V chladnom období roka spĺňa polievka hneď niekoľko funkcií: je zdrojom tekutín, výživných látok a zároveň slúži ako prostriedok na zahriatie. Práve na jeseň je k dispozícii množstvo zeleniny, ktorá nás vie prirodzene zahriať. Zeleninové polievky sa odporúča konzumovať čerstvé a už neohrievať, aby si zachovali čo najväčšiu nutričnú hodnotu.
Jedenie polievok je v našich končinách späté s niekdajším spôsobom života. Naši predkovia preferovali husté sýte polievky, plné dopestovaných surovín z lokálnych zdrojov. Polievky boli základom ich stravy a konzumovali sa ako raňajky, obed, či večera. Spájali rodinu a symbolizovali tradície.
Aj v dnešnej dobe ešte ostávajú tradície spojené s konzumáciou polievky napríklad pri svadobnej hostine, kde jedenie polievky z jedného taniera symbolizuje súdržnosť mladomanželov. Tiež Štedrú večeru si počas vianočných sviatkov nevieme predstaviť bez tradičnej polievky.
Jesenný a zimný čas je chladným obdobím roka. Človek sa potrebuje zahrievať. Siaha po teplých jedlách a nápojoch, ktoré sú mu v letnom období menej prirodzené. Dokonalým pokrmom jesene a zimy sú polievky.
Už dávno neplatí, že polievka je len štartér pred hlavným obedovým jedlom. Konzumuje sa ako sýte desiatové jedlo, ako teplý mixovaný nápoj alebo ako skvelé nízkosacharidové večerné jedlo. Nie každý je milovníkom polievok, napriek tomu polievky plnia hneď niekoľko dôležitých funkcií.
V chladnom období roka človek prirodzene prestáva pociťovať smäd v takej intenzite ako v lete. Ideálnym pomocníkom pre dodržiavanie pitného režimu je práve polievka, ktorú si možno nalievať do hrnčeka a popíjať ako teplý nápoj. Takáto konzumácia zabezpečí nielen potrebné množstvo tekutín, ale je aj výborným zdrojom vitamínov, minerálov a vlákniny. Ideálnym pomocníkom v tomto prípade sú mixované polievky v podobe redšieho zeleninového pyré.
Jeseň poskytuje širokú škálu surovín, vhodných pre prípravu rozmanitých polievok. Zeleninové polievky obsahujú množstvo výživových látok, ktorých účinok sa práve varením umocňuje. Živiny zo zeleninových a strukovinových polievok majú ľahko stráviteľnú podobu, pomáhajú udržiavať vhodné mikroprostredie v črevách, sú prirodzene vstrebateľné a využiteľné pre ľudský organizmus.
Mäsový vývar je vynikajúcim zdrojom vápnika, fosforu, horčíka, sodíka, posilňuje imunitu, rozprúdi krvný obeh a nabije organizmus telesnou silou. Mixované polievky formou zeleninového pyré sú skvele vstrebateľné a šetrnou prípravou tak zabezpečia plnohodnotný prísun živín a vlákniny. Sú podávané už batoľatám a tiež s obľubou využívané ako podporný prostriedok pri liečbe žalúdočných, pečeňových, žlčníkových, či črevných ochorení.
Nielen teplotou, ale aj zložením dokáže polievka skutočne zahriať. V chladnom období je k dispozícii množstvo potravín na prípravu polievok, ktoré nás prirodzene zahrievajú. Príkladom je tekvica, cibuľa, cesnak, petržlen, hovädzie mäso, chilli, zázvor, rôzne druhy korenín a iné. Napokon aj potraviny, ktoré radíme medzi neutrálne, či chladné dokážu uvarením zmeniť svoj vplyv a z ochladzujúcej potraviny sa môže stať zahrievacia. Príkladom takejto potraviny často používanej práve v polievkach je zeler. Jeho vplyv je ochladzujúci, no varením získava teplú povahu.
Suroviny na 6 porcií: 3 stredne veľké cvikly, 1 konzerva drvených paradajok, 10 cm stonkového zeleru, 1 menšia cibuľa, 1 krabička mandľového mlieka, štipka himalájskej soli, štipka čierneho korenia, štipka chilli na zvýraznenie (nemusí byť), 3 PL nepasterizovanej bryndze, 2 PL nasekanej pažítky, 1PL maslo Ghee, 1 hrnček čistej vody
Postup: Cviklu vcelku aj so šupkou dáme variť do hrnca s čistou vodou. Cibuľu nakrájame na malé kocky. Zeler si nakrájame na menšie kolieska. Keď sa cvikla uvarí, nakrájame aj ju na kocky. Na masle Ghee si opečieme krátko cibuľu, pridáme k nej stonkový zeler, cviklu a chvíľku restujeme. Zalejeme 1 hrnčekom čistej vody a necháme prevrieť asi 5 minút.
Pridáme paradajky v konzerve, mandľové mlieko, premiešame a počkáme na zovretie. Odstavíme a premiestnime celú zmes do mixéru. Rozmixujeme na hladký krém a dochutíme podľa potreby himalájskou soľou, čiernym korením a chilli korením. Nepasterizovanú bryndzu si vymiešame s pažítkou a vytvarujeme šúľance, ktoré ledabolo položíme do polievky. Polievka je hotová. Dobrú chuť!
Konzumácia polievok je výbornou voľbou pre udržanie štíhlej línie. Je absolútne bežné, že sa polievka konzumuje ako hlavný chod. Vo väčšine prípadov je jej konzumácia z hľadiska prijatých kalórií podstatne nižšia, ako pri bežných hlavných jedlách. Prichádza po nej pocit sýtosti, ale nie preplnenia a ťažoby v tráviacom trakte.
Zeleninové polievky
Zeleninu do polievky je v prvom rade potrebné poriadne vydrhnúť, ideálne čistou drsnejšou hubkou pod prúdom tečúcej studenej vody. V takom prípade nie je nutné lúpať ju. Zelenina si zachová svoju kvalitu, ak ju do varenia pridáme bez pokrájania na drobné kúsky, priamo do horúcej vody, v uzavretom hrnci, ideálne tlakovom a varíme ju čo najkratšiu dobu. Čas závisí od veľkosti vložených kúskov, aj od druhu zeleniny. Nakrájať zeleninu na menšie kúsky sa dá aj po uvarení. Zeleninové polievky by sa mali konzumovať čerstvé a ohrievať čo najmenej. Ohrievaním sa strácajú vitamíny, najmä vitamín C. Preto zeleninovú polievku nie je vhodné odkladať na druhý deň.
Mäsové polievky
Základom mäsovej polievky sú kvalitné zdroje mäsa a kostí. Aby sa pri varení vývarov predišlo vylučovaniu toxických látok z mäsa a kostí (kyselina močová, močovina), je vhodné prvú zovretú vodu zliať, mäso a hrniec vyumývať a naplniť obsah novou, už zovretou vodou.
Ďalej pokračovať v dlhom a pomalom varení. Ideálne je do vývaru pridať množstvo rôznorodej zeleniny, vňatí a byliniek, nielen pre zintenzívnenie chute, ale aj výživových účinkov.
Mäsové vývary pôsobia protizápalovo, pomáhajú zmierňovať kašeľ, pôsobia proti prechladnutiu. Posilňujú imunitu, pôsobia ako podporná liečba pri ochoreniach a upokojujú tráviacu sústavu.
Vďaka obsahu peptidov sú mäsové vývary obľúbené aj u športovcov, ich príjem totiž pomáha k nárastu svalovej hmoty, k udržaniu výkonnosti a vytrvalosti, k efektívnejšiemu spaľovaniu tukov a napomáha regenerovať unavené svaly a orgány. Mäsové vývary skvele hydratujú a dokážu dodať organizmu okamžite vstrebateľnú výživu.
Mixované polievky
Mixované polievky zo zeleniny sú výborným zdrojom vitamínov a vlákniny. Dôležitým faktorom ich prípravy je šetrné spracovanie, kvôli zamedzeniu straty živín. Väčšine druhov zeleniny vhodnej na mixovanie ako je brokolica, karfiol, cuketa, tekvica, paradajky alebo pór postačí úprava nad parou.
Ďalšie spracovanie je už na fantázii kuchára. Ideálne je pridať trošku prevarenej vody, rastlinnej smotany, kvalitných za studena lisovaných olejov a bylín, trošku soli a korenín. Takto upravená polievka je plnohodnotným a veľmi zdravým pokrmom pre studené dni.