Salicyláty sú látky, ktoré sú súčasťou mnohých voľne dostupných liečiv. Typickým zástupcom je aspirín. Je jedným z najčastejšie používaných liekov proti bolesti, horúčke, zápalu a proti zrážaniu krvi. Otravy salicylátmi bývajú následkom náhodného predávkovania liekmi aj úmyselného samovražedného pokusu. Bežnými prejavmi otravy sú pískanie v ušiach, vracanie, závrat a zrýchlené dýchanie. Pri podozrení na otravu je nutné okamžite privolať lekársku pomoc.
K otrave salicylátmi dochádza v rôznych situáciách. Pri samovražedných pokusoch sa do tela väčšinou vpraví väčšie množstvo látky, čo má za následok vážnejšie prejavy, dokonca smrť. Iné prípady môžu vznikať pri náhodnom užití väčšej dávky salicylátov. Bývajú to najčastejšie prípady náhodných otráv detí. Inokedy to môže byť chronická (dlhodobá) otrava u ľudí, ktorí užívajú lieky dlhší čas. Dôvodom je nesprávne nastavené dávkovanie či užívanie liekov.
Príznaky otravy salicylátmi majú rôznu rýchlosť nástupu i závažnosť. Závisia od požitého množstva liekov. Najčastejšie sa však prejavujú po 6-12 hodinách od požitia salicylátov. Mierne otravy sa prejavujú zvonením v ušiach, zrýchlením dýchania, závratom a rozmazaným videním. Často sa pridáva nevoľnosť, vracanie a bolesti brucha. Zvýšená aktivita môže byť vystriedaná únavou.
V závažnejších prípadoch sa pridáva horúčka, zmätenosť a halucinácie. Taktiež môže vzniknúť porucha vedomia až kóma. V najzávažnejších prípadoch sa otravy končia smrťou. Dôvodom býva zlyhanie dýchania a srdcovej činnosti.
Stanovenie diagnózy je založené na prítomnosti typických príznakov, vypátraní situácie a možnosti prístupu k salicylátom. Kľúčové sú krvné testy, tie dokážu odhaliť poškodenie orgánov a zmerať množstvo salicylátov v krvi. Podľa toho lekár odhadne závažnosť otravy. Okrem toho je samozrejmosťou komplexné vyšetrenie pacienta.
V liečbe je dôležité čo najskoršie rozpoznanie príznakov otravy. Základom liečby je obmedzenie ďalšieho vstrebávania salicylátov do krvi. V krátkom odstupe od užitia liekov môže pomôcť výplach žalúdka. Postupne sa podáva takzvané aktívne uhlie (v tabletách alebo prášku). To naviaže liečivá v žalúdku či črevách a zabráni ich vstrebaniu.
V nemocnici sa podávajú infúzie tekutín do žily. Zabraňuje sa tým dehydratácii (odvodneniu) a ovplyvňuje sa nimi vhodné zloženie krvi. Niekedy môže lekár predpísať špeciálne látky na urýchlenie vymočenia salicylátov. Tento postup sa nazýva alkalická diuréza. Vo vážnejších prípadoch sa na odstraňovanie salicylátov z krvi používa dialýza. Nutnou súčasťou liečby je neustála kontrola zdravotného stavu a životných funkcií človeka.