23.11.2023 • 7 minút na prečítanie

Rakovina prostaty: Príznaky prichádzajú neskoro

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Keď sa objavia problémy s močením, nádor môže byť už väčší. Rakovina prostaty sa v začiatok nemusí vôbec prejavovať.

V nasledujúcom článku sa dozviete:

  • čo je  prostata a rakovina prostaty
  • aké sú príznaky rakoviny prostaty
  • ako prebieha diagnostika rakoviny prostaty
  • aká je liečba rakoviny prostaty
  • aké sú príčiny rakoviny prostaty
  • aká je prevencia pred rakovinou prostaty
  • aký môže mať vplyv rakovina prostaty na intímny život muža

Rakovina prostaty

Rakovina prostaty sa týka najmä pánov starších ako 55 rokov. Najvyšší nárast pacientov s diagnostikovanou rakovinou prostaty je u mužov vo veku od 55 rokov a najvyšší výskyt ochorenia vo veku 66 až 69 rokov.

Také sú štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií. V roku 2021 pribudlo na Slovensku 2 084 zhubných ochorení prostaty.

Spozornieť by mali však aj mladší muži. Rakovina prostaty patrí k ochoreniam, ktoré dokážeme zachytiť pravidelnou prevenciou aj v skorom štádiu a docieliť úplné vyliečenie pacienta.

Čo je prostata a rakovina prostaty

Prostata alebo predstojnica je nepárová žľaza veľkosti gaštana, ktorá je súčasťou reprodukčného systému muža. Nachádza sa pred konečníkom, čo umožňuje urológovi vykonať vyšetrenie pohmatom cez konečník. Prostata je pod močovým mechúrom a je súčasťou mužskej močovej trubice.

Predstojnicu delíme na 3 zóny:

  • periférna zóna – v nej vzniká väčšina karcinómov prostaty
  • prechodná zóna – najčastejšie je postihnutá vo vyššom veku nezhubným zväčšením prostaty (benígna prostatická hyperplázia)
  • centrálna zóna

Základnou funkciou prostaty je tvorba sekrétu prostatickými žliazkami. Sekrét tvorí  väčšinu objemu ejakulátu spolu so sekrétom semenných vačkov a vytvára vhodné prostredie pre spermie.

Prostata patrí k orgánom, ktoré sa vekom môžu zväčšovať. Najčastejšie ochorenie je benígna (nezhubná) hyperplázia prostaty, pri ktorej dochádza k jej zväčšeniu. To spôsobuje ťažkosti, ako je časté močenie, bolesť pri močení a prítomnosť krvi v moči.

Rakovina prostaty je nekontrolovateľné delenie a rast žľazových buniek prostaty, ktoré majú schopnosť šíriť sa do okolitého tkaniva (najčastejšie lymfatickým systémom) a postihovať okolité orgány.

Najčastejšie sekundárne postihnuté orgány, do ktorých karcinóm prostaty metastázuje (tvorba nových ložísk pôvodného nádoru), sú kosti, pľúca, lymfatické uzliny a pečeň.

Aké sú príznaky rakoviny prostaty

Karcinóm prostaty je v skorých štádiách ochorenia bezpríznakový. Väčšina nádorov vzniká v oblasti prechodnej zóny a problémy s močením prichádzajú, až keď nádor dorastie do rozmerov zasahujúcich prostatickú časť močovej trubice.

Výrazné klinické príznaky sú známkou pokročilého karcinómu.

Medzi možné príznaky rakoviny prostaty patria:

  1. ťažkosti s močením –  pocit nedostatočného vymočenia sa
  2. bolesť pri močení
  3. krv v moči

Tieto príznaky môžu byť spôsobené aj inými ochoreniami prostaty, ako je napríklad nezhubné zväčšenie prostaty a zápal prostaty. Pri akýchkoľvek ťažkostiach s močením je potrebné navštíviť ošetrujúceho lekára a urológa, ktorý určí príčinu.

Pri pokročilom štádiu ochorenia, keď sa ložisko rozšírilo do okolitých orgánov a tkanív, pozorujeme:

  • Bolesť kostí – najčastejšie krížovej, bedrovej kosti a rebier
  • Stratu na váhe
  • Nechutenstvo

Aká je diagnostika rakoviny prostaty

Vyšetrenie prostaty cez konečník – per rectum

Najjednoduchšou metódou diagnosticky rakoviny prostaty je vyšetrenie cez konečník, pri ktorom lekár – urológ vyšetrí povrch, veľkosť a bolestivosť prostaty.

Zdravá, patologicky nezmenená prostata má hladký povrch. Pri karcinóme je citeľná zmena povrchu prostaty z hladkej na hrboľatú, povrch je tvrdý a nebolestivý.

PSA – prostatický špecifický antigén

Súčasťou diagnostiky rakoviny prostaty je vyšetrenie krvi a hodnoty PSA – prostatický špecifický antigén. PSA je bielkovina – orgánovo špecifický ukazovateľ, ktorý sa tvorí  v žliazkach prostaty a dostáva sa do krvného obehu.

Hodnota PSA sa zvyšuje pri poškodení prostatickej bunky, zhubnom ochorení prostaty, ale aj pri zápale prostaty, nezhubnom zväčšení prostaty, po jazde na koni alebo silnej fyzickej aktivite.

Normálna hodnota PSA je do 4,0 ng/ml. Pri vyšších hodnotách lekár zhodnotí celkový zdravotný stav pacienta,  najmä vek a genetickú predispozíciu, pre vykonanie biopsie – odberu vzorky pre histologické vyšetrenie.

Hodnota PSA
angellodeco/shutterstock.com

Biopsia prostaty

Je postup, pri ktorom lekár získava vzorky v tvare valčeka z tkaniva prostaty pomocou tenkej ihly. Získané vzorky sa následne zasielajú na histologické vyšetrenie, ktoré definitívne potvrdí alebo vyvráti prítomnosť karcinómu.

Odber vzorky môže byť sprevádzaný nepríjemným pocitom ťahu alebo tlaku, no je zvyčajne bezbolestný. Pred samotným zákrokom lekár aplikuje lokálnu anestéziu do oblasti konečníka pre znecitlivenie.

Aká je liečba rakoviny prostaty

Pri liečbe zhubných ochorení je dôležité určiť rozsah ochorenia. Určuje sa, či je nádor prítomný a ohraničený len v danom tkanive, v ktorom vznikol, alebo metastázoval do ostatných tkanív.

Štádium rakoviny prostaty sa určuje podľa klasifikácie TNM.

  • T charakterizuje rozsah nádoru v prostate
  • N prítomnosť metastáz v najbližších uzlinách prostaty – panvových
  • M prítomnosť vzdialených metastáz, napríklad v kostiach, pečeni a pľúcach

Rozsah ochorenia sa určuje pomocou MRI vyšetrenia. pozitrónovou emisnou tomografiou (PET) alebo počítačovou tomografiou (CT).

Na zistenie prítomnosti kostných metastáz sa využíva kostný sken na princípe zavedenia rádioaktívnej látky do žily. Kosť postihnutá nádorom bude absorbovať viac rádioaktívnej látky ako zdravá.

Liečba závisí od rozhodnutia onkológa a urológa a je zvyčajne kombináciou nasledujúcich liečebných postupov:

  • Radikálna prostatektómia: zahŕňa chirurgické vyoperovanie prostaty, semenných vačkov a panovaných lymfatických uzlín.
  • Rádioterapia: využíva ionizujúce žiarenie na zmenšenie a následný zánik nádorových buniek. Najčastejšie sa využíva pri lokálne pokročilom nádore prostaty.
  • Chemoterapia:  využíva sa v pokročilejšom štádiu ochorenia, keď sa rakovina rozšírila do vzdialených tkanív.
  • Hormonálna terapia: blokuje účinok testosterónu, ktorý je potrebný na rast nádoru v prostate. Zabezpečí pomalý rast rakovinových buniek v prostate, čiže nádor uspí. Využíva sa najmä po chirurgickej liečbe, rádioterapii.

Aké sú príčiny rakoviny prostaty

Presná príčina rakoviny prostaty nie je známa. Sú známe iba niektoré faktory, ktoré prispievajú k vzniku rakoviny prostaty.

Medzi faktory ovplyvňujúce rakovinu prostaty patria:

  • vek pacienta – čím starší je pacient, tým je vyššie riziko rakoviny prostaty
  • genetika – osoby s rodinnou anamnézou rakoviny prostaty majú zvýšené riziko najmä vo vzťahu otec a syn
  • životospráva – nezdravý životný štýl, najmä sedavý spôsob života a nevyvážená strava
  • hormonálne faktory – zvýšená hladina testosterónu môže hrať úlohu v rozvoji rakoviny prostaty
  • osoby trpiace nezhubným zväčšením prostaty – benígna hyperplázia prostaty patrí k rizikovým faktorom vzniku rakoviny prostaty

Aká je prevencia pred rakovinou prostaty

Najúčinnejšou  prevenciou pred rakovinou prostaty je pravidelné absolvovanie preventívnej prehliadky u všeobecného lekára raz za 2 roky a u urológa, raz za 3 roky.

Pri výskyte ochorenia rakoviny prostaty v rodine je odporúčané pravidelné vyšetrenie prostaty u mužov vo veku od 40 rokov. Pravidelný skríning rakoviny prostaty zdravotné poisťovne preplácajú až od veku 50 rokov.  

Pri preventívnej prehliadke sa stanovuje hodnota PSA z krvi a taktiež je dôležité absolvovať per rectum vyšetrenie u urológa.

Zdravá strava a pohybová aktivita patria k dôležitej prevencii rakoviny prostaty. Správnym stravovaním a pohybovou aktivitou zlepšíte svoj zdravotný stav.

Snažte sa dodržiavať tieto odporúčania:

  • konzumujte stravu bohatú na živinyobmedzte príjem potravín s vysokým obsahom tuku
  • konzumujte pravidelne potraviny s obsahom sóje – tofu či sójové mlieko
  • pravidelne sa hýbte aspoň 30 minút denne
  • dodržujte príjem vitamínu D
  • konzumujte potraviny bohaté na karotény a lykopén, napríklad paradajky
  • doprajte si raz za čas pohár zeleného čaju a červeného vína, ktoré znižujú výskyt ochorenia

Aký môže mať vplyv rakovina prostaty na intímny život muža

Rakovina prostaty ovplyvňuje intímny život muža po psychickej a fyzickej stránke. Diagnóza a liečba môže vyvolávať stres, úzkosť a ovplyvňovať sexuálnu túžbu.

Liečebné metódy rakoviny prostaty môžu taktiež ovplyvňovať sexuálny život muža. Chirurgické odstránenie prostaty a radiačná terapia môžu viesť k poškodeniu nervov a ciev, ktoré sa nachádzajú pozdĺž žľazy a zabezpečujú erekciu.

Hormonálna terapia, ktorá znižuje hladiny testosterónu, môže ovplyvňovať schopnosť erekcie. Poškodenie ciev a nervov zabezpečujúcich erekciu a hormonálna terapia vedie k stavu erektilnej dysfunkcie.

Zachovanie erektilnej funkcie je jedným z najčastejším záujmov pacientov s karcinómom prostaty. Erektilná dysfunkcia má po odstránení prostaty rôzne prognózy v závislosti od zachovania nervovocievneho zväzku, veku pacienta a predoperačného stavu funkčnosti erektilného tkaniva.

Liečba erektilnej dysfunkcie je rôzna a je potrebné tento problém konzultovať s lekárom.

Pri písaní článku boli použité nesledujúce zdroje:

Prostate cancer and sexual function

Brachyterapia prostaty

Karcinóm prostaty

Healthline: Prostate cancer and sex

Unilabs: Ako predísť ochoreniu prostaty

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia