návykov a životosprávy. Odporúča sa zvýšiť fyzickú aktivitu, neprejedať sa, nahradiť pozeranie do obrazoviek pred spaním čítaním knihy a pred spánkom tlmiť svetlá. Krátkodobo sa dá nespavosť liečiť aj liekmi zo skupiny takzvaných Z-liečiv. Ide o benzodiazepíny, ich dlhodobé užívanie sa neodporúča. Ďalšou možnosťou je melatonín, hormón, ktorý reguluje naše pravidelné cykly deň – noc. Ak tieto zmeny nevedú k úprave nespavosti, odporúča sa kognitívno-behaviorálna terapia, ktorú vedie psychológ alebo psychiater.

Prevencia

Prevenciou nespavosti je dodržiavanie pravidelného času, v ktorom človek chodí spať. Počas dňa je vhodné obmedziť krátke úseky spánku („šlofíky”) alebo sa im úplne vyhnúť, lebo môžu sťažovať schopnosť v noci zaspať. Pomôcť môže aj kontrola spotreby kofeínu počas dňa.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
časté budeniemozognespavosťúnavazhoršená pamäť