Nadmerné užívanie niektorých liekov proti bolesti môže vážne poškodiť zdravie človeka. Reč je o opioidných preparátoch, ktoré fungujú na podobnom princípe ako heroín, neslávne známa nelegálna droga. V prvej časti našej série ste sa dočítali o vplyve alkoholu na fyzické aj psychické zdravie. V tomto dieli prinášame informácie o tom, ako reaguje ľudské telo na nadužívanie opioidných látok.
Opioidy sú skupinou liekov, ktoré pochádzajú z rastliny maku siateho alebo napodobňujú vlastnosti prírodných látok, ktoré sa v ňom nachádzajú. Opioidy sú označením celej skupiny látok, ktoré pôsobia v mozgu na opioidných receptoroch a vyvolávajú rôzne účinky vrátane úľavy od bolesti. Patria sem aj prírodné opioidy – opiáty, ktoré sa získavajú zo zaschnutej mliečnej šťavy maku siateho narazením nezrelých makovíc.
Medzi opioidné preparáty patria lieky proti bolesti (na predpis), ale aj nelegálne drogy. Niektorí ľudia užívajú opioidy kvôli vyvolaniu efektu eufórie. Opioidné drogy však môžu a často aj spôsobujú závislosť.
V roku 2012 bolo v USA predpísaných až 259 miliónov receptov na opioidné lieky proti bolesti. Pri nesprávnom užívaní môžu tieto legálne dostupné opioidy predstavovať také isté riziká ako nelegálny heroín predávaný na ulici. Zatiaľ čo v spomínanom roku 2012 zápasilo so závislosťou od heroínu 467 000 ľudí v USA, odhaduje sa, že viac než 2 milióny pacientov bolo závislých práve od opioidných liekov proti bolesti.
Zneužívanie opioidov, či už liekov proti bolesti alebo heroínu, môže mať vážny dopad na vaše zdravie. Okrem nebezpečenstva samotného nadmerného užívania opioidných látok v podobe liekov, zdieľanie ihiel na aplikáciu heroínu alebo injekčné podanie rozdrvených piluliek predstavuje svoje vlastné nebezpečenstvo. Tieto látky môžu ovplyvniť takmer každú časť vášho tela, čo môže viesť k trvalému poškodeniu zdravia.
Dlhodobé užívanie opioidov môže sprevádzať množstvo zdravotných dôsledkov, avšak i pri prvom pokuse môže jedinec zažiť napríklad zástavu dýchania.
Opioidy, ak sú legálne predpísané lekárom a užívané podľa pokynov, môžu spôsobiť uvoľnenie a zmierniť príznaky choroby, zranenia alebo chirurgického zákroku. Môže to byť napríklad:
Opioidy sa môžu podávať perorálne, pomocou kožnej náplaste, sublingálne (pod jazyk) alebo injekčne.
Užívanie opioidov, dokonca aj pod dohľadom lekára, môže predstavovať riziká. Pravidelné užívanie predpísaných liekov môže zvýšiť toleranciu a závislosť človeka, čo si vyžaduje vyššie a častejšie dávky.
Okrem toho môžu opioidy pri užívaní vyššej dávky obmedziť schopnosť dýchania a pri nesprávnom dávkovaní môžu viesť k smrteľnému predávkovaniu. Riziko útlmu dýchania až zástavy dýchania je vyššie u ľudí, ktorí:
Legálne predpísané aj nelegálne opioidy môžu u niektorých ľudí spôsobiť eufóriu – príjemný pocit pohody. Nie každý pociťuje eufóriu pri užívaní opioidov. Avšak u tých jedincov, u ktorých sa tento slastný pocit vyskytol, existuje riziko opakovaného užívania látky práve kvôli tomu, ako dobre sa po užití „drogy“ cítil.
To je hlavný dôvod, prečo sú opioidy, dokonca i tie, ktoré predpisuje lekár, veľmi návykové a môžu viesť k narušeniu ich užívania. Užívanie akýchkoľvek opioidov pre ich euforický účinok, aj keď len na krátky čas, zvyšuje riziko vzniku užívania aj ďalších návykových látok, predávkovania a smrti.
Čo sa všetko sa vlastne stane, keď človek užije opioidy? Niektoré z účinkov môžu zahŕňať:
Ako sme už v úvode spomínali, niektoré opioidné preparáty sa vyrábajú z prirodzene sa vyskytujúcich rastlinných zlúčenín (alkaloidov), ktoré pochádzajú zo špecifického druhu makovej rastliny nazývanej mak ópiový (siaty).
Iné opioidné preparáty sú syntetické, teda látky vytvorené ľuďmi v laboratóriu. Opioidný liek môže, samozrejme, obsahovať prírodné aj syntetické zložky vrátane iných prímesí.
Medzi opioidné lieky na predpis patria:
Heroín, nelegálna pouličná droga, je polysyntetický opioid.
Je známe, že opioidné lieky proti bolesti majú vedľajšie účinky, ako je denná ospalosť, ktorá si následne môže vyžadovať užívanie ďalších – stimulačných – liekov, aby tento nepomer vyrovnali. Užívanie heroínu môže taktiež vyvolať hlbokú ospalosť, pričom užívatelia často zažívajú prerušované záchvaty, kedy upadajú do bezvedomia a spontánne sa prebúdzajú. Zistilo sa tiež, že dlhodobé užívanie opioidných liekov proti bolesti je spojené so zvýšeným rizikom rozvoja závažnej depresie – pacienti užívajúci lieky proti bolesti dlhšie než šesť mesiacov mali o viac ako 50 % väčšiu šancu, že sa u nich rozvinie depresívna epizóda.
Predávkovanie opioidnými liekmi alebo heroínom môže viesť k útlmu a spomaleniu dýchania. Pri dostatočných dávkach môže zástava dýchania pripraviť mozog a telesné tkanivá o kyslík. Tento stav sa môže ľahko stať smrteľným alebo môže viesť k závažnému poškodeniu viacerých orgánových systémov.
Opioidy ovplyvňujú svaly tráviaceho systému, čo vedie k zápche v dôsledku spomalenia prechodu potravy gastrointestinálnym traktom. Spomalená gastrointestinálna motilita a chronická zápcha spojená so zneužívaním opioidov môžu používateľov vystaviť zvýšenému riziku vážnejších stavov, ako je obštrukcia tenkého čreva, perforácia a následná peritonitída. U mnohých užívateľov opioidov sa tiež často vyskytuje nevoľnosť spolu s náhlym nekontrolovateľným vracaním. Na liečbu môže byť potrebná antiemetická farmakoterapia.
Chronické užívanie opioidných liekov proti bolesti môže prekvapivo viesť k rozvoju hyperalgézie, syndrómu zvýšenej citlivosti na bolesť. Užívanie opioidov je tiež spojené s poruchou psychomotoriky, celkovým spomalením fyzických pohybov človeka a stratou koordinácie.
Je známe, že opioidné lieky proti bolesti sú spojené so supresiou (oslabením) imunitného systému, pretože opioidné receptory sa podieľajú aj na regulácii imunity.
Keďže mnoho opioidných liekov proti bolesti je zároveň kombinovaných s paracetamolom, nadmerné užívanie týchto liekov môže spôsobiť poškodenie pečene práve toxicitou tohto liečiva.
Poškodenie pečene toxicitou paracetamolu je nepopierateľným rizikom užívania nadmerných dávok mnohých liekov proti bolesti. Pridanie alkoholu do tejto zmesi – ako to robia mnohí užívatelia opioidov – zhoršuje už aj tak rizikovú situáciu, pretože ďalej znižujú schopnosť pečene spracovať toxickú kombináciu etanolu a paracetamolu.
Nelegálne pouličné drogy ako heroín sú často riedené a môžu obsahovať kontaminujúce a infekčné častice. Injekcia kontaminovaného heroínu môže viesť k tomu, že sa infekcie dostanú do krvi a následne do endokardu – výstelky srdca, čo spôsobí zápal tejto výstelky – endokarditídu.
Keďže pouličný heroín môže obsahovať ľubovoľný počte nečistôt, tieto kontaminujúce častice môžu prechádzať telom a zachytávať sa v malých kapilárach, čo vedie k mikroembolizácii a vzniku zrazenín. Tie môžu prerušiť prietok krvi a spôsobiť postupné poškodenie rôznych orgánov.
Intravenózne podanie opioidov môže viesť k zápalu, infekcii a tvorbe abscesov v mieste vpichu. Opakované injekcie môžu tiež viesť ku kumulatívnemu poškodeniu žíl, čo môže nakoniec spôsobiť ich kolaps.
Zdieľanie ihiel pri injekčnom podávaní heroínu alebo rozdrvených piluliek môže šíriť množstvo patogénov prenášaných krvou vrátane vírusu hepatitídy C – jednej z najväčších príčin chronického ochorenia pečene – ako aj pľúcnej infekcie, tuberkulózy. Okrem toho sa môže tiež šíriť HIV a injekční užívatelia drog sú jednou z najrizikovejších skupín pre prenos HIV, vírusu, ktorý spôsobuje ochorenie AIDS.
Opioidné lieky a heroín patria medzi najviac návykové drogy a následky zneužívania týchto drog môžu byť smrteľné. V roku 2012 CDC (Centers for Disease Control and Prevention) odhadlo, že každý deň zomrelo na predávkovanie opioidnými preparátmi 46 ľudí.
Ak vy (alebo niekto, koho poznáte) bojujete so závislosťou na liekoch proti bolesti alebo heroíne, kontaktujte lekára, linku pomoci alebo pohotovostnú službu ešte dnes a nájdite pomoc prispôsobenú vašim potrebám. So správnou pomocou a liečbou môžete vy aj vaši blízki uniknúť z pasce závislosti a získať svoj život späť.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:
https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/opioids
https://drugabuse.com/featured/the-effects-of-opiates-on-the-body/