Reumatická horúčka je veľmi zriedkavá komplikácia zdravotného stavu, ktorá sa môže vyvinúť po bakteriálnej infekcii v krku. Môže zapríčiniť bolesti kĺbov, problémy so srdcom a pohybovou sústavou a ďalšie komplikácie. Väčšinou sa dá úplne vyliečiť, častá je však jej recidíva.
Reumatická horúčka sa vyskytuje po bakteriálnej infekcii hrdla, no u väčšiny ľudí, ktorí prekonali infekciu v krku, sa nevyvinie. Nie je to spôsobené samotnými baktériami, ale tým, že samotný imunitný systém sa nebráni proti infekcii, ale zaútočí na zdravé tkanivá.
Nie je známe, prečo imunitný systém náhle prestane pracovať správne. Väčšiu pravdepodobnosť vzniku reumatickej horúčky môžu vyvolať aj gény. Častejšie sa môže vyvinúť aj u dieťaťa, ktoré malo v hrdle baktériu streptokoka alebo prekonalo šarlach a nebolo dôkladne alebo vôbec liečené.
Rizikové faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko vzniku reumatickej horúčky:
Príznaky reumatickej horúčky sú rozličné. Môže ich byť niekoľko a môžu sa meniť v priebehu ochorenia. Reumatická horúčka zvyčajne nastupuje 2 až 4 týždne po streptokokovej infekcii krku.
Možné príznaky reumatickej horúčky, ktoré vznikajú pri zápale srdca, kĺbov, kože alebo centrálneho nervového systému:
Diagnóza
Lekára je potrebné vyhľadať, ak pacient mal reumatickú horúčku a/alebo nedávnu bakteriálnu infekciu v krku, počas ktorej sa rozvinuli príznaky reumatickej horúčky.
Hoci neexistuje jediný test na reumatickú horúčku, diagnóza je založená na anamnéze, fyzickom vyšetrení a viacerých testoch. Používajú sa krvné testy na zisťovanie baktérie v krvi pomocou merania C-reaktívneho proteínu a rýchlosti sedimentácie erytrocytov, elektrokardiologické vyšetrenie zápalu alebo zlej funkcie srdca a echokardiogram – srdcové abnormality sa zisťujú pomocou zvukových vĺn.
Liečba sa nasadzuje na zmiernenie príznakov a kontrolu zápalu.
Podávané lieky:
Na urýchlenie regenerácie sa vyžaduje odpočinok na lôžku. Väčšina ľudí sa zvyčajne úplne zotaví do 10 mesiacov, ale môže to trvať aj dlhšie.
Ak už pacient prekonal v minulosti reumatickú horúčku, jej opätovný výskyt je pravdepodobnejší. O to viac by mal dbať na dôkladné preliečenie všetkých infekcií hrdla – môžu byť jej ľahkým spúšťačom.
Lekár tiež môže nasadiť niekoľkoročné preventívne užívanie antibiotík, aby sa predišlo recidíve. Je menej pravdepodobné, že sa choroba vráti, ak od poslednej epizódy uplynulo 5 a viac rokov a ak je pacient starší ako 25 rokov.
Choroba však môže spôsobiť trvalé poškodenie srdca (reumatické ochorenie srdca), ktoré sa môže prejaviť až po rokoch, preto sú vhodné pravidelné prehliadky.