12.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Pásmová choroba

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Pásmová choroba (jet lag) je stav, ktorý nastáva po cestovaní cez rôzne časové pásma. Prirodzený rytmus tela je narušený, to ovplyvňuje stav bdelosti a spôsobuje únavu. Starší ľudia trpia príznakmi pásmovej choroby viac ako mladší. Príznaky sa prejavujú zväčša do 12 hodín od príchodu na nové miesto a môžu trvať niekoľko dní.

Vznik a príčiny

Telo človeka je prirodzene uspôsobené na 24-hodinový cyklus. Ten je známy ako cirkadiánny rytmus a sú podľa neho nastavené biologické funkcie (teplota tela, uvoľňovanie hormónov a podobne). Cestovanie cez rôzne časové pásma môže tieto hodiny narušiť a prechodom do iného času je telo pomýlené, pretože má posunutý aj čas bdenia a spánku.

Čím viac časových pásiem človek prejde, tým výraznejšie príznaky jet lagu bude pociťovať. Zo skúsenosti vyplýva, že je ľahšie cestovať na západ a prispôsobiť sa pásmovej chorobe, ako na východ. Je totiž jednoduchšie telo prinútiť skôr zaspať, ako ho donútiť dlhšie bdieť.

Príznaky

Najčastejšie príznaky jet lagu sú únava, ospalosť, podráždenosť, pocit miernej dezorientácie, letargia, mierne tráviace problémy (žalúdočná nevoľnosť, hnačka), nespavosť.

Symptómy pásmovej choroby bývajú mierne. Ak človek trpí závažnejšími príznakmi, ako je studený pot, vracanie a horúčka, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o inú diagnózu.

Diagnostika

Na diagnostiku pásmovej choroby zväčša netreba lekára. Človek, ktorý cestoval cez rôzne časové pásma, na sebe pociťuje jasné príznaky, ktoré by mali do niekoľkých dní ustúpiť. Ak pretrvávajú, môže vyhľadať lekársku pomoc a poradiť sa ohľadom únavy a spánku. Po opise príznakov lekár identifikuje problém a, keď je to nutné, môže odporučiť konzultáciu so špecialistom na spánok.

Liečba

V prípade tejto diagnózy nie je nutná odborná liečba. Ak príznaky človeka výraznejšie obťažujú pri každodennom fungovaní, môže si pomôcť viacerými metódami.

Spánok:najlepším liekom na pásmovú chorobu je spánok. Pred cestovaním aj po ňom si treba oddýchnuť.

Slnko:slnečný svit telu pomáha určiť harmonogram. Ak sa dá, po docestovaní je vhodné ísť na slnko a príznaky pásmovej choroby by sa mali výrazne zmierniť.

Svetelná terapia:na princípe prirodzeného slnečného žiarenia a jeho vplyvu na telo funguje aj svetelná terapia. Je dostupná v špecializovaných salónoch.

Melatonín:ide o hormón, ktorý telo prirodzene produkuje pred spaním. Ak sa človek potrebuje nastaviť na spánok, môže si kúpiť voľnopredajné lieky s jeho obsahom. Je dôležité potom spať aspoň 8 hodín, pretože melatonín pri skoršom prebudení môže spôsobovať ospalosť.

Tabletky na spanie:po konzultácii s lekárom – vzhľadom na možné vedľajšie účinky – možno užívať tabletky na spanie. Existuje viacero voľnopredajných alternatív. Ak je to nutné, lekár môže predpísať silnejšiu verziu lieku.

Jedlo:zo skúseností pacientov vyplýva, že pozitívny vplyv na príznaky pásmovej choroby môže mať aj jedlo. Treba sa prispôsobiť novému času a telu dodať energiu kvalitnou stravou vtedy, keď to „káže“ nové časové pásmo. Pomôže to nastaveniu rytmu.

Prevencia

Proti výrazným a dlhšie trvajúcim príznakom pásmovej choroby najlepšie funguje plánovanie. Kto cestuje na východ, mal by skúsiť pár dní vopred zmeniť svoj režim a telo nastaviť. Pri spánku je dobré používať zátky do uší a ochranu proti svetlu, aby bol spánok čo najkvalitnejší.

Dôležitý je kratší interval spánku počas dňa, ktorý môže pomôcť k návratu bežného biorytmu. Ak je to možné, na miesto určenia je dobré prísť skôr a dopriať si čas na aklimatizáciu. Dôležité je vyhýbať sa alkoholu, ktorý narúša spánok, a kvalitne sa stravovať.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
hnačkaletargianespavosťnevoľnostpásmová chorobapodráždenosťtráviace problémyúnava