10.06.2019 • 6 minút na prečítanie

Opuchnutie dolných končatín

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Opuchnutie dolných končatín (edém) je často dôsledkom nadmerného hromadenia vody a soli v organizme mimo priestoru ciev, ktoré vedie k zväčšeniu tkanív. Zmeny sa prejavia porušením funkcie postihnutej končatiny. Tento symptóm je polyfaktoriálny – na jeho vzniku sa môže podieľať množstvo činiteľov. Ich rozpoznanie je dôležité pre nastavenie adekvátnej formy liečby.

Vznik a príčiny

Opuchnutie nôh spôsobené zadržiavaním tekutiny v tkanivách je známe ako periférny edém. Môže byť dôsledkom problémov s obehovým systémom, lymfatickým systémom alebo obličkami. Je častodôsledkom nadváhy alebo dlhodobejšej fyzickej inaktivity (po dlhom sedení alebo státí). Hlavným znakom edému je zadržiavanie soli a vody v organizme. Objem sodíka v tele závisí od jeho príjmu, vylučovania sodíka obličkami a strát solí v dôsledku potenia a metabolických dejov v organizme. Kľúčovú úlohu pri regulácii ustáleného obsahu vody a soli v organizme zohrávajú obličky a hormóny (aldosterón a antidiuretický hormón, známy ako vazopresín či adiuretín). Porucha funkcie hospodárenia s vodou a soľami, ktorá sprevádza rôzne patologické stavy a vedie k tvorbe opuchov, teda môže byť aj dôsledkom patológie tvorby týchto hormónov.

Medzi klinické faktory spojené s hromadením tekutín a vznikom opuchnutia patria akútne zlyhanie obličiek, kardiomyopatia (problém so srdcovým svalom), chronické ochorenie obličiek, cirhóza (zjazvenie pečene), trombóza hlbokých žíl, zlyhávanie srdca, hormonálna liečba, lymfedém (upchatie v lymfatickom systéme), nefrotický syndróm (poškodenie krvných ciev v obličkách), užívanie liekov na zmiernenie bolesti (ibuprofen alebo naproxén), perikarditída (zápal tkaniva okolo srdca), tehotenstvo, užívanie liekov na diabetes a vysoký krvný tlak, tromboflebitída (krvná zrazenina, ktorá sa zvyčajne vyskytuje v nohe), chronická venózna insuficiencia. Opuchnutie nôh niekedy súvisí s prebiehajúcim zápalom tkanív v dolnej končatine, ktorý môže byť reakciou na poranenie alebo ochorenie. Môže byť zapríčinený reumatoidnou artritídou, osteomyelitídou či inou zápalovou poruchou. K faktorom, ktorých dôsledkom môže byť zápal prejavujúci sa opuchnutím dolnej končatiny, patria poranenia Achillovej šľachy, roztrhnutie väzov v kolennom kĺbe, Bakerova cysta, zlomeniny ktorejkoľvek z kostí dolnej končatiny, ale aj infekcia kože, celulitída, dna (artritída súvisiaca s nadbytkom kyseliny močovej), ťažké infekcie ako dôsledky poranení, burzitída (zápal tekutiny, ktorá sa nachádza v kĺbovom puzdre, napríklad kolenného kĺba), osteoartritída (ochorenie spôsobujúce poruchu kĺbov) alebo vytknutý členok. Samostatnú skupinu tvoria choroby lymfatického systému (rekurentná lymfagiitída, filariáza, tuberkulóza, neoplazma).

Príznaky

Opuchnutiu končatín môže predchádzať viacero symptómov, najčastejšie pocit ťažkých nôh, únava a pocit napätia. V dôsledku niektorých ochorení sa môžu objaviť aj kŕče v oblasti lýtok. Pomerne časté sú bolesti svalov. Vinou opuchu dochádza k porušeniu výživy tkanív, ktoré môžu podmieniť zmeny zafarbenia pokožky a vznik zle sa hojacich rán. Pokožka môže byť neprirodzene lesklá. Tieto symptómy často vedú ku vzniku vredov predkolenia. V niektorých prípadoch je začervenanie sprevádzané bolesťou v mieste zápalu žily alebo tkaniva a tkanivo môže byť na pohmat tvrdšie. Veľmi často sa na pokožke pri miernom zatlačení vytvárajú jamky, prítomné niekoľko sekúnd.

Diagnostika

Lekár najskôr musí zistiť, či zadržiavanie vody a solí v tele je lokálne, alebo postihuje celý organizmus, a čo je jeho príčinou. Okrem fyzického vyšetrenia pacienta je súčasťou diagnostiky podrobná anamnéza – pacient opisuje výskyt symptómov a situácie, v ktorých sa objavujú. Niekedy sa na potvrdenie príčiny opuchov používajú zobrazovacie techniky ako röntgenové lúče, ultrazvukové vyšetrenia, magnetická rezonancia. Krvné testy a vyšetrenie moču pomáhajú lekárom identifikovať prípadný zápal v tele alebo infekcie a alergie, ktoré môžu byť spúšťačom problému. Pri vyšetrení moču sa tiež realizuje vyšetrenie klírensu endogénneho kreatinínu a renálnych funkcií (informujú o stave obličiek), stanovenie albumínu, cholesterolu, močoviny, kreatinínu a imunologických parametrov.

Liečba

Mierny edém zvyčajne ustúpi sám a nevyžaduje intervenciu lekára. Tento proces sa dá urýchliť polohovaním postihnutej končatiny nad úroveň srdca a obmedzením príjmu sodíka v potrave. V prípade neustupujúceho, opakujúceho alebo zhoršujúceho sa opuchu je dôsledkom vážnejšie poškodenie organizmu. Od príčiny stavu závisí liečba. Štandardne sa na zmiernenie opuchu predpisujú lieky, ktoré pomáhajú telu vylučovať nadbytočnú tekutinu vo forme moču (diuretiká). Jedným z najbežnejších diuretík je furosemid. Dlhodobá liečba sa obvykle zameriava na zmiernenie či odstránenie základnej príčiny opuchnutia. Ak je edém dôsledkom užívania liekov, lekár môže upraviť predpis alebo využiť alternatívne lieky, ktoré edém nespôsobujú. Pri alergii sa využívajú lokálne steroidy, pri úraze sa na postihnuté miesto odporúča priložiť studený obklad. V prípade infekcie lekár indikuje širokospektrálne antibiotiká. Na liečbu symptómov sa využívajú tiež antihistaminiká a nesteroidné antireumatiká.

Prevencia

Nasledujúce kroky môžu pomôcť znížiť edém a zabrániť jeho návratu. Pohyb predstavuje prevenciu vzniku edému, lebo pomáha organizmu (hlavne srdcu) v kolobehu tekutín a tak aj návratu prebytočnej tekutiny z končatín späť smerom k srdcovému svalu. Polohovaním postihnutej končatiny nad úroveň srdca a pravidelnou masážou pacient docieli rovnaký výsledok. Používanie kompresných pančúch znižuje opuchnutie, respektíve zabraňuje jeho rozvinutiu a zadržaniu vody v tkanive. Končatina by mala byť zabandážovaná, kým pacient ráno vstane z postele. Dôležité je udržiavať končatinu čistú, zabrániť vzniku vlhkosti a poranenia, ktoré by mohli podmieniť vznik závažných defektov kože (vredy predkolenia). Zníženie príjmu soli a úprava pitného režimu sú formy prevencie nevyhnutné v prípade ťažkých opuchov.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
napätienohyopuch nôhsvalyúnava