10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Osteoartrózachodidla a členkového kĺbu

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Osteoartróza (OA) je stav charakterizovaný rozpadom a eventuálnou stratou chrupky v kĺboch. Chrupka je spojivové tkanivo na konci kostí. Chráni kosti počas pohybu. Keď začne ubúdať alebo strácať funkciu, objavujú sa príznaky, ktoré môžu obmedziť schopnosť pohybu pacienta. Osteoartróza môže postihnúť všetky kĺby tela. Jedným z najproblematickejších je kolenný, počas života vystavený najväčšej námahe, no rizikové súvšetky váhonosné kĺby.

Vznik a príčiny

Hlavným dôsledkom je poškodenie kĺbovej chrupky v dôsledku opotrebovania kĺbov vekom. Ďalšou príčinou býva traumatické zranenie, zlomeniny, roztrhané väzivo alebo vyvrtnutia, ktoré spôsobia, že zranený kĺb sa neskôr stane artrotickým.

Niekedy traumatické poranenie spôsobí artrózu v poškodenom kĺbe, aj keď kĺb dostal v čase zranenia primeranú lekársku starostlivosť. Na vznik ochorenia má vplyv aj genetický základ, pohlavie pacienta (u mužov do 45 rokov sa vyskytuje častejšie, u žien od 50 rokov s nástupom menopauzy), rasa, nadváha, obezita aj nadmerné zaťažovanie, a to hlavne u aktívnych športovcov.

Príznaky

Osteoartróza spôsobuje opuch, bolesť, vedie k deformácii, strate funkčnosti a pohyblivosti kĺbov. Ide o degeneratívne ochorenie, no jeho stav sa môže zhoršovať pomaly v priebehu rokov, aj keď existujú výnimky. Takmer polovica ľudí vo veku od 60 do 70 rokov má artrózu chodidla a/alebo členkového kĺbu, ktorá však nemusí spôsobovať žiadne príznaky.

Každá noha má 26 kostí a viac ako 30 kĺbov. Osteoartróza chodidla a členka najčastejšie postihuje pätovú kosť, vnútornú chodidlovú kosť, vonkajšiu chodidlovú kosť, kĺb, ktorý spája palec s chodidlom, a kĺb, ktorý spája členok a holennú kosť.

Osteoartróza dolnej časti nôh sa prejavuje bolesťou kĺbov pri zvýšenej námahe a po nej, stuhnutosťou a opuchnutím kĺbov, rozšírením kĺbov a kostí na chodidlách, zníženou schopnosťou pohybu a chôdze. Bolesť sa často zhoršuje v noci. Na rozdiel od iných foriem artritídy, napríklad reumatoidnej, osteoartróza ovplyvňuje len činnosť kĺbov, nie však kožné tkanivo, pľúca, oči alebo krvné cievy.

Diagnóza
Diagnóza osteoartrózy chodidla a členka zahŕňa analýzu anamnézy, klinické vyšetrenie, röntgenové snímanie, snímanie magnetickou rezonanciou (MRI) alebo CT skenovanie.

LiečbaOsteoartróza chodidla a členka sa môže liečiť mnohými spôsobmi. Minimálne invazívne metódy liečby artrózy nohy a členka sú:

  • steroidné lieky injikované do kĺbov
  • protizápalové lieky na zníženie opuchov v kĺboch
  • lieky na zmiernenie bolesti
  • ortopedické vložky, bandáže a ortézy na podporu kĺbov
  • fyzioterapia
  • zdravotná obuv alebo vhodné a pohodlné topánky (v tvare nohy, flexibilné, protišmykové, prípadne s gumovou odpruženou podrážkou)
  • regulácia hmotnosti (vysoká hmotnosť predstavuje vysokú záťaž na kĺby)
  • cvičenie na posilnenie a spružnenie chodidlových kĺbov (cviky na päty, špičky chodidiel, prsty nôh aj palce samostatne)

Ako sa vykonáva zákrok
Chirurgia je účinnou možnosťou liečby osteoartrózy. Môže vyžadovať viac ako jeden zákrok. Najčastejšie sa vykonáva:

Artroskopia – zákrok odstraňuje a čistí zapálené oblasti kĺba s použitím sondy a chirurgických nástrojov, aby sa predišlo jeho radikálnemu poškodeniu. Operácia nie je náročná a je vhodná v každom veku.

Arthrodéza – ak kĺb nie je možné, alebo vhodné nahradiť, pristupuje sa k spojeniu kostí s implantátmi z kovových klinov, skrutiek alebo drôtov.

Náhrada časti kĺbov či tkaniva – je nahradením kĺbovej chrupky kolagénovou výplňou alebo napríklad novou metódou, 3D kolagénovým implantátom. Operácia výrazne znižuje bolestivosť a zvyšuje mobilitu. Zriedkavejšie sa pristupuje k náhrade celej plochy umelým implantátom.

Protetika – náhrada častí kĺbov umelými protézami, ktoré môžu telu slúžiť dlhé roky.

PrevenciaIde o chronickú chorobu, čiže jej prejavy sa dajú len oddialiť alebo tlmiť. Správna diagnóza a liečba, prípadne zákrok, však môžu pomôcť minimalizovať obmedzenia hybnosti kĺbov a umožnia viesť aktívny život. Na predchádzanie skorším prejavom ochorenia je potrebné najmä užívanie naordinovaných liekov, výživových doplnkov a vitamínov, vyvážená strava, fyzická aktivita a cvičenie konzultované s odborníkom a regulácia hmotnosti.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bedrábolesť kĺbovkĺbypodliatinypoteniesrdcové zlyhávaniezápal pľúczlomenina