Srdcovo-cievny (kardiovaskulárny) systém pozostáva zo srdca a ciev a zásobuje celý organizmus krvou. Srdcovo-cievne ochorenie je všeobecný termín označujúci rôzne ochorenia srdca alebo ciev.
Príčiny srdcovo-cievnych ochorení sú rôznorodé. Presné príčiny nie sú známe, ale existuje veľa faktorov, ktoré zvyšujú riziko týchto ochorení.
Vrodené choroby
Niektoré srdcovo-cievne ochorenia môžu byť podmienené vrodenými chorobami srdca. K týmto defektom dochádza už pri vnútromaternicovom vývine plodu.
Vysoký krvný tlak
Ľudia s vysokým krvným tlakom (hypertenzia) sú častejšie náchylní na srdcovo-cievne ochorenia. Vysoký tlak môže poškodzovať cievy, pričom vzniká riziko srdcovo-cievnych problémov.
Zvýšená hladina cholesterolu
Zvýšená hladina cholesterolu v krvi je ďalším rizikovým faktorom. Cholesterol potrebujeme pre správne fungovanie nášho organizmu. Pečeň túto látku produkuje, no prijímame ho aj v strave. Ak je cholesterolu priveľa, zužujú sa cievy a zhoršuje sa prekrvenie srdca.
Cukrovka
Aj cukrovka (diabetes) je ochorenie, ktoré sa spája so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Vysoká hladina krvného cukru spôsobuje poškodenie ciev. Ďalším rizikovým faktorom je nadváha alebo obezita pacientov s diabetom.
Fajčenie
Závažným rizikovým faktorom srdcovo-cievnych ochorení je fajčenie. Cigaretový dym obsahuje množstvo škodlivín, ktoré majú negatívny vplyv na cievy.
Ďalšie príčiny a rizikové faktory
Nedostatočná pohybová aktivita, nadváha, obezita a dedičnosť. Riziko predstavuje aj nadmerná konzumácia alkoholu, ale i vek a pohlavie. Srdcovo-cievne ochorenia sa častejšie vyskytujú u mužov a vo veku nad 50 rokov.
Príznaky srdcovo-cievnych ochorení závisia od toho, o akú konkrétnu chorobu ide. Najčastejšie symptómy sú bolesť alebo pocit silného tlaku v hrudi, bolesť vystreľujúca do ľavého ramena, problémy s dýchaním (dýchavičnosť), bolesť, stuhnutosť a pocit slabosti alebo chladu v končatinách v dôsledku zlého prekrvenia. Ďalším príznakom je búšenie srdca alebo nepravidelný srdcový tep, objavujú sa aj mdloby a opuchy končatín.Infekcie srdca sprevádza horúčka, slabosť a únava, suchý pretrvávajúci kašeľ, kožné vyrážky alebo škvrny.
Diagnóza
Diagnózu srdcovo-cievneho ochorenia stanoví lekár na základe vyšetrení, ktoré zvolí podľa príznakov. Najčastejšie sa využívajú krvné testy, elektrokardiogram (EKG), Holterov monitor, echokardiografia (ECHO), záťažový test, katetrizácia, CT alebo magnetická rezonancia (MRI).
Liečba srdcovo-cievnych ochorení závisí od konkrétneho ochorenia a je v rukách lekára. Medzi základné liečebné postupy patrí medikamentózna liečba – lekár vyberie vhodné lieky s ohľadom na konkrétneho pacienta a jeho problém. Ak medikamentózna liečba nepomáha, je nutný chirurgický zákrok.
Po stanovení diagnózy a liečbe je potrebné mať aj naďalej čo najviac informácií o svojom zdravotnom stave. Lekár pacientovi poradí, aké opatrenia by mal robiť, čomu sa vyhýbať a čo je preňho vhodné. Predovšetkým treba okamžite upraviť životosprávu, začleniť do života viac pohybu, obmedziť alkohol a cigarety, znížiť prípadnú nadváhu.