Koľko šálok kávy môžu vypiť ľudia s vysokým krvným tlakom bez toho, aby im uškodili? Výsledky novej štúdie kávičkárov potešia.
Káva patrí celosvetovo medzi najobľúbenejšie nápoje. Jej spotreba sa u nás podľa údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky pohybuje na úrovni 3 kilogramy na obyvateľa za rok.
Názory odborníkov na vplyv obľúbeného nápoja na krvný tlak sa dlhodobo rozchádzali. Pitie kávy sa všeobecne spájalo skôr s rizikom vzniku vysokého tlaku. Tento názor vychádzal z toho, že kofeín z krátkodobého hľadiska skutočne krvný tlak zvýši. Poznajú to najmä ľudia s nižším tlakom, ktorí počas dňa nedajú dopustiť na šálku kávy, vďaka čomu dostanú svoj tlak na prijateľnejšiu hodnotu.
Avšak podľa talianskych vedcov a ich štúdie z januára 2023, má pitie kávy z dlhodobého hľadiska úplne opačný efekt. Pravdepodobne vďaka obsahu antioxidantov a biologicky aktívnych zložiek pomáha pravidelná konzumácia tohto nápoja dilatovať (roztiahnuť) krvné cievy a ochraňuje bunky cievnej výstelky pred voľnými radikálmi (ktoré by ju mohli poškodiť), čím v konečnom dôsledku krvný tlak znižuje.
Na spojitosť medzi pitím kávy a zmenou krvného tlaku si posvietili talianski vedci z Bolonskej univerzity a Univerzitnej nemocnice Sant’Orsola Polyclinic. Výsledky ich štúdie, ktoré boli publikované v januári 2023 v odbornom časopise Nutrients, sú potešujúce najmä pre milovníkov kávy, ktorí sa obávali o svoj krvný tlak. Výsledky totiž potvrdili, že pitie až 3 šálok kávy denne súvisí so znížením periférneho aj centrálneho krvného tlaku.
Do štúdie bolo zapojených 1503 ľudí z Talianska – z toho 720 mužov a 783 žien v približne podobnom veku, s podobnými hodnotami krvného tlaku a tiež s podobnou arteriálnou tuhosťou. Arteriálna tuhosť je veličina, ktorá vyjadruje poddajnosť steny cievy a má vplyv na výšku krvného tlaku, preto je dôležité, aby bol tento parameter podobný pri všetkých členoch testovanej vzorky.
Vedci na základe individuálnych hlásení účastníkov štúdie porovnávali hladiny ich krvného tlaku v súvislosti s denným príjmom kávy. Zistili, že ľudia, ktorí pravidelne pili kávu (v množstve 1 až 3 šálky denne), mali signifikantne nižší krvný tlak než skupina ľudí, ktorí kávu nepili. Líder vedeckého tímu Dr. Arrigo F.G. Cicero predpokladá, že pozitívne účinky má káva v množstve 2 a viac šálok denne.
Pacienti, ktorí konzumujú primerané množstvo kávy počas dňa, sa teda nemusia obávať negatívnych účinkov kávy na svoj krvný tlak. Kávu by si však mali dopriať s rozumom, najmä nie vo väčších množstvách počas krátkej doby, pretože vtedy ich tlak môže náhle vzrásť. Dlhodobá a pravidelná konzumácia je bezpečná a ukazuje sa, že dokonca prospešná.
Ďalšie pozitívne účinky kávy sa spájajú so znížením výskytu diabetu (cukrovky) a ochorení pečene. Okrem toho pôsobí ako ochrana aj pred vznikom Parkinsonovej choroby a neurologických porúch.
Pomôcť vám môže aj s rýchlym zvýšením energie, najmä v kombinácii so spánkom. O tom, ako to docieliť, sa dočítate v v našom článku.
Aj napriek pozitívnym správam z novej štúdie nezabúdajte na zdravú mieru konzumácie kávy. Jej nadmerný príjem počas krátkej doby totiž môže vyvolať akútne zvýšenie krvného tlaku, problémy so spánkom, palpitácie srdca a úzkosť.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:
Hypertension: 3 Cups of Coffee a Day May Lower Blood Pressure