04.07.2019 • 6 minút na prečítanie

Poranenie hlavy a otras mozgu

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Otras mozgu je traumatické poranenie, ktoré ovplyvňuje jeho funkciu. Účinky sú zvyčajne dočasné, ale môžu zahŕňať bolesti hlavy a problémy s koncentráciou, pamäťou, rovnováhou a koordináciou. Niektoré otrasy spôsobia stratu vedomia, ale väčšina nie. Je tiež možné mať otras mozgu a stav poranenia si ani neuvedomiť. Otrasy sú obzvlášť časté, keď sa človek venuje kontaktnému športu. Väčšina ľudí sa po zranení zotaví.

Príznaky

Príznaky otrasu mozgu môžu byť mierne a nemusia sa prejaviť okamžite. Môžu však trvať niekoľko dní, týždňov, dokonca aj dlhšie. Bežné symptómy po otrase mozgu následkom poranenia sú bolesť hlavy, strata pamäti (amnézia) a zmätenosť. Amnézia zvyčajne zahŕňa aj zabudnutie na udalosť, ktorá otras spôsobila.

K uvedeným základným príznakom sa zväčša pridružuje pocit tlaku v hlave, zmätenosť alebo pocit „stratenia“, závraty alebo hviezdičky pred očami, zvonenie v ušiach, nevoľnosť, vracanie, nesprávna reč, oneskorená odpoveď na otázky, omráčený výraz, únava.

K oneskoreným príznakom patrí nekoncentrovanosť a sťažnosti na pamäť, podráždenosť a iné zmeny osobnosti, citlivosť na svetlo a šum, poruchy spánku, problémy psychickej nálady a depresie, poruchy chuti a čuchu.

Trauma hlavy je veľmi častá u malých detí. Keďže nevedia opísať, ako sa cítia, je dôležité rozpoznať príznaky. Stopy po detskom otrase mozgu sú omráčený výzor, podráždenosť, strata rovnováhy a neistá chôdza, nadmerný plač, zmena v spôsoboch stravovania alebo spánku a nedostatok záujmu o obľúbené hračky.

Medzi symptómy, ktoré vyžadujú okamžitú kontrolu, patrí opakované vracanie, strata vedomia dlhšia ako 30 sekúnd, bolesť hlavy, ktorá sa časom zhoršuje, zmeny v správaní (napríklad podráždenosť), zmeny vo fyzickej koordinácii, zmätenosť alebo dezorientácia (ťažkosti s rozpoznávaním ľudí alebo miest), nesprávna reč alebo iné zmeny v reči, záchvaty, poruchy videnia (objekty sú väčšie ako normálne alebo s nepravidelnými rozmermi), trvalé alebo opakujúce sa závraty, zrejmé problémy s mentálnou funkciou.

Vznik a príčiny

Mozog má konzistenciu želatíny a je tlmený cerebrovaskulárnou tekutinou v lebke. Náhly úder do hlavy, krku alebo hornej časti tela môže spôsobiť, že sa mozog posunie tam a späť, pričom narazí do vnútorných stien lebky. Náhle zrýchlenie alebo spomalenie hlavy zapríčinené udalosťami, ako je automobilová havária alebo silný náraz, môžu spôsobiť zranenie mozgu. Tieto zranenia ovplyvňujú mozgovú funkciu zvyčajne na krátky čas, vedie to k príznakom otrasu.

Tento typ poranenia mozgu môže zapríčiniť až krvácanie do mozgu alebo okolo neho. Spôsobuje to príznaky, ako je predĺžená ospalosť a zmätenosť. Takéto krvácanie môže byť smrteľné, preto je nutné, aby pri každom poranení hlavy a mozgu bol človek monitorovaný niekoľko nasledujúcich hodín.

Aktivity a faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko otrasu mozgu, sú pády (najmä u malých detí a starších dospelých), kontaktný šport (hokej, futbal, ragby, box), kolízia motorových vozidiel či bicyklov alebo fyzické násilie.

Diagnostika

V prípade príznakov otrasu mozgu je nutná návšteva lekára. Je dôležité opísať, akok poraneniu hlavy došlo, lekár vykoná vyšetrenie, aby zistil príznaky. V prípade vážnych symptómov sa môže urobiť vyšetrenie magnetickou rezonanciou alebo CT vyšetrenie mozgu, aby sa kontrolovala závažnosť otrasu. V prípade záchvatov môže lekár využiť elektroencefalogram, ktorý monitoruje mozgové vlny.

Liečba

Liečba otrasu mozgu závisí od závažnosti príznakov. Väčšina otrasov si všakvážnejšiu liečbu nevyžaduje.

Pri bolestiach hlavy sa odporúčajú lieky proti bolesti, ako je ibuprofen alebo acetaminofén. Lekár takisto odporučí odpočinok, vyhýbanie sa športovým a iným namáhavým aktivitám, jazde na vozidle alebo jazde na bicykli počas 24 hodín alebo dokonca niekoľkých mesiacov, v závislosti od závažnosti zranenia. Alkohol môže spomaľovať zotavenie, preto je vhodné obmedziť jeho príjem.

Ak je stav po otrase vážnejší (došlo k opuchu mozgu, krvácaniu do mozgu alebo vážnemu zraneniu mozgu), bude pravdepodobne nutný chirurgický zákrok. S otrasom mozgu sa spájajú potenciálne komplikácie. Najčastejšie sú:

Posttraumatické bolesti hlavy. Niektorí ľudia majú bolesti hlavy v priebehu týždňa až niekoľkých mesiacov po zranení mozgu.

Posttraumatické vertigo. Pacienti môžu mať pocit točenia alebo závratov počas dní, týždňa alebo mesiacov po poranení mozgu.

Postotrasový syndróm. Niekedy sa vyskytujú bolesti hlavy, závrat a ťažkosti s myslením ešte niekoľko dní po otrase. Tieto príznaky môžu trvať týždne alebo mesiace.

Kumulatívne účinky viacnásobných poranení mozgu. Je možné, že tí, ktorí v priebehu života utrpeli viacero otrasov, sú vystavení väčšiemu riziku vzniku trvalého, prípadne progresívneho poškodenia, ktoré obmedzuje funkciu mozgu.

Syndróm druhého nárazu. Zriedkavo sa stáva, že ak dôjde k druhému otrasu ešte pred tým, ako sa objavia príznaky prvého, môže nastať rýchly a zvyčajne smrteľný opuch mozgu.

Prevencia

Zabrániť poraneniam hlavy alebo minimalizovať ich riziko sa dá viacerými opatreniami zaradenými do bežného života. V prvom rade ide o nosenie ochranných prostriedkov počas športových a iných rekreačných aktivít. Ochrana by mala správne sedieť, dobre sa udržiavať a správne nosiť. Jej používanie by malo byť v súlade s odporúčaniami výrobcu.

Pri bicyklovaní, jazde na motocykli, snoubordingu alebo pri akomkoľvek rekreačnom športe, ktorý môže mať za následok zranenie hlavy, treba nosiť ochrannú pokrývku hlavy.

V prípade predchádzania otrasu sa prízvukuje aj používanie bezpečnostného pásu. Jeho zapnutie môže zabrániť vážnemu zraneniu vrátane poranenia hlavy počas dopravnej nehody.

Myslieť treba aj na ochrannú prevenciu detí, ktoré sa často zrania na rohoch nábytku, v okolí okien a podobne.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavyhlavamozogotras mozguporuchy vedomiastrata vedomiavracaniezávratyzmätenosťzvonenie v uchu