10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Reaktívny zápal kĺba

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Reaktívny zápal kĺba je neinfekčné ochorenie, ktoré sa rozvíja ako reakcia na infekciu mimo kĺbovej lokalizácie. Väčšinou sa rozvíja v intervale niekoľkých dní až týždňov po prekonanom infekčnom ochorení. Spolu so zápalom kĺbov bývajú zasiahnuté oči, koža a sliznice, prípadne aj šľachy či kosti. Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u mladých ľudí od 20. do 40. rokov.

Vznik a príčiny

Hlavným faktorom je genetická predispozícia. Toto ochorenie je spojené s génom, ktorý nesie znak HLA-B27. Medzi ďalšie faktory, ktoré sa podieľajú na vzniku reaktívneho zápalu kĺba, patria infekcie tráviaceho, močového a respiračného traktu. Medzi častých vyvolávateľov sa zaraďujú mikróby ako salmonely, shigely, chlamýdie, camphylobacter a pôvodcov kvapavky. Zmeny v oblasti kĺbov nadväzujú na predošlé infekčné ochorenie, preto sa uvažuje o imunitnej odpovedi, ktorá poškodzuje väzivové tkanivo.

Príznaky

Hlavný príznak je asymetrické postihnutie kĺbu, väčšinou sú postihnuté maximálne štyri kĺby. Kĺby v oblasti chrbtice a členka, bedrový a kolenný kĺb bývajú zasiahnuté najviac. Oblasť kĺba je opuchnutá, bolestivá, začervenaná a výrazne teplejšia. Zápalom sú postihnuté aj šľachy v okolí kĺbov, to vedie k znemožneniu pohybu. Často trpí zápalom práve Achillova šľacha.

Medzi celkové príznaky patrí únava, teplota, bolesť, malátnosť, pokles telesnej hmotnosti a slabosť. Spolu s kĺbovým zápalom môže byť u pacienta zasiahnutá aj koža a sliznice. Charakteristické je olupovanie kože najmä na dlaniach a chodidlách, prípadne zápal v oblasti žaluďa penisu. Po prekonanej infekcii tráviaceho traktu sa môže aj s odstupom času vyskytovať bolesť brucha či hnačka.

V niektorých prípadoch sa stretávame aj s postihnutím očí od zápalu spojivky, ktorý sa prejavuje červenými očami, až po tvorbu malých vredov v oblasti rohovky. Najčastejšou formou reaktívneho zápalu kĺba je Reiterov syndróm, ktorý je charakterizovaný triádou — zápal močovej rúry, zápal očnej spojivky a artritída (zápal kĺba).

Diagnostika

Lekár na základe anamnézy, klinického a laboratórneho vyšetrenia posudzuje objektívne problémy pacienta. Dôležitá je znalosť všetkých infekčných ochorení počas posledných troch mesiacov. Asymetrický zápal jedného, prípadne dvoch až troch kĺbov, prevažne na dolných končatinách, upozorňuje na možnosť reaktívneho zápalu.

Laboratórnymi metódami sa z krvi vyšetruje zápalová aktivita v tele (CRP), protilátky a sedimentácia krvi. Pomocou punkčnej ihly sa odoberá vzorka kĺbovej tekutiny, ktorá ide na rozbor. Dôležité je vylúčiť infekčné ochorenie kĺbov. V niektorých prípadoch sa zhotovujú i röntgenové snímky kĺbov. Tie sú prínosné, hlavne ak ide o dlhodobý zápal kĺbov.

Liečba

Základ liečby tvoria lieky, ktoré tlmia zápalovú aktivitu a redukujú bolesť. Pri ťažších formách reaktívneho zápalu kĺba sa používajú glukokortikoidy, ktoré taktiež tlmia zápalovú reakciu. Pri preukázaní bakteriálneho zápalu v tele sa využíva terapia antibiotikami.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
artritídaasymetria končatínbolesť kĺbovhoršia pohyblivosťkĺbyopuchnutieúnavazápal