27.03.2024 • 6 minút na prečítanie

Laserová operácia kŕčových žíl – jednoduché a bezbolestné riešenie problémov. Pre koho je vhodná?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Kŕčové žily trápia približne 60 % Slovákov. Predstavujú nielen estetickú, ale aj zdravotnú hrozbu. Skoncujte s nimi raz a navždy, rýchlo a bezbolestne – pomocou laserovej operácie kŕčových žíl.

Kedy myslieť na operáciu kŕčových žíl?

Ak trpíte kŕčovými žilami, mal by o nich vedieť váš všeobecný lekár. Je totiž nutné, aby boli pravidelne vyšetrené a sledované. Nie všetky štádiá a nie všetci pacienti musia byť nutne operovaní. Obvykle sa ľudia sťažujú na estetické hľadisko, ale aj na časté opuchy či bolestivosť nôh. O tom, aká liečba je pre vás tá najvhodnejšia, musí rozhodnúť lekár.

Operácia kŕčových žíl

Chirurgická liečba kŕčových žíl patrí spolu so sklerotizáciou, liečbou pomocou lasera a rádiofrekvenčnou abláciou medzi tzv. radikálne spôsoby liečby.

Na rozdiel od minulosti, kedy sa využíval len klasický chirurgický zákrok, sa v dnešnej dobe používajú skôr moderné, rýchle a takmer bezbolestné operácie pomocou lasera.

Rozhodujúce je ultrazvukové vyšetrenie kŕčových žíl

Pre správny výber terapie sú dôležité výsledky vyšetrení. Podstatný je rozsah ťažkostí, ako aj samotných kŕčových žíl. Najpresnejší obraz o ich závažnosti je možné získať ultrazvukovým vyšetrením.

Každý pacient musí podstúpiť interné predoperačné vyšetrenie, pričom chirurg by mal zvážiť možné riziká zákroku. U starších ľudí, ktorí majú viac ochorení, sa operujú len rozsiahlejšie varixy a také, ktoré pacienta výrazne obťažujú. Menej rozsiahle sú riešené neoperačnými spôsobmi.

Na druhej strane, mladí a zdraví jednotlivci sa môžu operovať aj z dôvodov, ktoré sú skôr kozmetického charakteru. Konečné rozhodnutie o operácii kŕčových žíl je na pacientovi, ktorý na seba preberá všetky jej riziká.

Ako prebieha laserová operácia kŕčových žíl

Ráno pred výkonom prídete na oddelenie jednodňovej chirurgie a ak všetko prebehne v poriadku, po 2 hodinách môžete odísť domov. Operácia je bezbolestná, krátka, nezanecháva jazvy a oproti starým metódam je hojenie rýchle.

Laser pôsobí vnútri žily, kde dokáže vyvinúť až 100-stupňovú teplotu. Takáto vysoká teplota zmrští a úplne uzavrie ošetrené kŕčové žily, ktoré telo neskôr vstrebe. 

Pooperačný priebeh

Počas prvých 4 až 10 dní sa vám na nohách môžu objaviť krvné podliatiny a modriny, ktoré samy zmiznú. Ako prevencia vzniku trombózy a možnej pľúcnej embólie slúži užívanie nízkomolekulových heparínov (napr. Fraxiparine).

Štandardne by ste ich mali dostať deň pred operáciou kŕčových žíl a týždeň po nej vo forme injekcií.

Ak sa chcete vyhnúťpooperačným komplikáciám,dodržte pokyny lekárov a 3 až 4 týždnepo zákroku nosteelastické bandáže. K fyzickej aktivite sa môžete vrátiť približne za 1 až 2 týždne.

elastické bandáže po operačnom zákroku
Glisic_albina/Depositphotos.com

Možné komplikácie operácie kŕčových žíl

Po operácii varixov pomerne bežne vznikne určitý stupeň krvných zrazenín. Liečia sa používaním bandáže a vtieraním mastí.

Medzi ďalšie komplikácie v pooperačnom období patrí hlboká žilová trombóza alebo pľúcna embólia. Ovínadlá a najmä zavedenie nízkomolekulových heparínov do prevencie však tieto ťažkosti výrazne znižujú.

V minulosti patrili medzi problematické aj pocity mravčenia či tŕpnutia predkolenia, ktoré vznikali poškodením podkožného nervu pri starom spôsobe vedenia operácie. V súčasnosti je poškodenie tohto nervu zriedkavejšie. 

Kedy sa kŕčové žily neoperujú?

Ak sa váš zdravotný stav skomplikuje a vznikne napríklad povrchový zápal kŕčovej žily či ekzém, najskôr je potrebná ich liečba. Varixy sa môžu operovať až po ústupe zápalu a ekzému. Ak by ste následne operáciu nepodstúpili, zápal žíl by sa opakovane vracal.

Kŕčové žily nie je možné operovať ani vtedy, ak vznikne hlboká žilová trombóza, kedy je nutné spriechodniť tzv. hlboký žilový systém. Neoperujú sa takisto v prípade, že trpíte inými závažnými ochoreniami. 

Domáca liečba kŕčových žíl

K liečbe a prevencii vzniku či zhoršenia kŕčových žíl patrí aj niekoľko postupov, ktoré zvládnete sami doma. Odporúčaná je najmä:

  • zdravá a pestrá strava
  • dostatočný príjem tekutín
  • pravidelný pohyb (napr. prechádzky)
  • používanie elastických tlakových (kompresných) bandáží či pančúch

Okrem uvedených odporúčaní vám môže lekárpredpísať lieky na liečbu žilových ochorení (tzv. venofarmaká). Ide o látky prírodného, polosyntetického alebo syntetického pôvodu.

Prečítajte si viac o tom, ako môže prebiehať domáca liečba kŕčových žíl.

Dostatočný pitný režim
Racool_studio/Freepik.com

Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:

Pentahospitals: Každá desiata operácia kŕčových žíl sa robí zle

Mayoclinic: Varicose veins

Skin problems and treatments

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia