16.04.2024 • 5 minút na prečítanie

Prevencia cukrovky: 5 rád, ako pred ňou získať náskok

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Počet ľudí s diabetom stúpa a o pár rokov prekročí hranicu jednej miliardy. Ak sa medzi nich nechcete zaradiť, držte sa týchto odporúčaní, ktoré slúžia ako spoľahlivá prevencia cukrovky.

V niektorých krajinách bude v roku 2050 trpieť cukrovkou každý desiaty obyvateľ. S takýmto odhadom prišli v roku 2023 prestížne časopisy The Lancet a The Lancet Diabetes and Endocrinology.

Ako predísť tomuto strašiaku, ktorý prináša do života pacientov rad obmedzení a nejedného pacienta pripraví o zrak či dokonca o nohu?

Ako predísť cukrovke

Od stravovacích návykov až po jednoduché cvičebné rutiny. Objavte s nami konkrétne kroky, ktoré môžete začleniť do svojho každodenného života v rámci prevencie cukrovky. Toto sú zásady, na ktoré by ste nemali zabúdať, ak chcete diabetu predísť: 

1. Zdravá strava ako prevencia cukrovky

Snažte sa o vyváženú stravu s dostatkom ovocia, zeleniny, vitamínov, celozrnných výrobkov s vysokým obsahom vlákniny. Potraviny bohaté na vlákninu napomáhajú chudnutiu a znižujú riziko cukrovky. 

Dbajte na správne porcie, jedzte pravidelne a v menších dávkach a dodržujte pitný režim aspoň 1,5 l tekutin denne. Obmedzte príjem rafinovaných cukrov a nezdravých tukov.

Medzi odporúčané potraviny patria: 

  • ovocie a zelenina, ako sú paradajky, paprika, listová zelenina, brokolica a karfiol
  • strukoviny, ako sú fazuľa, cícer a šošovica 
  • celozrnné cestoviny a chlieb, celozrnná ryža, ovos a quinoa
  • olivový, slnečnicový alebo repkový olej 
  • orechy a semená, ako sú mandle, tekvicové a ľanové semienka 
  • ryby ako sú makrela, tuniak, treska a v menšom množstve losos 

Potraviny, ktorým by ste sa pri dodržiavaní zásad prevencie cukrovky mali vyhýbať: 

  • sladené sýtené nápoje s vysokým obsahom fruktózy alebo kukuričným sirupom
  • biele pečivo a cestoviny z bielej múky 
  • veľké množstvo sladkostí a cukroviniek s obsahom rafinovaného cukru

2. Pohyb ako neodmysliteľná súčasť prevencie cukrovky

Pohybová aktivita je súčasťou akejkoľvek prevencie chorôb, nielen spôsobom, ako predísť diabetu. Urobte denne aspoň 10 000 krokov alebo chôdzu kombinujte s inou fyzickou aktivitou. 

Cvičenie ako prevencia cukrovky pomáha nielen chudnutiu, ale súčasne znižuje hladinu glukózy v krvi a napomáha zvýšeniu citlivosti na inzulín. Zvýšenie citlivosti tkanív na inzulín je dôležitý aspekt prevencie cukrovky 2. typu a inzulínovej rezistencie. 

Vykonávať môžete rôzne aeróbne cvičenia, vhodné sú napríklad plávanie, rýchla chôdza, bicyklovanie alebo beh

3. Strata nadbytočnej hmotnosti je pri prevencii cukrovky kľúčová

Obezita patrí k hlavným rizikovým faktorom prepuknutia cukrovky 2. typu. Americká asociácia pre diabetes odporúča, aby ľudia s prediabetom stratili najmenej 7 až 10 % svojej telesnej hmotnosti, aby sa zabránilo progresu ochorenia. 

aby sa zabránilo progresu ochorenia. 

4. Preventívna prehliadka ako najlepšia prevencia cukrovky

Pravidelná návšteva preventívnych prehliadok by nemala v boji proti cukrovke chýbať. Pri vyšetrení krvi a moču vedia všeobecní lekári ľahko zistiť prítomnosť zvýšenej hladiny glukózy krvi a podchytiť cukrovku v počiatočnom štádiu. 

5. Vyhýbanie sa alkoholu a cigaretám pomáha tiež

Nadmerná konzumácia alkoholu môže negatívne ovplyvniť hladinu cukru v krvi. Fajčenie je spojené s vyšším rizikom vzniku diabetu 2. typu, preto by ste ho mali vyradiť. 

Odvyknutie od fajčenia môže znížiť riziko vzniku cukrovky 2. typu až o 30 – 40 % a znižuje riziko komplikácii pri liečbe cukrovky. 

Výskyt cukrovky na Slovensku a vo svete

Podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií bolo v roku 2022 sledovaných u diabetológia takmer 350-tisíc pacientov na Slovensku. S cukrovkou bolo sledovaných 52,2 % žien, čo predstavuje o niečo väčšie číslo ako mužov, ktorých bolo  47,8  %. 

Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie WHO má približne 422 miliónov ľudí na celom svete cukrovku a až 1,5 milióna úmrtí sa každoročne priamo pripisuje práve jej.

Tieto počty však dramaticky stúpajú. Odborné časopisy The Lancet a The Lancet Diabetes and Endocrinology zverejnili v roku 2023 odhady, podľa ktorých bude na planéte trpieť cukrovkou v roku 2050 až 1,3 miliardy ľudí.

Aktuálne je najväčší výskyt cukrovky 2. typu najmä u dospelých a starších ľudí. V mladšej generácii je prevaha cukrovky 1. typu. 

Prevencia diabetes mellitus je kľúčová a zohráva hlavnú úlohu pri hľadaní príčin ochorenia cukrovky. Stačí zmeniť nezdravé stravovacie návyky a zaradiť viac pohybu.  

Hoci je cukrovka 1. typu často geneticky podmienená a jej príčinou sú faktory, ktoré ovplyvniť nevieme, stále máme možnosť prevencie a zmiernenia jej príznakov.

Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:

NCZISK: Činnost diabetologických ambulancií na Slovensku

WHO: Quitting smoking cuts your risk of developing diabetes

Mayoclinic: Type 2 diabetes

Redakcia portálu Lekar.sk
Zdravý život
časté močeniechudnutiecukrovkapankreaspečeňrozmazané videniesmädúnava