Prístroj vyvinuli len nedávno a jeho hlavným prínosom je, že dokáže odhaliť príčinu bolestí, s ktorými si bežec dlhodobo nevie dať rady. Ako Run 3D funguje, hovorí Peter Špánitz z centra Go Create Performance v Bratislave.
Je to úplne iná technológia, softvér a výsledky, ktoré poskytuje. Vychádza z 12-kamerového systému, ktorý využívajú veľké laboratóriá, kde sa robia biomechanické výskumy. Toto je zjednodušená 3-kamerová verzia. Najdôležitejší je softvér, ktorý vyvinuli na univerzite v Oxforde v roku 2014 a od mája minulého roku ho máme aj my. Pokiaľ viem, tak sme zatiaľ jediní v rámci kontinentálnej Európy.
Nielen bežcovi. Máme tri druhy klientov – prvou sú zranení ľudia alebo ľudia s bolesťami pohybového aparátu. Druhou sú špičkoví športovci, ktorým pomáha podať ešte lepší výkon a treťou sú pooperačné stavy.
Každý klient je oterčíkovaný reflexnými bodkami od pása dole. Na tieto body reagujú infrakamery. Klient sa postaví na pás, spustí sa systém. Niet sa čoho báť, vieme tú diagnostiku robiť pri rôznych rýchlostiach – od chôdze až po šprint – každému ako vyhovuje.
Je jedno, či je to športovec alebo starší človek, či ich niečo bolí pri chôdzi, pri behu, pri lyžovaní. Postaví sa na pás, pustíme mu systém takou rýchlosťou, ako mu to je prirodzené a aby sme s ním vedeli zároveň komunikovať. Nahráme 30 sekúnd a okamžite máme výsledok.
Skladá sa z odbornej časti pre lekára alebo fyzioterapeuta, z ktorej presne vedia, na čo sa majú zamerať, čomu sa treba venovať. A potom je tam laická časť, aby tomu rozumel aj bežný človek. A na záver odporúčania, čo má robiť.
Všetky zlé návyky pri pohybe, preťažovanie niektorej strany tela, neprirodzené rotácie kĺbov. Vidia viac, ako napríklad magnetická rezonancia, lebo tá sa robí v pokoji, kým Run 3D sníma človeka v pohybe. Je veľmi veľká pravdepodobnosť, že táto diagnostika odhalí príčinu bolestí kolien, chrbtice, achiloviek, ale aj ostatných častí pohybového aparátu.
Všetko so všetkým súvisí. Napríklad k nám prišiel človek, ktorý mal dávnejšie narazené rebrá na pravej strane. Náklon vpravo uňho stále vyvolával bolesť, preto podvedome viac zaťažoval druhú stranu tela. Bez toho, aby si to uvedomoval. A to viedlo k preťaženiu ľavého kolena a jeho bolestiam. Človek si to s tými rebrami sám nespojí.
Alebo spomeniem triatlonistu, ktorý mal pri pohybe bolesti a napriek tomu, že navštívil rôznych odborníkov, problém pretrvával. Prišiel k nám, zistili sme, že behá s podsadenou panvou. Keď ju vysadil na opačnú stranu, bolesti sa stratili.
Mali sme tu aj stokilového bežca, ktorý zvládal s bolesťami behávať v tempe do 5:30. Po diagnostike u nás a spoločnej poctivej snahe o nápravu nedostatkov sa po dvoch mesiacoch dostal na tempo 4:30 bez bolesti.
Ide o športovcov, ktorí sú na tom výkonnostne vynikajúco, ale ich biomechanika pohybu nie je ideálna. Zjednodušene povedané, ich bežecký štýl je neprirodzený, majú zlé návyky. Vďaka tomuto vyšetreniu to vieme odhaliť a upraviť, čím športovec dokáže o niečo ešte zlepšiť svoje časy.
Áno, keď už telo naozaj dosiahne svoje limity a ďalej sa ísť nedá, zlepšením biomechaniky predsa ešte môže prísť k zlepšeniu výkonu.
Po diagnostike nastupuje druhá fáza testovania, volá sa retraining. Tento systém má veľkú výhodu, lebo s klientom vieme pracovať hneď. Povieme mu napríklad, skúste rozšíriť krok a hneď vidíme, či sa mu parametre upravujú alebo nie. Alebo zmiernite rotáciu v bedre a podobne.
Ak to človek vie upraviť hneď u nás na páse – je to problém v jeho hlave a vie na tom popracovať sám. Ak to ale na páse u nás zmeniť nevie, je to robota pre kvalitného odborníka, ktorý buď začne s liečbou alebo s rehabilitáciou, prípadne naučí človeka potrebné cvičenia na odstránenie problému.
Diagnostika stojí v závislosti od výberu balíčka 119 eur pre základnú verziu diagnostiky a 199 eur za komplexnú verziu, ktorá trvá cca 2 hodiny. So zdravotnou poisťovňou Dôvera sme sa však dohodli na 10 % zľave pre jej poistencov.
Pozn.: Blog o tom, ako táto diagnostika presne vyzerá v praxi, si môžete prečítať tu.