Operácia šedého zákalu patrí medzi tie jednoduchšie. Za určitých okolností vás môže zbaviť okuliarov do diaľky aj na čítanie.
Po prečítaní článku sa dozviete:
Šedý zákal, odborne katarakta, medzi ľuďmi známy aj ako sivý zákal, patrí medzi najčastejšie ochorenia očí. Vyskytuje sa najmä u ľudí po šesťdesiatke. Postihuje tú časť oka, ktorá sa nazýva šošovka.
U ľudí so zdravým zrakom je šošovka priehľadná a jej úlohou je pomoc so zaostrovaním videného obrazu. Pri šedom zákale však šošovka stratí svoju priehľadnosť a je doslova zakalená.
Strata prirodzenej priehľadnosti šošovky spôsobí zhoršenie zraku. Pacienti so šedým zákalom nedokážu vidieť jasne a ostro. Ak sa ochorenie nelieči, časom sa zhoršuje a môže spôsobiť až trvalé oslepnutie.
Ak vás čaká operácia šedého zákalu, nemusíte sa báť. Patrí medzi najčastejšie vykonávané a zároveň najbezpečnejšie zákroky v očnom lekárstve.
Trvá len niekoľko minút a je bezbolestná. Čím skôr ju podstúpite, tým vyššia je šanca na záchranu vášho zraku.
Chirurgický spôsob liečby šedého zákalu je v súčasnosti jedinou účinnou liečebnou metódou, ktorú vám môže lekár ponúknuť. Neexistujú žiadne mastičky, lieky, dokonca ani cviky pre okohybné svaly, ktoré by tento stav mohli zvrátiť.
Počas operácie sa zakalená šošovka odstráni a následne je nahradená novou, umelou vnútroočnou šošovkou.
Každý pacient, ktorý absolvuje výmenu pôvodnej šošovky za náhradnú monofokálnu, potrebuje po operácii používať okuliare.
Takáto šošovka totiž dokáže upraviť zrak len na jednu vzdialenosť (do diaľky alebo do blízka) a na opačnú vzdialenosť je nutné nosiť dioptrické okuliare.
Naopak, multifokálne (bifokálne alebo trifokálne) šošovky ponúkajú viac možností a riešení. Vďaka nim je možné upraviť videnie do všetkých vzdialeností a dokonca naraz.
Po operácii šedého zákalu a nahradení pôvodnej šošovky za multifokálnu nie je nutné používanie žiadnych dioptrických okuliarov, ani na čítanie ani do diaľky. Operácia šedého zákalu vám tak môže pomôcť zbaviť sa raz a navždy potreby nosenia okuliarov.
Operácia prebieha bezbolestne vďaka kvapkám, ktoré zabezpečia znecitlivenie oka. Preto nie je nutné, aby ste boli počas operácie „uspatí“.
Operácia sa v súčasnosti vykonáva pomocou laseru, čo zaručí vyššiu presnosť, ľahšiu rekonvalescenciu a menej komplikácií.
Keďže operácia prebieha ambulantne, krátko po operácii môžete odísť domov a už na druhý deň budete schopní vrátiť sa k bežným činnostiam.
Existuje viacero typov náhradných šošoviek používaných pri operácii šedého zákalu. Ich výber závisí od individuálnych potrieb pacienta.
Typy náhradných šošoviek sú:
Okrem nich existujú ešte tórické šošovky, ktoré slúžia na korekciu zraku pri astigmatizme. Zaujímavosťou je, že náhradné šošovky obsahujú aj žltý filter a UV filter ako ochranu pred UV žiarením.
V prípade, že šedý zákal postihol obe oči, budete potrebovať dva samostatné operačné zákroky. Rozostup medzi operáciami závisí od vášho zdravotného stavu, ale spravidla je medzi nimi 7 dní.
Pred samotnou operáciou šedého zákalu je nutné, aby ste zákrok konzultovali so svojím vyšetrujúcim lekárom. Dôležité je určenie štádia ochorenia, rozsah ochorenia a prípadne tiež príčina vzniku šedého zákalu.
Ďalším krokom je absolvovanie predoperačného vyšetrenia. Počas neho je anesteziológ zvedavý najmä na váš súčasný zdravotný stav, užívanie liekov a či trpíte alergiou (na lieky, orechy, na čokoľvek iné).
Keďže operácia prebieha bez priameho rezania (okrem vykonania mikroskopických otvorov na rozhovke potrebných pre vstup operačných nástrojov) a je veľmi šetrná, rekonvalescencia po zákroku trvá krátko.
Počas prvých 24 hodín po operácii zostávajú oči prelepené. Už na druhý deň po operácii však môžete začať vykonávať bežné (fyzicky nenáročné) aktivity.
Dôležitým krokom v rekonvalescencii je tiež nosenie slnečných okuliarov, minimálne počas prvých dní. Ochranu zraku pomocou slnečných okuliarov je však odporúčaná počas celého roka.
Šedý zákal sa môže prejaviť nasledujúcimi príznakmi:
Každý pacient so šedým zákalom môže svoje videnie opisovať trochu inak. Závisí to od stupňa závažnosti ochorenia a od oblasti šošovky, ktorá je kataraktou poškodená.
Najčastejšie však pacienti opisujú pocit zahmleného videnia.
Zakalenie šošovky je spôsobené vplyvom metabolických procesov. Bielkoviny, ktoré šošovka obsahuje, zmenia svoju štruktúru a spôsobia zákal.
Belavú farbu šošovky je možné vidieť ako zašednutie zrenice (hovorí sa mu beľmo).
Vznik šedého zákalu môže byť spôsobený viacerými faktormi, medzi ktoré patrí:
Bohužiaľ, vzniku šedého zákalu nie je možné úplne zabrániť. Spolu s narastajúcim vekom existuje veľmi veľká pravdepodobnosť, že sa šošovka skôr či neskôr zakalí.
Môžete však urobiť niekoľko krokov, ktoré môžu pomôcť znížiť riziko vzniku šedého zákalu alebo jeho vývoj aspoň spomaliť.
Pri písaní článku boli použité tieto zdroje: