Základom liečby kŕčových žíl je odstránenie veľkej safény s nedostatočnými chlopňami. Saféna je hlavnou podkožnou žilou, ktorá vedie od vnútorného členku po vnútornej strane lýtka a stehna do slabiny, kde ústi do hlbokého systému, stehennej žily. Odstránenie môže prebehnúť chirurgicky alebo je možné veľkú safénu zvnútra uzavrieť teplom. Používa sa laser alebo rádiofrekvenčná ablácia.
Pri tomto spôsobe sa pomocou ultrazvuku nájde, ktorý úsek veľkej safény má nedostatočné chlopne. Do veľkej safény sa z vpichu na predkolení počas ultrazvukovej kontroly zavedie vodič. Po vodiči sa zavedie laserový katéter približne 2 cm od vústenia veľkej safény do hlbokého systému. Pracovný koniec katétra má teplotu približne 700 °C.
Laserový katéter je postupne vyťahovaný. Takáto teplota zvnútra veľkú safénu „spáli”. Spálená veľká saféna sa ponechá v mieste svojho uloženia, ale už nie je zvnútra priechodná. Týmto sa vyradí časť veľkej safény postihnutej refluxom.
Pracuje na podobnom princípe ako laser, ale využíva rádiofrekvenčný prúd. Koniec rádiofrekvenčného katétra má teplotu do 120 °C. Pri tejto metóde sa pomocou ultrazvuku identifikuje, pokiaľ až siaha reflux vo veľkej saféne. Potom sa na predkolení nad prvou funkčnou chlopňou pomocou ultrazvuku zavedie do veľkej safény rádiofrekvenčný katéter. Koniec katétra sa umiestni asi 2 cm od ústia veľkej safény do hlbokého systému. Takýto katéter je postupne vyťahovaný po približne 6-centimetrových úsekoch a účinok rádiofrekvenčnej ablácie je kontrolovaný pomocou ultrazvuku.
Laser a rádiofrekvenčná ablácia sú veľmi podobné metódy, len laser pracuje s vyššou teplotou, preto sa zdá byť bezpečnejšou metódou práve rádiofrekvenčná ablácia. Oba výkony je možné robiť v celkovej anestéze. Dajú sa však vykonávať ambulantne, v miestnom znecitlivení.
Pri týchto metódach je vyriešená len príčina kŕčových žíl. Samotné kŕčové žily nie sú odstránené.
Sú dve možnosti, ako liečiť samotné kŕčové žily. Pri prvom spôsobe sa počas samotnej ablácie laserom alebo rádiofrekvenciou chirurgicky, z drobných rezov, odstránia i kŕčové žily. Druhá možnosť je, že sa počká na zmenšenie kŕčových žíl, ku ktorému dochádza po odstránení refluxu a kŕčové žily sa odstránia s odstupom niekoľkých týždňov.
Laser a rádiofrekvenčná ablácia sú veľmi podobné metódy, len laser pracuje s vyššou teplotou, preto sa zdá byť bezpečnejšou metódou práve rádiofrekvenčná ablácia. Oba výkony je možné robiť v celkovej anestéze. Dajú sa však vykonávať ambulantne i v miestnom znecitlivení. O tom, kde môže byť pacient takto liečený, je možné informovať sa prostredníctvom spádového angiológa alebo cievneho chirurga.
Ďalšou metódou liečby kŕčových žíl je sklerotizácia. Pri tomto spôsobe sa do varixu aplikuje sklerotizačná látka. Táto látka vyvolá zápal žily a tým dôjde k jej uzáveru. Niekedy sa sklerotizačná látka aplikuje vo forme peny. Pena je účinnejšia, pretože je sklerotizačná látka dlhšie v kontakte so stenou žily. Sklerotizácia je určená najmä na drobné kŕčové žily a metličky.
Samotná sklerotizácia kŕčových žíl bez vyriešenia refluxu nemá dlhodobý efekt, pretože sa nevyrieši príčina kŕčových žíl a je veľká pravdepodobnosť, že sa vytvoria znova. Preto je sklerotizácia väčšinou ako doplnok chirurgickej liečby, rádiofrekvenčnej alebo laserovej ablácie. Sú pracoviská, ktoré sklerotizujú aj veľkú safénu, avšak pri tomto spôsobe je vyššie riziko, že sa sklerotizačná látka dostane do hlbokého systému a dôjde k jej trombóze.
Sklerotizácia je ambulantný výkon. Po výkone môže ísť pacient domov. Odporúča sa dva týždne nosiť elastické kompresné pančuchy. Pacient by mal dostatočne chodiť a piť dostatok tekutín. Jeden výkon väčšinou nestačí na odstránenie všetkých drobných varixov a metličiek, preto je nutné sklerotizáciu viackrát opakovať.