Porucha osobnosti patrí medzi duševné ochorenia, pri ktorých majú ľudia problémy vo vnútornom prežívaní, myslení a pocitoch, čo sa navonok prejavuje odchýlkami od bežného správania. O poruche osobnosti hovoríme v prípade, keď povaha jednotlivca výrazne a negatívne ovplyvňuje kvalitu jeho života a ľudí v jeho okolí a vážne narúša fungovanie v práci, škole alebo vo vzťahoch.
V nasledujúcej tabuľke sme zhrnuli najčastejšie typy poruchy osobnosti a ich charakteristiky.
V skutočnosti je ich viac a radíme k nim aj tie, ktoré vznikli po akomkoľvek traumatickom zážitku alebo psychickom ochorení. Sem patrí napríklad posttraumatická stresová porucha (častá u vojakov) či zmena osobnosti po prekonaní psychického ochorenia, najmä pokiaľ okolie toto ochorenie zľahčovalo.
Typ poruchy osobnosti | Charakteristika |
Paranoidná porucha osobnosti | Nedôvera, podozrievavosť voči iným, sklon k vyvolávaniu konfliktov. |
Schizoidná porucha osobnosti | Nezáujem nadväzovať akékoľvek vzťahy, preferencia samoty, osoba akoby žila vo vlastnom svete. |
Disociálna porucha osobnosti | Je typická nerešpektovaním spoločenských pravidiel a opakovaným dopúšťaním sa trestnej činnosti bez pocitu viny; často sa prejavuje už v detstve týraním zvierat či šikanou. |
Emočne nestabilná porucha osobnosti | Cholerický človek s nadmernými výkyvmi nálad a správania. Častá je agresivita, pocity prázdnoty a impulzívnosť. Delí sa na impulzívny a hraničný typ. |
Histrionská porucha osobnosti | Zveličovanie malých konfliktov, manipulácia s ľuďmi citovým vydieraním. Títo ľudia sú často radi v centre pozornosti. |
Anankastická porucha osobnosti | Neustále pochybnosti o sebe, nedôvera v seba samého a svoje schopnosti, sklony k perfekcionizmu. |
Prejavy poruchy osobnosti sa môžu vyskytnúť už v detstve, no pacienti si ich často nepriznávajú. Väčšinou je priebeh tohto ochorenia stabilný a v čase nemenný. Každá porucha má svoje špecifické rysy.
K spoločným príznakom poruchy osobnosti, ktoré si môžete všimnúť, patria:
Keďže porucha osobnosti mení povahové črty človeka a zároveň jeho správanie, pre okolie môže byť ťažšie pochopiť, o čo vážne ide. Jednou zo základných charakteristík porúch osobnosti je, že negatívne vplývajú aj na okolie.
Udržať svoje vnútorné ja „na uzde“ je pre ľudí trpiacich akýmkoľvek typom poruchy osobnosti ťažšie. Ľahko upadajú do zlej nálady a následne sa ich aktuálne rozpoloženie znova môže zmeniť o 180 stupňov.
Je typický nestabilným vnímaním seba, svojich cieľov a roly v živote. Podceňovanie sa alebo, naopak, extrémne dožadovanie sa pozornosti.
Jednotlivci s poruchami osobnosti horšie rešpektujú pravidlá a niekedy majú problém prispôsobiť sa, ak sa situácia vymyká hraniciam ich myslenia. V prípade, že sa im niečo nepáči, môžu reagovať podráždene.
Povestné „dvakrát meraj a raz rež“ pre osoby s poruchou osobnosti častokrát neplatí. Je pre ne príznačnejšie reagovať impulzívne, čo môže vyústiť do konfliktu. Impulzívne tiež míňajú peniaze, striedajú sexuálnych partnerov, prípadne majú sklon k užívaniu alkoholu a drog.
Na vzniku poruchy osobnosti sa podieľajú dedičné a psychosociálne faktory. Veľkú rolu zohráva výchova a prostredie, v ktorom človek vyrastá. Porucha osobnosti sa môže objaviť napríklad po:
Diagnostika poruchy osobnosti patrí do rúk odborníkov. Podieľa sa na nej psychológ a lekár v odbore psychiatria, ktorý má ako jediný kompetenciu stanoviť diagnózu. Lekár na základe anamnézy a informácií z pacientovho okolia zhodnotí jeho psychický stav formou rozhovoru, pri ktorom sleduje správanie, reakcie, emócie a komunikáciu. Súčasťou vyšetrenia je odber krvi na laboratórne vyšetrenie pre vylúčenie inej príčiny daného stavu.
Liečba poruchy osobnosti zahŕňa psychoterapiu, pri ktorej sa psychiater alebo psychológ snaží pacientovi pomôcť spoznať jeho pocity, povahové vlastnosti a emócie a vyrovnať sa s nimi. Psychoterapia by tiež mala viesť k zlepšeniu zvládania konfliktov a k zmene postoja a správania. Je zameraná na potlačenie negatívnych prejavov danej poruchy.
V niektorých prípadoch sa v malých dávkach používajú:
Partnerské, ale aj kamarátske vzťahy môžu byť pre ľudí trpiacimi poruchou osobnosti tvrdším orieškom. Veľakrát sa môžu stretávať s nepochopením, konfliktami a častejšími rozchodmi. Ako nájsť balans medzi poruchou osobnosti a vzťahmi?
Rozhovor medzi partnermi je základný pilier riešenia akéhokoľvek problému. O to viac je dôležitejší, ak jeden z partnerov trpí poruchou osobnosti, ktorá narúša harmonické fungovanie partnerského života.
Ak príde akákoľvek prekážka, nehanbite sa požiadať toho druhého o pomoc a riešte problém spoločne.
Vzájomný rešpekt je vo vzťahoch veľmi dôležitý. Tak, ako by mal váš partner rešpektovať, že vy za poruchu osobnosti vo väčšine prípadov nemôžete, musíte aj vy rešpektovať, že jeho či ju nikto nenaučil, ako reagovať na niekedy naozaj náročné správanie toho druhého.
Ak sa konflikt vyostruje, dohodnite sa na pauze na upokojenie. Dajte jeden druhému čas, nadýchnite sa a uvedomte si, že jednoduchšie je komunikovať v pokoji a v pokoji aj vysvetliť svoje pocity.
Porucha osobnosti dokáže so vzťahom naozaj otriasť, preto je dôležité, aby ste na zlepšení pracovali spoločne. Ak máte vzorce správania, ktoré sú prekážkou, poproste partnera, aby vás upozorňoval a snažte sa zamyslieť, ako by ste to mohli robiť lepšie.
Ak takto budete fungovať dlhodobo, vedzte, že postupne sa naučíte aj vy aj váš partner, čo môžete očakávať jeden od druhého. Vo vzťahu je veľmi pekným gestom, ak ten druhý vidí, že chcete sa zlepšovať a pracovať na sebe.