04.01.2024 • 7 minút na prečítanie

Pľúcna hypertenzia väčšinou vzniká, ako následok iného ochorenia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Pľúcna hypertenzia je závažné ochorenie vznikajúce následkom postihnutia drobných pľúcnych tepien. Viete, ako sa prejavuje a aké sú spôsoby liečby?

V nasledujúcom článku sa dozviete:

  • čo je pľúcna hypertenzia
  • ako sa pľúcna hypertenzia prejavuje
  • aké typy pľúcnej hypertenzie poznáme
  • ako prebieha diagnostika ochorenia
  • aké možnosti liečby existujú

Orawan Pattarawimonchai/shutterstock
Pľúcna hypertenzia

Pľúcna hypertenzia je ochorenie, ktoré sa najčastejšie diagnostikuje medzi 40. až 50. rokom života, v pokročilom štádiu. Výrazne skracuje život pacienta a obmedzuje ho pri bežných činnostiach.

Neliečení pacienti zomierajú do dvoch či troch rokov na zlyhanie srdca a len 40 % pacientov sa dožíva piatich rokov od diagnostikovania choroby.

Čo je pľúcna hypertenzia?

Pľúcna hypertenzia je následkom postihnutia drobných pľúcnych tepien. Z nie úplne objasnených príčin sa zužujú, menia sa ich vlastnosti a vytvárajú sa v nich drobné krvné zrazeniny.

Aby pravá komora srdca dokázala prečerpať cez pľúca dostatočné množstvo krvi, musí vytvoriť vysoký tlak a tak vynaložiť obrovskú námahu, pri čom dochádza k zvýšeniu tlaku pľúcnych tepnách – pľúcnej hypertenzii. Následkom dlhodobého preťaženia srdca býva v konečnom štádiu jeho zlyhanie.

Pľúcna hypertenzia je relatívne mladé ochorenie. Nie však preto, že by sa v populácii nevyskytovala aj predtým, ale preto, že zmerať tlak v krvnom riečisku dokážeme až od roku 1951, kedy sa zaviedla v diagnostike pravostranná katetrizácia.

Prvé zmienky o ochorení sa však v odbornej literatúre objavili už v roku 1891, keď nemecký internista Ernst von Romberg nazval tento stav ako pľúcna vaskulárna skleróza.

Príznaky pľúcnej hypertenzie

Medzi typické príznaky ochorenia pľúcnej hypertenzie patrí:

  • dýchavičnosť aj po ľahkej fyzickej námahe,
  • bolesť na hrudi
  • zvýšená pulzová frekvencia
  • modranie pier
  • odpadávanie
  • opuch nôh
  • hromadenie vody v tele
Dýchavičnosť
New Africa/Shutterstock.com

O vysokom tlaku v pľúcnej cirkulácii hovoríme, ak je tlak vyšší ako 25 mmHg v pokoji alebo 30 mmHg pri záťaži.

Stanovenie presnej diagnózy si však vyžaduje katetrizáciu, čiže zavedenie tenkej hadičky – katétra – cez žilu až do pľúcneho riečiska. Bez tohto vyšetrenia nie je jednoznačné stanovenie diagnózy pľúcnej artériovej hypertenzie možné.

Okrem toho sú potrebné aj ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ktoré umožnia diagnózu spresniť a prijať rozhodnutie o správnej liečbe.

Typy pľúcnej hypertenzie

Poznáme 5 hlavných typov pľúcnej hypertenzie:

  1. pľúcna artériová hypertenzia (PAH)
  2. pľúcna hypertenzia v dôsledku postihnutia ľavostranných oddielov
  3. pľúcna hypertenzia pri ochorení pľúc alebo nízkom obsahu kyslíka v pľúcach
  4. chronická tromboembolická pľúcna hypertenzia
  5. pľúcna hypertenzia s nejasným pôvodom (idiopatická)

Niektoré z nich sa vyskytujú často a vznikajú následkom iných ochorení. Najzásadnejším opatrením v liečbe je riešenie ochorení, ktoré ju vyvolávajú. Príkladom môže byť postihnutie srdcovej chlopne alebo bronchiálna astma.

Aké sú možné príčiny vzniku pľúcnej hypertenzie?

Príčiny vzniku pľúcnej hypertenzie nie sú vo všetkých prípadoch známe. Medzi pôvodcov ochorenia, ktoré odborníci vedia identifikovať, môžeme zaradiť:

  • Užívanie liekov na zamedzenie chuti do jedla, tzv. liekov na chudnutie. Patogénne účinky vedúce k rozvoju pľúcnej hypertenzie sa môžu objaviť aj po niekoľkých rokoch.
  • Pečeňové, reumatické či pľúcne ochorenia– pľúcna hypertenzia môže byť tiež dôsledkom iných ochorení, ako sú chronické ochorenia pečene a cirhóza pečene, reumatické ochorenia, ako sklerodermia alebo systémový lupus erythematosus (lupus) a pľúcne choroby, vrátane nádorov, rozdutia pľúc, chronickej obštrukčnej choroby pľúc a pľúcnej fibrózy.
  • Srdcové ochorenia, vrátane ischemickej choroby srdca, ochorení aortálnej alebo mitrálnej chlopne, ľavostranného zlyhania srdca a vrodené chyby srdca.
  • Tromboembolická choroba– rozsiahle krvné zrazeniny vo veľkých pľúcnych tepnách môžu prispieť k rozvoju pľúcnej hypertenzie.
  • Spúšťačom ochorenia pľúcnej hypertenzie môže byť aj nedostatok kyslíka. Rizikové je bývanie vo výškach, nadváha a obezita ako aj neliečené spánkové apnoe.
  • Potvrdené sú aj genetické predispozície. V prípade, ak sa vo vašej rodine vyskytlo genetické zaťaženie pľúcnou artériovou hypertenziou a máte ťažkosti, je vhodné ísť na preventívne vyšetrenie.

Hodnoty, ktoré sú dôležité pri diagnostike pľúcnej hypertenzie

Fyziologicky je v pľúcnom riečisku nízky tlak. Pľúcna hypertenzia je ochorenie, pri ktorom stúpa hodnota tlaku v pľúcnych cievach. Pri diagnostike je dôležité skontrolovať a porovnať hodnoty tlaku v pľúcnom obehu, pomocou katetrizácie, čo je invazívna metóda merania tlaku.

O pľúcnej hypertenzií hovorím ak  je tlak vyšší ako 25 mmHg v pokoji alebo 30 mmHg pri záťaži.

Fyziologické hodnoty tlaku

20,6 mmHg

Stav ľahkej pľúcnej hypertenzie

26-35 mmHg

Stav strednej pľúcnej hypertenzie

36-45 mmHg

Stav ťažkej pľúcnej hypertenzie

45 mmHg a viac

Hodnotu tlaku v pľúcnom riečisku je možné odvodiť aj echokardiografickým vyšetrením, ktorého základom je dopplerovská technika merania rýchlosti prietoku krvi v srdci. Podľa hodnoty reguritačnej trysky na trojcípej chlopni. Pri hodnote vyššej ako 3-3,5 m/s je hodnota tlaku v pľúcnici vyššia ako 40 mmHg.

Diagnostika pľúcnej hypertenzie je náročná a vyžaduje komplexné vyšetrenia pomocou  zobrazovacích metód a vyšetrenia u pneumológa a mnohých ďalších špecialistov.

Aké sú možnosti liečby pľúcnej hypertenzie?

Pri liečbe pľúcnej hypertenzie sú veľmi dôležité režimové opatrenia, ako je obmedzenie fyzickej námahy či pohybu vo vysokých nadmorských výškach. Gravidita sa spája s vysokým rizikom pre matku aj dieťa a neodporúča sa.

Pacienti majú k dispozícii väčšinu liekov, ktoré sa používajú na liečbu pľúcnej artériovej hypertenzie. Vzhľadom na ojedinelý výskyt a nutnosť zložitej diagnostiky sa vyšetrovanieliečba musí sústreďovať do špeciálnych centier.

V poslednom období sa v snahe ovplyvniť viaceré prejavy ochorenia a zvýšiť účinnosť používa vo svete kombinovaná liečba, kedy sa kombinujú dva druhy účinných látok.

Liečba a starostlivosť o pacientov s pľúcnou hypertenziou je náročná a vyžaduje si spoluprácu viacerých odborníkov.

Pacienti sa liečia v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave, vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb v Košiciach a Stredoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici.

O deti sa starajú lekári v Detskom kardiocentre Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. Jedinou alternatívou liečby pre niektorých pacientov je obojstranná transplantácia pľúc.

Transplantácia pľúc
totojang1977/Shutterstock.com

Lieky na liečbu pľúcnej hypertenzie

Najčastejšie používané lieky pri liečbe pľúcnej hypertenzie sú lieky napomáhajúce rozširovaniu pľúcnych tepien. Medzi tieto liečivá patria vazodilatancia, ktoré rozširujú priesvit ciev blokovaním draselných iónov, antikoagulancia, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazených v zúžených cievach a diuretiká sa indikujú v štádiu zlyhávajúcej pravej komory srdca.

Najúčinnejším liekom pri liečbe pľúcnej arteriálnej hypertenzie je kombinácia liekov a dlhodobá inhalácia kyslíka.

Špecifické liečivá, ktoré sa využívajú pri liečbe pľúcnej hypertenzie sú aj:

  • prostanoidy – epoprostenol, treprostinil, iloprost, beraprost
  • antagonisty endotelínových receptorov: bosentan, ambrisentan, sitaxsentan
  • inhibítory fosfodiesterázy

Pomoc pacientom s pľúcnou hypertenziou

Slovenským pacientom s pľúcnou hypertenziou a ich rodinným príslušníkom pomáha Združenie pacientov s pľúcnou hypertenziou.

Je členom európskeho združenia PHA Europe (European Pulmonary Hypertension Association), ktoré zastrešuje európske pacientske združenia s PH. Zároveň je partnerom EURORDIS, ktorá zastrešuje pacientske združenia so zriedkavými chorobami.

 

 

Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:

Solen: Hypertencia v pľúcnom riečisku

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia